Yazdır e-Posta
Maddi sıkıntı yaşatan 6 hata
Psikoloji
maddi-sikinti-yasatan-6-hata2Hepimiz dönem dönem para sıkıntısı yaşıyoruz ama pek çoğumuz parasını nasıl yönetmesi gerektiğini maalesef bilmiyor. Şimdi paranın kontrolünü elinize alma zamanı. Bundan böyle para sizin değil, siz paranın efendisi olun.

Arkadaşlarımızla neler hakkında rahatlıkla konuşabiliyoruz? İş hayatımız, eşimizle aramızdaki sıkıntılar, erkek/kadın ilişkileri ya da küçük kaçamaklarımız hakkında belki. Ama konu paraya geldiği zaman işler biraz değişiyor. Para üzerine konuşmak zordur. Çünkü bütün özel yaşantımızın, gizli duygularımızın ortaya çıktığını düşünürüz. Örneğin, devreye hırslar girer. Hemen akran grubumuz ile kendimizi kıyaslarız. Onların maaşları ve yaşam standartları ile kendi durumumuzu masaya yatırırız. Bu yüzden de hırsın ve kıskançlığın gölgesinde farklı rol modellere bürünüp kazandığımızdan daha fazla harcayıp yaşam standardımızı fazlaymış gibi gösterebiliriz. Artık bu aşamadan sonra para bizim efendimiz olur, duygularımızı pençesine alır. İşte böyle zamanlarda para tuzaklarına düşüp maddi sıkıntı yaşamanın önüne geçebiliriz.

HATA 1
BORCU SAKLAMAK

“Evet, bu elbiseye kesinlikle sahip olmalıyım.” Biz kadınların ortak tutkusu alışveriş yapmak öyle değil mi? Alışveriş çığlıklarımız gökyüzünü inletirken, kabul etmeliyiz ki gereğinden fazla alışveriş yapıyoruz. Daha etiketleri kesilmemiş elbiseler, pantolonlar dolapta itinayla saklanırken, yığınlar da arttıkça artıyor. Bizi bu kadar aşırı harcamaya iten sebeplerden biri de kredi kartlarının sunduğu cazip fırsatlar. Kredi kartları, yaratmış olduğu sanal parayı kullanmamız için bizi teşvik ediyor, aklımızda türlü türlü bahaneler üretiyor (“Nasıl olsa 12 taksit. Aylık taksitler çok yüksek değil ki!” gibi). Kontrol dışı harcamalarımızı gizlememiz, kendimize dürüst davranmadığımız anlamına geliyor.

Nasıl durdurursunuz?
Ne kadar zor olsa da aşırı harcama yapıp yapmadığınızı kendinize sorun:
Her gün alışveriş yapmak sizi stresten mi kurtarıyor, yoksa sorunlarınızdan kaçmanızı mı sağlıyor?
İçinizde alışveriş yapmak için önlenemez bir istek mi var?
Aynı şeyden birkaç tane mi alıyorsunuz ve bunları etiketleri üzerinde dolabınızda mı saklıyorsunuz?
Moralinizi düzeltmek için mi fazla alışveriş yapıyorsunuz?
Bugünlerde herkesin yaptığı gibi harcamalarınızı önemsemiyor musunuz? Bu sorulardan birine cevabınız “Evet”se, o zaman harekete geçmenin tam sırası...
Kendinize ve sevdiklerinize karşı dürüst olun. Dürüstlüğünüzü tekrar kazanmak için sevdiklerinizden yardım isteyin.
Eğer aşırı harcamalarınızdan bir türlü kurtulamıyorsanız bir psikoloğa danışın.

maddi-sikinti-yasatan-6-hataHATA 2
İYİ BİR ANNE OLUN

Ah şu rekabetçi zihniyet! Eskiden annelerimiz komşularıyla aşık atarlardı, şimdi de bizler ve hatta çocuklarımız. Ne de olsa çocuklar, ailelerin elinde şekillenmiyor mu? Bir anlamda çocuk, ailenin aynadaki yansıması gibidir. Aile neyse çocuk da öyledir. Örneğin, çocuğunuzun arkadaşı i-Phone aldığı zaman, çocuğunuz da aynısından sahip olmak için üzerinde baskı hisseder. Siz de ne kadar iyi bir anne olduğunuzu göstermek için çocuğunuzun isteklerini hemen yerine getirirsiniz.

Bu alışkanlığı kırın!
Çocuklarınızın siz olmadığını kabul etmelisiniz. Borca sürüklenmeden de sevgiyle ve parayla onlara mutlu ve güvenli bir yaşam verebilirsiniz.
Uyumlu olun. Çocuğunuz kendisine söyleyeceğiniz “Hayır” kelimesinin anlamını bilmeli. Ona sonsuz haklar tanımayın ve önüne bazı şartlar koyun. Örneğin, çok istediği i-Pod’u doğum gününde ona alabileceğinizi söyleyebilirsiniz.
Çocuklarınızı alışveriş yapmaya cesaretlendiren şeylerden uzak durun. Alışveriş yerine çocuklarınızla beraber kek yapabilir, oyun oynayabilir ya da müzeye gidebilirsiniz.

HATA 3
“BUNU HAK EDİYORUM”

Bazen sorunlarımızdan biraz olsun uzaklaşmak, zevk alabilmek için alışveriş yapıyoruz. Tabii bu sırada da bütçemizi aşıyoruz. Psikologlar, aşırı harcamalarda bulunanların bunu kendilerinde hak olarak gördüklerini söylüyor. Hayatımızda yaşadığımız problemler bize, “Bunu hak ediyorum” cümlesini kurdurtuyor. Kızgın olduğumuz eşimizden, partnerimizden ya da ailemizden acısını çıkarmak için alışverişe başvuruyoruz. Sorunlarımızdan kaçabilmenin tek yolu olarak alışverişi görüyoruz ve “Bugün canım çok sıkıldı. Alışveriş yapmalıyım” deyip mutluluğu alışverişin kollarında buluyoruz.

Bu sorundan uzaklaşın
Aşırı harcama durumlarında duygularınızı tespit edin. Diyelim bir mağazaya girdiğiniz ve bir elbise almaya karar verdiniz. O an elbiseyi alarak savurganlık yapabileceğinizi aklınıza getirip mağazanın içerisinde biraz dolaşın ve şöyle düşünün: “Eğer gerçekten bu elbiseyi almak istiyorsam, yarın yeniden gelirim.” Böylece alma arzunuzu frenlemiş olursunuz.

HATA 4
“PARAYLA ARAM İYİ DEĞİLDİR”

Finans durumunuz karmaşık mı görünüyor? Ne yapacağınızı mı bilemiyorsunuz? İşte bu soruların altında yatan neden, aşırı harcamalarımızı inkar etmemiz. Çünkü aşırı harcama yapmak bizim hakkımız. Öyle ki arkadaşlarımız gibi bir hayat standardına sahip olmak, dikkat çekmek ve sevilmek için çareyi para harcamakta buluyoruz. Bazılarımız çözüm yolu olarak parasının kontrolünü ailesine bırakıyor. Ama bu bir çözüm yolu değil. Bu sefer de ailemize karşı güven duygumuz yıkılabilir, kafamızda kuşkular oluşabilir.

Kontrolü ele geçirin
Alışkanlıklarınızı ve para harcama nedenlerinizi sahiplenin.

Gerçekten para harcamanın dışında eğlenemiyor musunuz? Arkadaşlarınızın yanınızda olması için illa onlara bir şeyler mi ısmarlamanız gerekiyor? Neden arkadaşlarınızla spora gitmeyi denemiyorsunuz? Ya da en basitinden konuşarak da kaliteli zaman geçirebilirsiniz.
Sıkıntılarınızla partnerinizi endişelendireceğinize, onunla finans durumunuz üzerine gerçekçi bir plan yapın ve bu plana sadık kalın.

HATA 5
GELECEK GÜVENCESİNİN OLMAMASI

Bazı zamanlar geleceğimizi düşünmekten korkarız. Çünkü gelecek bizi yaşlılıkla ve korkuyla karşı karşıya bırakır. Gelecek güvencesinin olmaması yüzünden ‘günümü kurtarayım’ düşüncesiyle yaşarız. Bu durum bizi fazlasıyla para harcamaya sevk eder. Oysa şimdiden dikkatli adımlar atarsak, geleceğe daha güvenilir bakabiliriz. Hem bizim doğru adımlarımız, çocuklarımıza da iyi bir para harcama alışkanlığı bırakmamıza yardımcı olur.

Harekete geçin
Finans uzmanları, gelecek güvencesi için gelir ve gider listesinin yapılmasını tavsiye ediyor. Bu şekilde paranızı nerelere harcadığınızı, nelere fuzuli yere harcadığınızı daha iyi görebilirsiniz. Aynı şekilde acil durumlar için her zaman kenara bir miktar para atın.
Geleceğinizi güvence altına almak için sigortanızı aksatmayın.
Çocuklarınızın geleceği için de onlara haftalıklarını, her haftanın aynı günü verin. Böylece çocuklarınız parayı nasıl kullanacaklarını daha iyi öğrenmiş olur.

HATA 6
PERAKENDE TUZAĞI

Alışveriş yaparken satıcıların size çok iyi pazarlık yaptığınızı hissettirmelerine izin vermeyin. Çünkü onlar bize “Aslında ne kadar pahalıydı ama ben ucuza aldım” duygusunu yaşatarak, alışverişten zevk almamızı sağlar. Bir şeyi kesin satın alacaksanız, duygularınızla değil aklınızla hareket edin.

Sihri bozun
Alışveriş listesi yapın ve bu listeyi kullanın.

Birçok mağaza rahatlatıcı müzikler çalarak, renkli reyon süslemeleriyle bizi alışverişe sevk eder. Kendimizi bir anda elbisemiz için aksesuvar ya da koltuğumuz için yastık alma telaşında bulabiliriz. Alışveriş listesi yaparsak sadece almamız gerekenleri alırız. Aldatıcı uyaranlardan uzak kalmış oluruz.
Eğer bir internet kurduysanız, favori alışveriş sitelerinizi engelleyin. Ayrıca markaların özel bültenlerine üye olmaktan veya ödeme fırsatlarını gösteren bölümden uzak durun. İnanın bu şekilde alışveriş dürtünüz azalır.

Aklınızda bulunsun
Alışveriş yaparak mutluluğu yakalayamazsınız. Sık sık arkadaşlarınızla bir araya gelmek daha iyi bir çözüm yolu.

DENİZ VARGELOĞLU
FOTOĞRAF VE ÇİZİM: SHUTTERSTOCK / HAVESEEN, DEEDL

Seninle Dergisi Aralık 2010 Sayısı

Paylaşmak ister misin?

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Mutfak

Bayram mönüsü için önerilerim

News image

Çocukluğumun bayramlarında beni en çok heyecanlandıran kısım yemekten ya da kahvaltıdan sonra ikram edilen ç... DEVAMI

Komposto mu, hoşaf mı?

News image

Yaz sıcaklarında artık vazgeçilmezimiz soğuk içecekler. Ben bu ay sizi Ramazan dolayısıyla da nostaljik bir y... DEVAMI

Düğün-davet mevsimi

News image

Hiç şüphesiz düğündavet hazırlıkları titizlik gerektirir. Her şeyi ince eleyip sık dokumak gerekir. Peki, ... DEVAMI

En iyi kek tarifi hangisi?

News image

Mükemmel kek tarifine ulaşmak için bugüne dek pek çok farklı reçete hazırladım. Ortası delik olandan, dolgulusun... DEVAMI

Dondurma dünyasında 'in'ler 'out'lar...

News image

 İtalyanların dondurma konusundaki uzmanlığı, dünyadaki en yeni dondurma trendleri ve bizim geleneksel Ma... DEVAMI

Sevgililer günü mönüsü

News image

SEVGİLİLER GÜNÜ MÖNÜSÜ Kalbe giden yol mideden geçer derler… Başbaşa geçireceğiniz 14 Şubat akşamı, size sunduğum... DEVAMI

Kültür - Sanat

Ece Seçkin bu ayki röportajımızın konuğu...

News image

Lakabı Roket Müzik dünyasının başarılı ve genç isimlerinden Ece Seçkin, kendisini ve yeni çalışmalarını bu ayki r... DEVAMI

Keman virtüözü Canan Anderson

News image

Sihirli parmakların sahibi Canan Anderson, bu ayki röportajımızın konuğu. 3 Haziran’da Mardan Palace’de, 8 Hazira... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

Konser David Garrett, ilk kez Türkiye’de Dans ‘Beyazgül-White Rose’ İstanbul’da... Sinema Sema Şimşek, ‘Tehl... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

MÜZİKAL Dünyaca ünlü Broadway yapıtı ‘Operadaki Hayalet’ bu ay İstanbul’da... SERGİ Yaratıcı deha Mimar Sinan, Tophane-i ... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

KONSER :Efsane şarkıcı Julio Iglesias, İstanbul’da... ETKİNLİK :Ünlü oyuncu Hugh Jackman, Broadway şo... DEVAMI

Derya Beşerler en son ne yaptı?

News image

DERYA BEŞERLER EN SON NE YAPTI? BKM Mutfak’ta her Salı ‘No Name’ adlı oyunla sahne alan Derya Beşerler, son zamanlard... DEVAMI

Astroloji

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Haziranın aynın burçlar üzerindeki etkisi Halen retro (geri harekette) olan Merkür 11 Haziran’da düz pozisyona ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Mayıs ayının burçlar üzerindeki etkisi(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Mayıs’ta Akrep’te Dolunay, 18 ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ NİSAN AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Nisan’da Terazi burcunda bir A... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ MART AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 20 Mart’ta Balık burcunun son der... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ŞUBAT AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) Koç ( 21 Mart-19 Nisan ) Koç’lar, 20’sine k... DEVAMI

Gezi

Masal diyarı Kapadokya

News image

Masal diyarı Kapadokya Sadece tarihi açısından değil aynı zamanda ruhani dünya sahnesiyle de yüzyıllardır varlığını koruy... DEVAMI

Hızlandırılmış Madrid turu

News image

Voleybolcu Naz Aydemİr Akyol'dan Hızlandırılmış Madrid turu Biz sporcular kamplar, maçlar, turnuvalar vs. yüzünden çok f... DEVAMI

Sanatın merkezi bir şehir, Londra...

News image

OYUNCU ASUMAN DABAK YAZDI SANATIN MERKEZİ BİR ŞEHİR, LONDRA... Bu şehrin mevsimi yok. Ne zaman giderseniz gidin, Londra sokaklar... DEVAMI

Başak Sayan yazdı...

News image

CENNET BURASI Eğer bir gün bana cennetin nerede olduğu sorulursa, hiç düşünmeden Saint Lucia Adası derim. Doğu Karayip Denizi... DEVAMI