Zaman: Prş Eyl 18, 2014 1:37 am



Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 71 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sonraki
 Yaz Modelleri - Tığ işi ve dantel - 6 
Yazar Mesaj
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Sal Kas 24, 2009 3:47 pm
Mesajlar: 95
Mesaj Yaz Modelleri - Tığ işi ve dantel - 6
Bütün kadınlar yaratıcıdır
Kadının doğasında var yaratmak, güzelleştirmek, süslemek, duygularını elinin altındakilere aktarmak. Kültürümüzün vazgeçilmez parçası olan oyaları, dantelleri, tığ işlerini günümüzde yapanlar giderek azalsa da, bu meziyeti öğrenenler tutkunu olup bırakamıyor. Her örgüde, her tığ işinde, dantelde duyguları dile geliyor. Bazen doğanın rengarenk bir kelebeği açıyor mutfak perdelerinde, kimi zaman çiçeklerle donanıyor masa örtüleri. Geçmişten günümüze yaşananları, düşünülenleri desenlerle, ışıltılarla, renklerle nesilden nesile aktarıyor. Bu yüzden çeyiz sandıklarında çeşit çeşit, renk renk bulunur danteller, oyalar, işlemeler. İncecik bir şiş ve incecik iplikle, sabırla oluşturulan el emeği göz nuru bu sanat eserleri bu yüzden çok değerlidir. Seninle Dergisi’nin Tığ İşi ve Dantel Modelleri Kitabı’nda birbirinden farklı motifler, masa örtüleri, bordürler, sehpa örtüleri, perdeler, amerikan servisleri, tığ işi hırkalar, bluzlar, bereler var. Tüm modeller en geniş açıklamalarıyla ve şemalarıyla yer alıyor. Kendi el emeğinizle yarattığınız eserinizi evinizde ya da üzerinizde gururla sergileyin. Emin olun çok alkış alacaksınız. Tüm bu zevkli süreç için de stresinizi atmanıza yardımcı olacak bu terapiye içten içe teşekkür edeceksiniz. Eserlerinizi keyifli günlerde kullanmanız dileğiyle.


En son Seninle tarafından Çrş Oca 13, 2010 8:41 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.



Pzt Oca 11, 2010 11:03 am
Profil
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Sal Kas 24, 2009 3:47 pm
Mesajlar: 95
Mesaj Re: Yaz Modelleri - Tığ işi ve dantel
Zincir çekme
1 ve 1a resimlerinde gösterildiği gibi başlangıç ilmeği örün. İpliği gerin. Resim 1c: İpliği başlangıç ilmeğinin içinden çekin. Resim 1d: İpliği ok yönünde çekin = Başlangıç sırası.

İLMEK TÜRLERİ
Kapatma zinciri
En alçak zincire kapatma zinciri denir. Bir dolama alın, ipliği tığdaki ilmeğin içinden çekin. Sıra başlarında ve sonlarında kapatma ilmekleri kullanılır. Bak. resim 2.

Sık iğne
Kapatma zincirinden biraz daha yüksek ilmekler sık iğnedir, bak. resim 3a - d. Tığı alt sıraya batın, ipliği çekin, 1 dolama alın ve ilmeği örün.

Yarım trabzan
Bak. resim 4a - c. Bir dolama alın, batın ve ipliği çekin. Tığda 3 ilmek durmalı. Bu üç ilmeği bir dolama yaparak bir arada örün.

Trabzan
Resim 5a - c: Yarım trabzanda olduğu gibi başlayın, fakat ilmekleri çifter çifter atın.

Bir buçuklu trabzan
2 dolama yapın ve yeni 1 dolama ile önce 2 ilmek, tekrar 1 dolama ile kalan 3 ilmeği atın.

Çift trabzan
2 dolama yapın, batın, ipliği çekin ve tığdaki 4 ilmeği çifter çifter atın. Resim 6a ve b.

3’lü, 4’lü ve 5’li trabzan
Gerektiği kadar dolama alın, ilmekleri çifter çifter atın. Bak. resim 7 üçlü bir trabzanın nasıl örüldüğünü göstermektedir.

DÜZ SIRALAR
Her sıradan sonra işi döndürün. Sıranın başında ilk ilmeğin yerine gerektiği kadar zincir atmalısınız. (Kapatma zincirleri hariç)
Genel olarak:
1 sık iğne yerine 2 zincir (a)
1 yarım trabzan yerine 2 zincir (b)
1 trabzan yerine 3 zincir (c)
1 bir buçuklu trabzan yerine 3 zincir (d)
1 çift trabzan yerine 4 zincir (e)
1 üçlü trabzan yerine 5 zincir (f)
Bu kuraldan farklı ilmek türleri için örgü açıklamasında veya örgü şemasında ayrıca bilgi verilecektir.


Pzt Oca 11, 2010 11:12 am
Profil
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Sal Kas 24, 2009 3:47 pm
Mesajlar: 95
Mesaj Re: Yaz Modelleri - Tığ işi ve dantel
YUVARLAK SIRALAR
Başlangıç olarak bir iplik halkasına ya da zincirden oluşan bir halkanın içine örün. Gerekli sayıda zincir çekin ve zincirleri 1 kapatma zinciri ile kapatın. Bak. resim a - c ve d. Sıranın başında ilk ilmeğin yerine gerekli sayıda zincir örülmeli. Sıranın sonunda son zincirin üst kısmına kapatma zinciri yapılmalı. Yuvarlak sıralarda hep işin ön tarafında gidilmeli.

Resim

FİLE ÖRGÜSÜ
File örgüsü zincir ve trabzandan oluşmaktadır. Örgü şemaları kareli kağıt üzerinde gösterilmektedir. Boş kareler=zemin, dolu kareler=motif. Dolu motifler için zincir yerine trabzan örün.


Pzt Oca 11, 2010 11:15 am
Profil
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Sal Kas 24, 2009 3:47 pm
Mesajlar: 95
Mesaj Re: Yaz Modelleri - Tığ işi ve dantel
Deneme parçası
İşe koyulmadan önce mutlaka bir deneme parçası örmelisiniz. Bunun için açıklamada verilen iplik ve tığ numarasına mutlaka uyun. Deneme parçaları çok küçük olmamalı. 10 - 12 kare ve bu kadar da sıra örün, bak. resim a.
Bitirdikten sonra deneme parçasını gerin ve açıklamada yapılan ölçülerle karşılaştırma yapın. Açıklamada verilen ölçü, elinizdeki parçaya uyarsa başlayabilirsiniz. Sık ya da gevşek örgüden ileri gelen ufak farklılıklar tığ kalınlığını değiştirerek giderebilirsiniz. Fazla sıkı olduğu zaman daha kalın, gevşek ise daha ince tığ kullanın. File örgüsü genelde biraz sıkı olmalı, aksi takdirde görünüşü bozulacaktır.

Zincir sayısını hesaplama
Zincir sayısı açıklamalarda verilmiştir. Değişiklik yapmak isterseniz eğer, bu şekilde çalışın: Her kare için 3 zincir + kenar trabzan için 1 zincir + 1. Kenar trabzanın yerine geçen 3 yedek zincir. Dolu kareler için 1. trabzanı tığdan itibaren 5. zincire yapın. Boş kareler için fazladan 2 zincir çekin. 1. trabzanı tığdan itibaren 9. zincire yapın.

Artırma ve eksiltme
File örgüsü modellerin kenarlarında genellikle kavisler ve zikzaklar bulunmaktadır. Bu tür artırma ve eksiltme için aşağıdaki açıklamalara bakın.

Sıranın başında boş kare artırılacaksa zincir çekmelisiniz, bak. zincir sayısını hesaplama bölümü, fakat burada yedek (kenar) ilmeklere gerek yoktur. 2 kare için 11 zincir çekin, bak. resim 1. Sıranın sonunda eksiltmek için 2 zincirden sonra 1 üçlü trabzan yapın: 1. kare için son trabzana, bundan sonraki her kare için sondaki trabzanın 2. halkasına 1 üçlü trabzan, bak. resim 2.

Dolu kareler için sıranın başında gerektiği kadar zincir çekin ve geri giderek trabzan örün, resim 3. Sıranın sonunda her kare için 3 "ayaklı" trabzan örün: Trabzan için 1 dolama alın, son batma yerinden çekin, resim 4 ve tığdan atın, bak. ok işareti. Bundan sonra trabzanı örün. Sonraki ayaklı trabzanları daha öncekilerden çekerek alın. Sıranın başında ve sonunda eksiltme Sıranın başındaki ilmekleri, üzerine kapatma zinciri yaparak geçebilirsiniz, resim 5. Sıranın sonunda eksiltilen ilmeklerin üstünü boş
bırakabilirsiniz. Sıranın başındaki kapatma zincirleri yüzünden oluşan kalınlığını "kısaltılmış" sıralar yaparak önleyebilirsiniz.

Bazı örnekler:
Bundan sonraki sıranın başında 1 ilmek eksilecekse, sondan önceki trabzanı son iki ilmeğini bırakarak örün, bundan sonraki sıranın son batma yerine 1 üçlü trabzan yapın. Tığdaki ilmekleri önce çifter çifter, son 3 ilmeği ise 1 dolama ile bir arada örün, resim 6. Basamaklı kenarda 1 kare eksilecekse, son batma yerine 1 beşli trabzan örmelisiniz, burada da son 3 ilmeği bir arada örün, bak. ok işareti, resim 7. Bundan sonraki sıranın başında 2 kare eksilecekse resim 8 ve 9'a göre çalışın: Trabzanı 2
ilmek bırakmak üzere örün. Her zincir ve her trabzan için 1 dolama yapın, batın, 1 ilmeği çekin fakat 1 kez 2 ilmeği örün, bundan sonraki zincir için 1 dolama yapın, bundan sonraki trabzanı örün, resim 8. Bütün ilmekleri yeni bir dolama ile atın, resim 9, son 3 ilmeği bir arada örün. Resim 10 ve 11, dolu karelerin kısaltılması: Her trabzandan 1 ilmeği örün, bundan sonra ilmekleri çifter, çifter örün. Son 3 ilmeği yeni 1 dolama ile bir arada örün.


Pzt Oca 11, 2010 11:21 am
Profil
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Sal Kas 24, 2009 3:47 pm
Mesajlar: 95
Mesaj Re: Yaz Modelleri - Tığ işi ve dantel
İki parçanın birleşmesi
Kavisleri ya da zikzakları ilk tam sıraya kadar ayrı ayrı örün. Birleştirme noktasında boş kare yer aldığı takdirde, 2 zincirden sonra 1 üçlü trabzan örmelisiniz, bak. sıranın sonunda artırma. 2. işlemden sonra (tığda 3 ilmek duruyor) bundan sonraki karenin köşesine batın, ipliği alın ve tığda duran bir ilmeğin içinden çekin, bundan sonra tekrar 2 x 2 ilmeği örüp atın. Birleştirme noktasında dolu kare yer aldığı takdirde ayaklı trabzan yapmanız gerekir. Son trabzanda ilmeği bundan önceki trabzandan alıp çekin, bundan sonraki karenin köşe ilmeğine batıp, ipliği alın ve ayaklı ilmeğin içinden çekin, kalan ilmekleri çifter çifter örün.

Resim

Şipendal zemin
Şipendal zemin bazı modellerde dolgu olarak kullanılmaktadır. Örnek şemasında file örgüsü ve şipendal zemin kalın bir çizgi ile ayrılmıştır. Basit şipendal zemin Bak. resim 1. Şemada yer alan gri yüzey 2 kare ve 2 sıra üzerinden yapılmalı. Resim 2: Basit şipendal zemine ait örnek şeması. Kavisler için 3 zincir, 1 sık iğne, 3 zincir örün, sık iğneyi alttaki kavisin içine örün. 1. sıra: Başlangıç sırasının üstüne yapılan kavisli sıra. Kavislerin arasına birer trabzan örülmeli. Bundan sonraki sırada her trabzanın üstüne 1 trabzan örün, aradaki 2 kareyi 6 zincir çekerek geçin.

Kaydırılmış şipendal zemin
Bak. resim 3. 1 motif grubu enine 4 kare ve boyuna 2 kare kapsıyor (bak. şemadaki gri zemin). Örnek şeması için bak. resim 4.

Zincir çekme işlemi
Büyük parçalar örme sırasında yüzlerce zincir sayma zahmetine katlanmanız gerekmez. Başlangıç sırasını ayrı kuka ile yapın. 1. sıra için
başka iplikle 1. motif sırasını örün, zincir sayısını tamamlayın ya da eksiltin. 1. sırayı bitirdikten sonra ipliği koparıp dikin. File örgüsüne zincir saymak yerine kare saymak daha kolaydır.

Kareli deneme parçası
File örgüsüne ait örnek şemaları kareli kağıda basılmıştır: Her file kare için 1
kare verilmiştir. File örgüsü kareler genellikle kağıt karelerden biraz farklıdır.
Kareler tam uymayabilir: Kağıtta tam kareli bir parça gerçekte dikdörtgen şeklinde, tam yuvarlak bir parça oval çıkabilir. Tam kareli bir parçayı tutturmakta zorluk çektiğiniz zaman, trabzan yerine bir buçuklu trabzan yapmayı deneyin. Sıranın sonunda yana doğru artırmak gerekirse ayaklı bir buçuklu trabzan yapmalısınız. Bunun için tığa 2 dolama alın, son bir buçuklu trabzanın son batma yerine batın, ipliği alın ve tekrar bir dolama
ile atın = ayaklı ilmek. 1 x 2 ve 1 x 3 ilmeği atın. Her ayaklı ilmeği bundan önceki ayaklı ilmeğinden alın.

Mektup köşesi görünümünde baskı
Kumaşı düz iplikte biçin. Açıklamada verilen baskı payını + 1 cm bırakın, bak. resim a (kesik çizgiler = kat yeri). Köşeler noktalarla gösterilmiştir. Verev dikiş çekin, bak. resim b, dikiş payını 1 cm eninde kenar bırakarak kesin, dikiş payını ütüleyerek açın. Kat yerlerini ütüleyin, baskıları yapın, bak. resim c.
Resim

Mektup köşesi görünümünde çift katlı baskı
Kumaşı düz iplikte kesin, çift katlı baskı payı bırakın. Baskı payını kumaşa işaretleyin (kesik çizgili noktalar). Köşeyi içe katlayın, resim A. Kat yerlerini ütüleyin, köşeyi işaretlere göre kesin (koyu gri yüzey), resim B. Kenarları işaretli çizgiye kadar içe katlayın = baskı kenarı, resim C. Çift katlı baskının bitmiş hali için bak. resim D. Köşelerin kat yerlerini el dikişi ile birleştirin. Baskı kenarlarını ister elden dikerek tutturun, ister makine çekin.
Resim


Pzt Oca 11, 2010 12:30 pm
Profil
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Sal Kas 24, 2009 3:47 pm
Mesajlar: 95
Mesaj Re: Yaz Modelleri - Tığ işi ve dantel
ŞIK BİR AKSESUAR
Siyah gece elbisesinden straplez bluza kadar nerede kullanırsanız kullanın bu setle bakışlar üzerinizde olacak.

Kolye 46 cm uzunlukta, bilezik 19,5 cm uzunlukta. Renkli sayım şeması şemalar sayfasında; şekil a – c pafta A.

Her iki model için malzeme: 2 mm çapında 1 er kutu = 28 gr yuvarlak boncuk. 50 gr. bir yumak pamuklu dantel ipliği, (50 gr / 400 m); 0,75 ya da 1 numara tığ; 7 mm çağında yuvarlak gümüş renkli mıknatıslı bir kolye kapama ucu, dikiş ipliği, ince boncuk iğnesi, makas.

Genel bilgiler: Verev düzenlenmiş boncuklardan oluşan kolye ve bilezik için sık iğneden oluşan spiral şeklinde bir hortum işlenmektedir. Boncuklar bu hortumun “ters tarafında” kaldığı için tığla içten dışa alınmaları gerekir. Bu işlemi yaparken daima boncuğa en yakın duran ilmek ipliğine batmalısınız.

Yapılması: Tığ ipliğini boncuk iğnesine geçirin; şemaya göre 3 ya da 4 motife yetecek kadar boncuğu (1 yuvarlak sıra = 12 boncuk) ipe geçirin ve yumağa doğru ilerletin. Daha sonra şekil a’da görüldüğü gibi 12 zincir çekin, bir kapama zinciriyle halka yapın, şekil b. Bundan sonraki ilmekler için içten dışa batın ve 3 yuvarlak sıra boncuk almadan sık iğne yapın. Kolye için örnek şemasına göre a okundan b okuna ve a okundan c okuna kadar; bilezik için d okundan e okuna kadar boncukları şu şekilde sık iğneyle alıp çalışın: c 1 den c 5 e kadar olan şekiller. Birkaç boncuğu işaret parmağınızla tığ işinin arasına itin, tığı bir sonraki ilmeğe batırın, şekil c 1; 1 boncuğu işin içine itin ve hemen bu boncuğun ötesinden tığ ipini tığınızla alıp, şekil c 2, ilmeğin içinden geçirin ve sık iğneyi tamamlayın. Bu işlemi son boncuğa kadar sürekli tekrarlayın., bu arada yuvarlak spiral sıraların renkleri normal sıralara göre bir boncuk kadar kayacaktır = verev gidiş için. Son boncuğu da işe itin, ipi bir sonraki ilmeğe geçirin ve iki halkayı, şekil c, tığın üstünde bırakıp, ipi 10 cm ileriden kesin. Yeniden 3 ya da 4 örneğe yetecek kadar boncuk geçirin, sıraya dikkat edin; çift kat ipliği tığdaki ilmeklerin içinden geçirerek başlanmış sık iğneyi tamamlayın, şekil c 4 ve c 5. Yeni iplikle devam edin ve bir sonraki yuvarlak sırada iki iplik ucunun birleştirildiği noktada iplik uçlarını bağlayın ve hortumun içine alın.

Bitirilmesi: Son boncuktan sonra ipi 25 cm ileriden kesin ve son ilmeğin içinden geçirerek düğümleyin. Kalan iplik uçlarını kapama uçlarından geçirin, uçları bağlayıp, tutturun ve hortumun içine çekin.

Resim


Pzt Oca 11, 2010 12:39 pm
Profil
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Sal Kas 24, 2009 3:47 pm
Mesajlar: 95
Mesaj Re: Yaz Modelleri - Tığ işi ve dantel
Kısa Ceket
Göğüs çevresi 84 / 88, 92 / 96 ve 100 / 104 cm, beden 36 / 38, 40 / 42 ve 44 / 46 için. Genelden sapan ölçüler sırasıyla çizgilerden sonra verilmiştir. Patron ve örgü şeması pafta A.

Malzeme: 750 – 850 – 950 gr ekru renkli kalın parlak örgü ipliği (% 53 ipek, % 47 pamuk, 50 gr/50 m) 7 numara örgü şişleri, lastik desen için 5 numara örgü şişi, 80 cm uzunlukta 5 numara yuvarlak şiş, 18 mm çapında 8 düğme.

Lastik desen: 1. sıra, dönüş sırası: Kenar ilmek, * 1 ilmek yüz, 1 ilmek ters, * yıldızlar arasını tekrarlayın, 1 ilmek yüz, kenar ilmek. 2. sıra, gidiş sırası: Yüz örün. 1 ve 2. sıraları sürekli olarak tekrarlayın.

Düz yüz: Gidiş sıralarını yüz, dönüş sıralarını ters örün.

Örgü denemesi: 13 ilmek ve 17 sıra düz yüz=10 x 10 cm; 13 ilmek ve 24 sıra lastik desen=10 x 10 cm.

Ajur desen: 38 sıra üzerinden, gidiş sıralarını örgü şemasına göre, dönüş sıralarını ters örün.

Arka parça: 57 – 61 – 67 ilmekle başlayın, 33 sıra=14 cm lastik desen daha sonra düz yüz örün. Bu arada lastik desenin son sırasından sonra 1. yüz sırada eşit aralıklı olarak 10 ilmek artırın= 67 – 71 – 77 ilmek. Etek lastiğinden 38 - 42 – 46 sıra=22 – 24 – 26 cm sonra kol evi için her iki yanda 2 ilmek kapatın ve izleyen her 2. sırada 1 defa 2 ilmek ve 4 defa 1 ilmek kapatın= 51 – 55 – 61 ilmek. Kol kesiminden 28 – 30- 32 sıra=17 – 18 – 19 cm sonra yaka açıklığı için ortadaki 19 ilmeği kapatın ve iki tarafı ayrı parçalar halinde tamamlayın. İç kenarda yuvarlaklık için her 2. sırada 1 defa 3 ilmek ve 1 defa 2 ilmek kapatın. Kol kesiminden 34 – 36 – 38 sıra=20 – 21 – 22 cm sonra kalan 11 – 13 – 16 ilmeği omuz için bir defada kapatın.

Sol ön parça: Lastik için 29 – 31 – 34 ilmek atıp, kenar ilmekten sonra 1 ilmek tersle başlayıp, lastikli desende devam edin. Başlangıçtan 33 sıra=14 cm sonra 1. sırada eşit aralıklı olarak 5 ilmek artırıp= 34 – 36 – 39 ilmek,
düz yüz devam edin. Kol ve omuz kesimlerini arka parçayla aynı yükseklikte ve şekilde yapın; bu arada kol kesiminden 4. sıra= 3 cm sonra yaka açıklığı için sol kenardan 9 ilmek kapatın. İzleyen her 2. sırada 1 defa 3 ilmek, 1 defa 2 ilmek ve 1 defa da 1 ilmek daha kapatın.

Sağ ön parça: Karşıt olarak aynı şekilde tamamlayın.

Kollar: Kol manşeti için 49 – 51 – 53 ilmek atıp, lastik desende örün. Örneği öyle yerleştirin ki tam ortaya 1 ilmek ters gelsin. Başlangıçtan 39 sıra=16 cm sonra şu şekilde devam edin: Kenar ilmek, izleyen 18 – 19 – 20 ilmekte eşit aralıklı olarak 8 ilmek eksiltmek suretiyle 10 – 11- 12 ilmek düz yüz, 11 ilmek lastik desen, izleyen 18 – 19 –20 ilmekte eşit aralıklı olarak 8 ilmek eksiltmek suretiyle 10 – 11- 12 ilmek düz yüz, kenar ilmek= 33 – 35- 37 ilmek. Eğimler için lastikten sonraki 3. sırada ve sonra izleyen her 6. sırada 7 defa her iki yanda 1 ilmek artırın=49 – 51 – 53 ilmek. Bu arada lastikten 24 sıra=14 cm sonra tüm ilmekler üzerinden düz yüz örgüye geçin. Düz yüz örgü 14 sıra=8 cm olunca ajurlu motif işleyin ve bunun için örneği işin ortasını esas alarak dağıtın: bak örnekteki çiftli ok.
Lastikten 48 sıra=28 cm sonra kol yuvarlağı için her iki kenarda 3 ilmek kapatın, izleyen her 2. sırada 1 defa 2 ilmek, 4 defa 1 ilmek, izleyen 4 . sırada 1 defa 1 ilmek ve yeniden izleyen her 2. sırada 3 defa 1 ilmek ve 2 defa 2 ilmek kapatın ve son olarak da ortada kalan 15 - 17 –19 ilmeği bir defada kapatın.

Bitirilmesi: Parçaları gerin, nemlendirin, kurutun. Dikişleri şemaya göre kapatın, sayılar=cm. Pervaz için yuvarlak şişle yaka kenarlarından 101 – 105 – 109 ilmek alın, 5 sıra=2 cm lastik desende çalıştıktan sonra ilmekleri yüz olarak kapatın. Sağ ön pat için düz kenardan 55 – 59 – 63 ilmek alın, patı aynen yaka pervazı gibi örün. Sağ patı da aynı şekilde ancak ilik açarak yapın. İlikler için 2 ilmek yüz birlikte örüp, 1 dolama yapın. En alt ve en üst ilikler kenardan 3 ilmek içerde olacak. Diğer ilikleri eşit aralıklı olarak dağıtın. Düğmeleri dikin. Kolları takın.


Pzt Oca 11, 2010 1:15 pm
Profil
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Sal Kas 24, 2009 3:47 pm
Mesajlar: 95
Mesaj Re: Yaz Modelleri - Tığ işi ve dantel
Ajur Kollu Bluz

Göğüs çevresi 84 / 88 ve 92 / 96 cm; 36 / 38 ve 40 / 42 beden. Genel bilgiler için bak kazak: 0205 / 88

Malzeme: 500 – 550 gr ince ekru örgü ipliği (%40 pamuk, %30 poliakril, %30 poliamid, 50 gr/125 m); 3,5 numara örgü şişler, 80 cm uzunlukta 3,5
numara yuvarlak şiş, 25 mm genişlikte 3 m saten kurdele, 10 mm genişlikte 1 m saten kurdele.

Etek ucu: 1. ve 3. sıralar=Dönüş sıraları: Yüz örülecek. 2. sıra.= gidiş sırası: Kenar ilmek, 1 ilmek yüz, * 1 dolama., 2 ilmek yüz çapraz birlikte örülecek. * yıldızlar arasını sürekli olarak tekrarlayın, kenar ilmek. Yuvarlak sıralar halinde örerken 1. ve 3. yuvarlak sıraları ters, 2. sırayı *dan itibaren örün.

Düz yüz: Gidiş sıralarını yüz, dönüş sıralarını ters örün.

Ajur desen: Gidiş sıralarını örgü şemasına göre, dönüş sıralarını ters işleyin. Sıraya a okundan önceki ilmeklerle başlayın, a ve b okları arasındaki motifi sürekli tekrarlayın ve b okundan sonraki ilmeklerle bitirin. 1. – 8. sıralar arasını sürekli olarak tekrarlayın.

Örgü denemesi: 22 ilmek ve 32 sıra düz yüz ya da 21 ilmek ve 33 sıra ajur desen=10 x 10 cm.

Arka parça: 121- 129 ilmekle başlayın, 3 sıra=1 cm etek ucunu örün; daha sonra düz yüz devam edin. Bele oturmayı sağlamak için etek ucundan sonraki 51. sırada eşit aralıklı olarak 6 ilmek eksiltin; ve daha sonra 71. ve 79. sıralarda tekrar eşit aralıklı olarak 4. er ilmek daha eksiltin= 107 – 115 ilmek. Etek ucundan 80 sıra=25 cm sonra her iki yanda bel için işaret alın. Belden 62 sıra=19 cm sonra kol oyuntuları için her iki yanda 3 ilmek kapatın ve izleyen her 2. sırada 1 defa 2 ilmek, 6 x 1 ilmek daha kapatın = 85 – 93 ilmek. Kol kesiminden 60 – 64 sıra =19 – 20 cm sonra omuzlar için her iki yanda 5 –6 ilmek kapatın ve izleyen her 2. sırada 3 defa 6 – 7 ilmek daha kapatın. Omuz kesimiyle birlikte yaka açıklığı için ortadaki 27 ilmeği kapatın.

İki tarafı ayrı parçalar halinde tamamlayın; iç kenarda her 2. sırada 1 x 4 ilmek ve 1 x 2 ilmek daha kapatın.

Ön parça: Aynı şekilde ancak yırtmaç ve daha derin yaka açıklığıyla örülecek. Belden 14 sıra=4 cm sonra işi yırtmaç için ortadan ikiye ayırın, bunun için tam ortaya gelen ilmeği kapatın ve işi iki ayrı parça gibi tamamlayın.

Kol kesiminden 10 – 14 sıra=3 –4 cm sonra yaka oyuntusu için iç kenarda 1 ilmek kapatın ve bunu 2 defa izleyen her 8. sırada; 2 defa izleyen her 6. sırada; 2 defa izleyen her 4. sırada ve 6 defa izleyen her 2. sırada tekrarlayın ve bundan sonra izleyen her 2. sırada 3 defa 2 ilmek kapatın.

Kollar: 51 ilmekle başlayın, 3 sıra=1 cm etek ucu desenini çalıştıktan sonra ajur desende devam edin. Eğimler için her iki yanda olmak üzere etek ucundan sonraki 65. – 57. sırada 1 ilmek örneğe uygun şekilde artırın ve bunu 2 defa izleyen her 10. sırada, 4 defa her 8. sırada, 5 – 7 defa her 4. sırada örneğe uygun olacak şekilde tekrarlayın= 75 – 79 ilmek. Kol ağzından 142 sıra=43 cm sonra kol yuvarlaklığı için her iki yanda 3 ilmek kapatın ve bunu izleyen her 2. sırada 1 defa 2 ilmek, 7 defa 1 ilmek ve izleyen her 4. sırada 2 defa 1 ilmek ve tekrar her 2. sırada 8 defa 1 ve 2 defa 2 ilmek olarak tekrarladıktan sonra ortada kalan 23 – 27 ilmeği bir defada kapatın.

Bitirilmesi: Parçaları gerin, nemlendirin, kurutun. Dikişleri şemaya uygun şekilde kapatın, sayılar=cm. Bantlar için belin üstünde 2 cm açıklık bırakın. Yuvarlak şişle yaka ve yırtmaç kenarlarından birlikte 246 – 252 ilmek alın, 3 sıra=1 cm etek ucu desenini işleyin, ancak bunu yaparken yırtmaç ucunda ve omuzların çatışma noktalarında 1. ve 3. sıralarda 3 ilmeği ters birlikte örün. İlmekleri yüz olarak kapatın. Kolları takın. Geniş saten bandı ortadan ikiye bölün, yan dikişlerde bıraktığınız boşluklara tutturun. Tüm bant uçlarını verev kesin. İnce kurdeleleri resme uygun şekilde yaka ucuna dikin.


Pzt Oca 11, 2010 1:30 pm
Profil
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Sal Kas 24, 2009 3:47 pm
Mesajlar: 95
Mesaj Re: Yaz Modelleri - Tığ işi ve dantel
BLUZ
SPORTİF ŞIKLIK:
Bejle beyazın uyumlu bileşimi hem çok şık hem de asil. Çekici, zarif zik zaklı desen hem etek ucuna hem de yeni moda ya uygun truvakar kola bambaşka bir şıklık kazandırıyor.

Göğüs çevresi 84 / 88 ve 96 / 100; beden 36 / 38 ve 42 / 44. İkinci bedenler çizgiden sonra verilmiştir.

Malzeme: Orta kalınlıkta pamuklu örgü ipliği (% 40 pamuk, % 30 poliakril, % 30 poliamid, 50 gr/75 m): 400 – 450 gr bej; 150 gr beyaz. 4,5 numara örgü şişleri, 60 cm uzunlukta 4,5 numara yuvarlak şiş.

Düz yüz: Gidiş sıralarını yüz, dönüş sıralarını ters örün.

Zikzaklı desen: Örgü şemasına göre çalışın, özellikle verilmeyen tüm dönüş sıralarında ilmekleri göründükleri şekilde örün. Sıraya a okundan önceki ilmekle başlayın, a ve b okları arasındaki örneği sürekli olarak tekrarlayın ve b okundan sonraki ilmekle bitirin 1. – 18 sıralar arasını sürekli tekrarlayın. Bu arada 1 – 10. sıralar bej, 11. – 18. sıralar beyaz örülecek.

Örgü denemesi: 19 ilmek ve 27 sıra zikzak desen ya da 17 ilmek ve 26 sıra düz yüz=10 x 10 cm.

Arka parça: Beyaz iplikle 90 – 101 ilmekle başlayın, 1 dönüş sırası ters ördükten sonra (bu sıra işin hesabında dikkate alınmayacak) zikzak desende devam edin. 37. sırada 3 – 4 defa yatak ipliğe batarak yapılan artırmayı yapmayın= 87 – 97 ilmek. Başlangıçtan 38 sıra=14 cm sonra bej ile düz yüz örmeye devam edin. Zikzaklı desenden 36 – 42 sıra=14 – 16 cm sonra kol evi için her iki yanda 3 ilmek kapatın ve bunu izleyen her 2. sırada 1 defa 2 ilmek, 5 defa 1 ilmek olarak tekrarlayın= 67 – 77 ilmek. Kol kesiminden 46 sıra=18 cm sonra yaka oyuntusu için ortadaki 23 ilmeği kapatın. İki tarafı ayrı parçalar gibi tamamlayın. İç kenarda izleyen her 2. sırada 1 x 2 ilmek, 2 x 1 ilmek daha kapatın. Bu arada kol kesiminden 52 sıra=20 cm sonra omuzlar için dış kenarda 6 – 7 ilmek kapatın, izleyen her 2. sırada 2 defa 6 – 8 ilmek daha kapatın.

Ön parça: Aynı şekilde ancak daha derin yaka oyuntusuyla işlenecek. Bunun için zikzaklı desenden 46 – 52 sıra=18 – 20 cm sonra ortadaki 19 ilmeği kapatın. İki tarafı ayrı olarak tamamlayın. İç kenarda yaka yuvarlaklığı için izleyen her 2. sırada 2 defa 2 ilmek ve 2 defa 1 ilmek daha kapatın.

Kollar: Beyaz yünle 57 ilmekle başlayın, 1 dönüş sırası ters ördükten sonra (bu sıra işin hesabında dikkate alınmayacak) zikzak desende devam edin. Kol eğimi için başlangıçtan sonraki 7. sırada, daha sonra 4 defa izleyen her 6. sırada 1 ilmek örneğe uygun şekilde artırın=67 ilmek. Başlangıçtan 38 sıra=14 cm sonra kol yuvarlaklığı için her iki yanda 3 ilmek kapatın ve izleyen her 2. sırada 1 defa 2 ilmek, 6 defa 1 ilmek ve izleyen her 4. sırada 2 x 1 ilmek ve tekrar her 2. sırada 7 defa 1 ilmek, 2 defa 2 ilmek kapatın ve ortada kalan 19 ilmeği bir defada kapatın.

Bitirilmesi: Parçaları gerin, nemlendirin, kurutun. Dikişleri şemaya uygun şekilde kapatın, sayılar=cm. Beyaz yün ve yuvarlak şişle yaka kenarından 129 ilmek alın, 1 yuvarlak sıra ters, 1 yuvarlak sıra yüz ve tekrar 1 yuvarlak sıra ters ördükten sonra ilmekleri yüz olarak kapatın. Kolları takın.


En son Seninle tarafından Pzt Oca 11, 2010 2:48 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.



Pzt Oca 11, 2010 2:10 pm
Profil
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Sal Kas 24, 2009 3:47 pm
Mesajlar: 95
Mesaj Re: Yaz Modelleri - Tığ işi ve dantel
Hırka
Göğüs çevresi 80 / 84 cm; beden 34 / 36. Kesim şeması, örnek şemaları A, B ve çizimler pafta A; orijinal büyüklükteki patronlar I den III e kadar pafta B’de.

Malzeme: 550 gr orta kalınlıkta ekru renkli örgü ipliği, (% 51 yün, % 49 poliakril; 50 gr/117 m); 4,5 ve 5,5 numara örgü şişleri, 3,5 numara tığ, iki taraftan açılır 60 cm uzunlukta kemik fermuar, pamuk.

Lastik örgü: 4,5 numara şişle 2 yüz, 2 ters değiştirerek. Dönüş sıralarında ilmekler göründükleri şekilde örülecek.

Temel desen: 5,5 numara şişle 2 yüz, 2 ters değiştirerek işleyin. Dönüş sıralarında ilmekler göründükleri şekilde işlenecek.

Örnek denemesi: 21 ilmek ve 24 sıra temel desen=10 x 10 cm.
Önemli: İşe başlamadan önce her iki ön parçanın ve kolların orijinal büyüklükteki kalıplarını çıkarın ve pafta B’deki tüm çizimleri üzerlerine aktarın.

Tığ işi motifler: 3 farklı motif çalışılacak. İşe başlarken ve bitirirken 25 cm uzunlukta iplik bırakın, bu iplikleri daha sonra motifleri birleştirecek biritlerin yapımında kullanacaksınız. Yaprak deseni A ve şal desen B: Örnek şeması A ve B’ye göre işleyin. Toplam 6 yaprak desen ve 4 şal desen işleyin.

Çiçek yaprakları: 4 zincir çekin ve 1 kapama zinciriyle halka haline getirin. Halkanın içine batarak 1. sırada 10 sık iğne yapın; her yuvarlak sıranın 1. sık iğnesinin yerine 1 zincir çekin, her yuvarlak sırayı sıra başındaki 1. sık iğneye batarak yapacağınız bir kapama zinciriyle kapatın. 2. – 5. yuvarlak sıralar: Önceki sıranın her sık iğnesine batıp 1 sık iğne yapın. Çiçek yaprağının içine biraz pamuk doldurun, daha sonra 6. ve 7. sıraları 2 – 5. sıralar gibi örün. 8. yuvarlak sıra: Her 2. sık iğneye 1 sık iğne yapın= 5 sık iğne. Çiçek yaprağını işin ipiyle büzerek tamamlayın. Toplam 106 çiçek yaprağı yapın.

Arka parça: Etek ucu için 86 ilmek atıp lastik desende devam edin; sıraya kenar ilmekten sonra 2 yüz yerine 1 yüz ilmekle başlayın. Başlangıçtan 27 sıra=11 cm sonra temel desende devam edin. Lastikten 58 sıra=24 cm sonra kol oyuntuları için her iki yanda 3 ilmek kapatın, sonra izleyen her 2. sırada, her iki yanda 1 defa 2; 3 defa 1 ilmek olmak üzere bu kapamaları tekrarlayın=70 ilmek. Kol kesiminden 44 sıra=18 cm sonra tüm
ilmekleri kapatın.

Sol ön parça: 46 ilmekle başlayın, 27 sıra=11 cm lastik örün ve tüm ilmekleri kapatın. Fermuar pervazı için lastiğin sol kenarındaki 4 ilmeğe batarak 4 tırabzan işleyin, her sıranın ilk tırabzanını 3 zincirle destekleyin. Toplam 37 cm pervaz işleyin. Lastik ve pervazı orijinal büyüklükteki
patrona iğneleyin. Kontürler için 62 cm uzunlukta zincir çekin, üzerinden her zincire batarak bir sıra sık iğne geçin. Bu zinciri patronun kontürleri üzerine, ön yaka, omuz, kol kesimi ve yan kenar boyunca iğneyle tutturun. Gerekli tığ desenleri çizime uygun şekilde patronun üstüne iğneleyin. Motifler arasına motif başlangıcı ve sonunda bıraktığınız iplerle
gerekiyorsa iki kat birit gerin ve bunları zincir işiyle doldurun.
Sağ ön parça: Karşıt olarak aynı şekilde ancak şekil II deki motif dağılımına göre hazırlayın.

Kollar: Kol ağzı için 52 ilmek atın, 27 sıra=11 cm lastik örün, ilmekleri kapatın. Kontür için 110 cm uzunlukta zincir çekin ve üzerine bir sıra sık iğne yapın. Zinciri kol kenarlarına ve lastiğinkenarlarına gelecek şekilde III numaralı patrona iğneyle tutturun. Gerekli tığ işi desenleri iğneleyin ve aralarına ön parçada olduğu üzere biritlerini yapın.

Bitirilmesi: Parçaları gerin, nemlendirin, kurutun. Dikişleri şemaya göre kapatın, sayılar=cm. Yaka için yaka kenarından 66 ilmek alın, 31 sıra=12 cm lastik örün ve ilmekleri göründükleri şekilde kapatın. Fermuarı dikin. Fermuar iç pervazları için 4,5 numara şişle 5 ilmek atın, düz yüz=gidiş sıraları yüz, dönüş sıraları ters, örün ve başlangıçtan 60 cm sonra ilmekleri kapatın. Pervazları içten fermuar kenarına gelecek şekilde cekete tutturun. Kolları takın.




Pzt Oca 11, 2010 2:23 pm
Profil
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 71 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sonraki


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Angelabump, Google [Bot], Randwaycle ve 19 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye

Seninle

Seninle Facebook'ta