Yazdır e-Posta
Gençleştiren tüyolar
Güzellik

ekim-2012-guzellik-2-resim-2Yaş almaya rağmen genç göstermek herkesin arzusu. Ancak bu sadece ürünlerle olmuyor. Günlük yaşamda küçük tüyolar hayat kurtarıyor.

BİZ KADINLAR DAHA GENÇ GÖRÜNMEK İÇİN HER TÜRLÜ YOLU DENİYORUZ. ANCAK GÜNLÜK KOŞUŞTURMADA GÖZ ARDI ETİĞİMİZ UFAK TÜYOLAR BİLE YAŞLILIĞI GECİKTİRİYOR.

Kadınları arzu ettiği gençliğe kavuşturacak, zamanı geri saracak birçok ürün raflarda boy gösteriyor. Serumlar, anti-ageing kremler, hormonları diri tutan destek haplar, cilt koruyucular, dolgunlaştırıcılar, botoks etkili kremler ve daha pek çok yöntem... Bunlara kimsenin itirazı yok. Ancak cildiniz için daha önce hiç duymadığınız öyle formüller var ki, bunlar da en az yukarıda saydıklarımız kadar gençleşmede etkili. Peki, uygulaması kolay mı? Kesinlikle evet. Cildi daha genç, taze ve daha parlak göstermenin birçok yolu var. Üstelik tahmin edemeyeceğiniz şeyler.


ekim-2012-guzellik-2-resim-4UCUZ LOSYONLAR BİLE İŞE YARAR
Hatta otel banyolarında bulunan kremler bile... Sıradan gibi görülen yatıştırıcı losyonlar, ince çizgileri iyileştirmek konusunda belki çok etkili olmayacaktır ama en azından cildinizin kurumasına engel olur. Güneş hasarı kimyasal peeling’den hiç farklı değil. Günlük nemlendiriciler gliserin, shea yağı ya da başka bir temel nemlendirici içeriyor. Bu temel nemlendiriciler cildin kendini daha etkili bir şekilde onarmasına yardımcı oluyor. Günlük kullanım için dermatologlar, hücre döngüsünü destekleyen, kolajen artışını düzenleyen ve

ekim-2012-guzellik-2-resim-5DİK DURMANIN ÖNEMİNİ BİLİYOR
Yıllardır güzelliğiyle konuşulan, boyunca üç çocuğu olan Derya Baykal, üzüntülere, sıkıntılara karşı dimdik ayakta durmanın, hayatı kucaklamanın önemli olduğunu söylüyor gençlik konusunda. Ayrıca sık sık banyo yapmanın da genç kalmada etkili olduğunu belirtiyor. Baykal, yürürken de otururken de mutlaka

KESİNTİSİZ UYUYOR
En geç, 01.00’de yatıyor. Sabah 11.00’de uyanıyor. Evde çıt çıkmaması en önem verdiği nokta. Odasının camlarını ekim-2012-guzellik-2-resim-3panjurlarla kapatıyor, ışık girişini engelliyor. Sağlıklı ve dışarıdan ses, ışık müdahalesi olmayan kesintisiz bir uykunun dinç bir beden ve iyi görünüm için olmazsa olmaz olduğunu söylüyor.

“ÇOCUKLARINIZI EMZİRİN”
Türkan Şoray, anne sütünün mucize olduğunu söylüyor. Hayatı sevmeyi de bunun üzerine ekliyor. “Çocuklarınızı bol bol emzirin. Geç yaşlanacaktır” diyor.

SIRRI, POZİTİF DÜŞÜNMEK
Filiz Akın’ın genç kalmak için dikkat ettiği püf noktalardan biri gece su içmemek. “Gece yatarken su içmeyin. Çünkü vücudu yorar, dinlenmesini engeller. Sigara içiyorsanız mutlaka bırakın. Her gün en az bir elma yiyin. Ne kadar negatifseniz o kadar kırışığınız olur. Pozitif düşünün bu sizi dinamik ve genç kılar” diyor Filiz Akın.

ekim-2012-guzellik-2-resim-6“BOL BOL GÜLÜN”
52 yaşındaki oyuncunun hayat felsefesi bol bol gülmek. Hayata pozitif gözlerle bakmak, temiz hava solumak.

YÜZÜNÜ SOĞUK SUYLA YIKIYOR
Nebahat Çehre, genç ve orta yaşlı kadınların idolü. Çünkü 60’lı yaşlarında olan Çehre, kırışıksız cildini sabahları soğuk sıyla yüzünü yıkamasına borçlu. Üstelik yıkadıktan sonra da asla havlu ile kurulamıyor. O suyu cildinin emmesini bekliyor. En iyi nemlendiricinin su olduğunu düşünüyor. Bunu da yıllarca uyguluyor. Sonuç ortada. Sizce de etkili bir yöntem değil mi?

DNA’da hasara neden olan serbest radikalleri etkisiz hale getirecek nemlendiricileri öneriyor. Ayrıca dermatologların çoğu, ürünleri 12 saat ara ile kullanmanızı tavsiye ediyor. Yani bir sabah, bir de akşam uygulaması yeterli. Sabahları; vitamin C ya da ‘ferulic’ asit içeren antioksidan ve güneş koruyuculu nemlendirici, akşamları da retinoid ya da retinol içerikli bir gece kremi kullanmalısınız.

ekim-2012-guzellik-2-resim-7GÜNEŞ HER YERDE
Güneş ışığının verdiği zarara karşı vücut bağışıklığınız olduğunu sanmayın çünkü güneş, işe giderken, seyahat ederken ya da evde cam kenarında bile otururken bile cildi etkiliyor. UVB ışınlarının aksine UVA ışınları, ofis, ev ve araba camından bile geçerek size ulaşabiliyor. UVA ışınlarının kanser ve ciltte grimsi sarımsı lekelere sebep oluyor. Bundan kaçınmak için yapmanız gereken şeyse basit; UVA ve UVB içeren ürünlerle kendinizi 365 gün hem de yağmur, güneş dinlemeden korumaya almanız.

YANMAK İÇİN GÜNEŞE İHTİYACINIZ YOK
Koruyucu ürün de sürseniz, güneşten de korunsanız kışın cildinizi salonunuzdaki şömine ya da masanızın hemen yanındaki elektrikli ısıtıcınızdan bile sakınmalısınız. Şömine ve elektrikli ısıtıcıların yakınında olmak, ciltte hassasiyet ve kızarıklık yaratarak kolajen zincirinin kırılmasına neden oluyor. Bu yüzden ısıtıcıların mümkün olduğunca -en az birkaç metreuzağında olmaya özen gösterin.

FAZLA HACİM EKSTRA YIL DEMEK
Farklı markaların kırışık doldurucu ürünlerini kullananlar kadar daha genç göstermek için yüzlerine dolgu uygulatan kadınların da sayısı giderek artıyor. Öyle ki dolgu konusunda heyecanlanıp aşırıya kaçanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Botokslu gözler, dudaklar ve çene bölümü, çıkık elmacık kemikleri aynada hoş olmayan bir görüntüye neden olabiliyor. Uzmanlar, hangi yaşta olursanız olun vücudun kendi yağ hücreleriyle yapılan dolgunun daha iyi sonuç vereceğini söylüyor.

ekim-2012-guzellik-2-resim-8BOTOKS’UN YAPAMAYACAĞI YOK
Ya da öyle görünüyor. Göz çevresindeki kaz ayaklarını, migren ağrısını, muhteşem gülüşü, çene altından sarkan gıdı ya da aklınıza gelecek daha pek çok yaşlılık izini botoksla ortadan kaldırmak mümkün. Ancak dikkat edilmesi gereken tek nokta aşırı uygulamalardan kaçınmak.

GÜZELİK UYKUSU ÇİRKİNLEŞTİREBİLİR
Herkesin uyuma şekli farklı. Kimi sırt üstü, kimi cenin pozisyonunda kimi de yüz üstü uyuyor. Uzmanlar uyarıyor; yüz üstü uyumak kadınları çirkinleştiriyor... Çünkü yastıkta kullandığınız tekstil ürünü kırışıklıklara zemin hazırlıyor. Bundan kaçınmanın en iyi yolu ise sırt üstü pozisyonu. ‘Sırt üstü uyuyamam’ diyorsanız, saten ya da ipek yastık kılıfı kullanın. Bu yumuşak kılıflar yüzünüzde iz bırakmadığı gibi teniniz de yumuşak bir ürünle temas etmiş oluyor.

PLASTİK ŞİŞELER , HEM GEZEGENE HEM CİLDE ZARARLI
Su, hayat kaynağı. Siz bol su tüketenler grubundansanız, cildiniz size parlayarak teşekkür edecektir. Peki suyu nasıl tüketiyorsunuz? Cevabınız ‘plastik şişe’ ise bir kez daha düşünün. Çantada ya da elde taşınabilen pet şişeler kullanışlı gibi gelebilir. Ama unutmayın, gezegenimiz için zararlı olan bizim için de zararlıdır. Plastik yerine sporcuların da kullandığı, ucu pipetli cam şişe kullanmaya ne dersiniz? Çünkü şişeden su içerken yaptığınız dudak büzme hareketi zaman içinde dudak çevresi ve üstünde kırışıklıklara neden olacaktır. Eğer sigara içiyorsanız, bu kırışıklıkların iki kat daha fazla olacağını da unutmayın.

ekim-2012-guzellik-2-resim-9KİŞİ STRESİ YENMELİ
Doç. Dr. Tayfun Türkyılmaz, özellikle kadınların genç kalmak için aşağıdaki maddeleri dikkate almaları gerektiği konusunda uyarıyor.
- Yüksek topuklu ayakkabılarla merdiven çıkmayın. Bilekleriniz zaman içinde aşınır.
- Çok soğuk su içmeyin. Vücut ısısı 37 derecedir. Aşırı soğuk su içmek vücudunuzu yıpratır.
- Arabadayken camı kapalı tutun. Dışarıdaki egzos dumanı cildinizi yaşlandırır.
- Deterjan kullanıyorsanız özellikle iç çamaşırlarınızı mutlaka ütüleyin. Deterjan çamaşırda kalıntı bırakır, cildi tahriş edip yaşlandırır.
- Diyet yapıyorsanız fazla miktarda mısır gevreği tüketmeyin.
- Sık sık kilo alıp vermek cildinizin sarkmasına neden olur.
- Asitli sodalar vücutta birikir. Asit de yaşlanmayı hızlandırır.
- Meyveleri mutlaka gün içinde yiyin. 18.00’den sonra meyve yemeyin. Meyvelerdeki fruktoz bu saatten sonra eklemlerde ve deride depolanır. Bu da yaşlanmayı hızlandırır.
- Sık sık mutfak kültürünü değiştirmek, bedenin alışkın olduğu coğrafya ve beslenme sistemine uymaz. Vücutta toksin birikmesine ve dolayısıyla yaşlanmasına neden olur.
- Çok sıcak suyla yıkanmayın. Özellikle hamamda aşırı sıcak su ile yıkanmak ve birkaç saat kalmak ayaktaki damarlar için zararlıdır. Türk kadınındaki varisin büyük bir kısmı hamamda fazla sıcak suyla yıkanmak ve kalmaktan kaynaklanır.
- Makyaj malzemelerini yüzünüzde maksimum 6-8 saat tutun. Bu süreden fazla kalan makyaj cilde zarar verir. Örneğin 8 saatten fazla kalan farlar göz kapaklarının düşmesine, bu da daha yaşlı görünmeye neden olur.

GÜZİDE YÜLEK

Seninle Dergisi Ekim 2012 Sayısı

Paylaşmak ister misin?

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Mutfak

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım

News image

 Yemek yazarı, çikolatacı ve pastacı 5 ÜNLÜ İSİMDEN ANNELER GÜNÜ’NE özel tatlılar ve güne enerjik ve dinç başlamak istey... DEVAMI

Bayram mönüsü için önerilerim

News image

Çocukluğumun bayramlarında beni en çok heyecanlandıran kısım yemekten ya da kahvaltıdan sonra ikram edilen ç... DEVAMI

Komposto mu, hoşaf mı?

News image

Yaz sıcaklarında artık vazgeçilmezimiz soğuk içecekler. Ben bu ay sizi Ramazan dolayısıyla da nostaljik bir y... DEVAMI

Düğün-davet mevsimi

News image

Hiç şüphesiz düğündavet hazırlıkları titizlik gerektirir. Her şeyi ince eleyip sık dokumak gerekir. Peki, ... DEVAMI

En iyi kek tarifi hangisi?

News image

Mükemmel kek tarifine ulaşmak için bugüne dek pek çok farklı reçete hazırladım. Ortası delik olandan, dolgulusun... DEVAMI

Dondurma dünyasında 'in'ler 'out'lar...

News image

 İtalyanların dondurma konusundaki uzmanlığı, dünyadaki en yeni dondurma trendleri ve bizim geleneksel Ma... DEVAMI

Kültür - Sanat

Ece Seçkin bu ayki röportajımızın konuğu...

News image

Lakabı Roket Müzik dünyasının başarılı ve genç isimlerinden Ece Seçkin, kendisini ve yeni çalışmalarını bu ayki r... DEVAMI

Keman virtüözü Canan Anderson

News image

Sihirli parmakların sahibi Canan Anderson, bu ayki röportajımızın konuğu. 3 Haziran’da Mardan Palace’de, 8 Hazira... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

Konser David Garrett, ilk kez Türkiye’de Dans ‘Beyazgül-White Rose’ İstanbul’da... Sinema Sema Şimşek, ‘Tehl... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

MÜZİKAL Dünyaca ünlü Broadway yapıtı ‘Operadaki Hayalet’ bu ay İstanbul’da... SERGİ Yaratıcı deha Mimar Sinan, Tophane-i ... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

KONSER :Efsane şarkıcı Julio Iglesias, İstanbul’da... ETKİNLİK :Ünlü oyuncu Hugh Jackman, Broadway şo... DEVAMI

Derya Beşerler en son ne yaptı?

News image

DERYA BEŞERLER EN SON NE YAPTI? BKM Mutfak’ta her Salı ‘No Name’ adlı oyunla sahne alan Derya Beşerler, son zamanlard... DEVAMI

Astroloji

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Haziranın aynın burçlar üzerindeki etkisi Halen retro (geri harekette) olan Merkür 11 Haziran’da düz pozisyona ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Mayıs ayının burçlar üzerindeki etkisi(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Mayıs’ta Akrep’te Dolunay, 18 ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ NİSAN AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Nisan’da Terazi burcunda bir A... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ MART AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 20 Mart’ta Balık burcunun son der... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ŞUBAT AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) Koç ( 21 Mart-19 Nisan ) Koç’lar, 20’sine k... DEVAMI

Gezi

Masal diyarı Kapadokya

News image

Masal diyarı Kapadokya Sadece tarihi açısından değil aynı zamanda ruhani dünya sahnesiyle de yüzyıllardır varlığını koruy... DEVAMI

Hızlandırılmış Madrid turu

News image

Voleybolcu Naz Aydemİr Akyol'dan Hızlandırılmış Madrid turu Biz sporcular kamplar, maçlar, turnuvalar vs. yüzünden çok f... DEVAMI

Sanatın merkezi bir şehir, Londra...

News image

OYUNCU ASUMAN DABAK YAZDI SANATIN MERKEZİ BİR ŞEHİR, LONDRA... Bu şehrin mevsimi yok. Ne zaman giderseniz gidin, Londra sokaklar... DEVAMI

Başak Sayan yazdı...

News image

CENNET BURASI Eğer bir gün bana cennetin nerede olduğu sorulursa, hiç düşünmeden Saint Lucia Adası derim. Doğu Karayip Denizi... DEVAMI