Yazdır e-Posta
Fasulye, Nohut beyni geliştiriyor
Beslenme
temmuz-2011-beslenme-resim-1Dengesiz ve yetersiz beslenme çocuklarda gelişim geriliğine, okul çağında da geç öğrenmeye neden oluyor. Oysa kuru fasulye, nohut ve mercimek hem enerji

Sağlıklı ve dengeli beslenme eğitimi almayan genç nüfus, ‘fast-food’ yiyecek tüketimine kayıyor, atıştırmalık ürün tüketimi hızla artıyor. Türkiye’nin yüzde 27’si obezite sorunu ile boğuşuyor. Uzmanlar, başta çocuklar ve gençler olmak üzere bu oranın hızla artacağı tehlikesine dikkat çekiyor. Beslenme, en az eğitim kadar önemli. Çünkü sağlıklı beslenmeyen çocuklar, ne yazık ki yarının obezleri olacak ve pek çok hastalık da beraberinde gelecek. ‘Geleneksel Lezzetler Sağlıklı Nesiller’ sloganıyla hareket eden ve sosyal sorumluluk kapsamında ailelere destek olan Reis Gıda, ‘Obeziteye Karşı Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme’ kampanyasıyla dikkat çekiyor. Konu ile ilgili Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis ile konuştuk. Kuru gıda üzerine çok önemli bilgiler edindik.

Çocuk beslenmesinde bakliyatın önemi nedir?
Ben sağlıkçı ya da diyetisyen değilim ama beslenmenin önemi ana rahminde başlıyor. Hayatın her döneminde dengeli ve sağlıklı beslenme açısından bakliyatın yeri çok önemli. Annelerin hamileyken beslenmesine o dönem içinde bütün gıdaları alarak dikkat etmesi gerekiyor. Çocuk doğduktan sonra da süt yapımı ile ilgili de beslenmesi önemli. Örneğin, yeşil mercimek iyi bir süt kaynağıdır.

Geleneksel beslenme şeklimizi giderek yitiriyoruz.
Bu sadece Türkiye’de değil tüm dünyada bu yöne kayıyor. Kadınların çalışma yaşamının içinde olması ve geleneksel yemeklerimizi yapmaya fazla vakit ayıramıyor oluşu, kendilerinin de pratik beslenmeye yönelmesi, çocukların yetişkinleri görüp örnek alması da buna itiyor. Oysa bakliyat alımı yetişkinde de çocukta da son derece önemli. Bağırsak sistemleri ile ilgili elzem yiyecekler. Sindirim sistemi için sayısız faydaları var. Bağırsak kanseri oranının arttığı bir dönemde doktorlar kuru gıdayı öneriyor. Kuru gıda bağırsakta yaptığı hareketlilikten dolayı kanser riskini azaltıyor.

temmuz-2011-beslenme-resim-2Önümüzde Ramazan ayı var.
Beslenme düzeni biraz değişecek. Özellikle yaşlılar için yine kuru gıda çok önemli. Bağırsak hareketleri ve bağırsak tembelliği nedeniyle bakliyata ağırlık vermeleri gerekiyor.

Türkiye kuru gıdalı beslenme açısından giderek geriliyor. Obez bir nesil geliyor gibi ne dersiniz?
Zaten bizim sosyal sorumluluk projelerimizden biri obeziteyle savaş. Çocuklarımızın daha sağlıklı, daha bilinçli beslenmesi için bir proje başlattık ve obeziteye karşı savaş açtık. 2009’da Başbakan da obeziteyle ilgili bir genelge yayınladı. Ardından diyabete savaş açtık. Cumhurbaşkanı’ndan çok destek gördük. Obezite fiziksel görüntünün dışında birçok hastalığı da tetikliyor. Bunların başında diyabet geliyor. Önemli olan bir şey olduktan sonra önlem almak değil, oluşmadan önüne geçmek.

Diğer ülkelere baktığımızda Türkiye sağlıklı besleniyor mu?
Yıllardır Türkiye’de sağlıklı beslenme yok. Dünyada hızla yayılan bir durum. Atıştırmalık ürün, fast-food tarzı beslenme, hazır ürünler hızla yayılıyor. Çocuklar iki-üç yaşındayken anne babalarından atıştırmalık ürünleri ister hale geldi. Anne-baba ne yiyorsa çocuk onu alıyor. Çocuk, annenin beslenmesine göre de hareket ediyor. Hamilelik döneminde anne ne isterse ona yöneliyor çocuk. Siz abur cubur yerken çocuğunuza hayır yeme diyemezsiniz. Örnek olmalısınız.

Her kuru gıdanın sağlığa yararlı olduğunu da söyleyemiyoruz. Örneğin artık pirinç sofralardan yavaş yavaş uzaklaşıyor.
Bakliyat, hububat, baklagiller arasında zaman zaman bir kavram kargaşası yaşanıyor. Pirinç ayrıdır. Bakliyata; nohut, fasulye, mercimek, barbunya fasulye, börülce giriyor. Bulgur da ayrıdır. Pirinci dünya nüfusunun dörtte üçü tüketiyor. Beslenme uzmanları tarafından da diğer bakliyatlarda olduğu gibi perhiz için öneriliyor. Pirincin sağlıkla ilgili çok önemli bir yeri var. Çünkü suda doğan, suda ölen, karbonhidrat konusunda çok zengin bir ürün. Pirinci pişirme yöntemi önemli. Çok tüketen ülkelere dikkat ettiğinizde onlar haşlayarak tüketirler. Türkiye ise kavurarak pişiriyor. Bünyesine yağ girdiğinde kilo yapıcı özelliğe dönüşüyor. Kavrulmadan, haşlayarak hazırlanırsa çok iyi bir gıda maddesi.

Gerçek ve kaliteli ürünü nasıl ayırt edebiliriz?
Pirinç pilavı yaptığınızda lapa olursa, tane tane olmadığında kendinize suç bulmayın, suyu fazla koymamışınızdır. Açık üründe rutubeti ayırt etmek için bir pirinç tanesini alın ve dişinizle kırın. Eğer ses çıkmadan çok çabuk dişinizde eriyorsa o rutubetlidir. Kırığı anlamak için de elinizle pirinç kümesinin üzerine bastırın, elinize yapışanlara bakın. Paket ürünlerde bildiğiniz markalardan şaşmayın. Ayrıca pirinç böcek yaparsa korkmayın, böceklenmesi o pirincin iyi olduğunu gösterir. Bir tepsiye serip tuzlayın, sonra tüketin.

Bırakın bu detayları bilmeyi yeni nesil kuru gıdaları da çok fazla tanımıyor.
Haklısınız. Çocuklar bugün humus nedir, fava nedir bilmiyorlar. Barbunyayı, fasulyeyi, börülceyi de... Damak kodları deşifre edilmiş şekilde büyüyorlar. Oysa bizden önceki nesillere baktığınızda ne tükettikleri belli. Sağlıklı ve doğal besleniyorlardı.

Çocuklara bakliyatı sevdirmek için neler yapmalı?
Geleneksel yemeklerimiz çok lezzetli ancak çoğu kişi örneğin bir yeşil mercimeği sadece yemek olarak biliyor. Oysa salatası da çok güzel olur. Çocuklar bol yeşillikli salatasını keyifle tüketebilirler. Ayrıca sadece bakliyat değil, bulgur da çok önemli bir besin maddesi. Onun da farklı çeşitleri var, o da mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden.

Bakliyat şişkinlik yaptığı için çok tüketilmiyor olabilir?
Bu şikayetler hep olur ancak hazırlık aşamasını doğru yaparsanız olmaz. Yeni mahsül ürünü alıp 12 saat önce ıslatırsanız kabuğundaki oligalik asitler suya geçer ve gaz yapmaz. Çocuğa sağlıklı bir ürün sunulmuş olur. Bir noktayı da özellikle vurgulamak istiyorum. Sadece bakliyat değil örneğin bir sarımsağın da insan sağlığı üzerinde çok büyük faydası var. Binyılın mucizevi bitkisidir. Sarımsağı yemeğin içinden eksik etmeyin. Kokuyorsa, tost makinesinde kabuklu halde üç dört dakika tuttuktan sonra kabuklarından ayırarak yiyebilirsiniz. Sarımsak, güç ve enerji verir.

Yeni mahsul ürünü 12 saat öncesinden ıslatırsanız kabuğunda olan oligalik asitler suya geçmediğinden gaz da yapmaz. Ayrıca her bakliyattan klasik yemeğin dışında lezzetler de yaratabilirsiniz.

BAKLAGİLİN FAYDALARI
Kuru fasulye: Bol kalori ve bol protein içeriyor. Sinirleri kuvvetlendiriyor. Bedenen ve zihnen çalışanlara çok faydalı.

Bezelye: Yüksek derecede protein ve nişasta içeriyor. Enerji veriyor, proteini ile kasların gelişmesini ve tamirini sağlıyor.

Mercimek: Kan yapıcı ve süt artırıcı özelliği var. En fazla demiri içeriyor. B vitamini ve fosfor zengini. Enerji kaynağı. Zihnen ve bedenen çalışanlar için birebir.

Nohut: Vücudu kuvvetlendiriyor. Anne sütünü artırıyor. Bol idrar söktürücü özelliği var. Beyni ve sinirleri dinlendiriyor, mideyi kuvvetlendirip iştahı açıyor.

Soya: Protein zengini. Bol B vitamini ve mineral içeriyor. Nişasta ve yağ oranının yüksekliğiyle enerji deposu. Adalelerin, kemiklerin ve sinirlerin gelişimini sağlıyor. İçerdiği lesitin maddesi ile beynin çalışmasını artırıyor.

GUZİDE YÜLEK

Seninle Dergisi Temmuz 2011 Sayısı

Paylaşmak ister misin?

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Mutfak

Bayram mönüsü için önerilerim

News image

Çocukluğumun bayramlarında beni en çok heyecanlandıran kısım yemekten ya da kahvaltıdan sonra ikram edilen ç... DEVAMI

Komposto mu, hoşaf mı?

News image

Yaz sıcaklarında artık vazgeçilmezimiz soğuk içecekler. Ben bu ay sizi Ramazan dolayısıyla da nostaljik bir y... DEVAMI

Düğün-davet mevsimi

News image

Hiç şüphesiz düğündavet hazırlıkları titizlik gerektirir. Her şeyi ince eleyip sık dokumak gerekir. Peki, ... DEVAMI

En iyi kek tarifi hangisi?

News image

Mükemmel kek tarifine ulaşmak için bugüne dek pek çok farklı reçete hazırladım. Ortası delik olandan, dolgulusun... DEVAMI

Dondurma dünyasında 'in'ler 'out'lar...

News image

 İtalyanların dondurma konusundaki uzmanlığı, dünyadaki en yeni dondurma trendleri ve bizim geleneksel Ma... DEVAMI

Sevgililer günü mönüsü

News image

SEVGİLİLER GÜNÜ MÖNÜSÜ Kalbe giden yol mideden geçer derler… Başbaşa geçireceğiniz 14 Şubat akşamı, size sunduğum... DEVAMI

Kültür - Sanat

Ece Seçkin bu ayki röportajımızın konuğu...

News image

Lakabı Roket Müzik dünyasının başarılı ve genç isimlerinden Ece Seçkin, kendisini ve yeni çalışmalarını bu ayki r... DEVAMI

Keman virtüözü Canan Anderson

News image

Sihirli parmakların sahibi Canan Anderson, bu ayki röportajımızın konuğu. 3 Haziran’da Mardan Palace’de, 8 Hazira... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

Konser David Garrett, ilk kez Türkiye’de Dans ‘Beyazgül-White Rose’ İstanbul’da... Sinema Sema Şimşek, ‘Tehl... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

MÜZİKAL Dünyaca ünlü Broadway yapıtı ‘Operadaki Hayalet’ bu ay İstanbul’da... SERGİ Yaratıcı deha Mimar Sinan, Tophane-i ... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

KONSER :Efsane şarkıcı Julio Iglesias, İstanbul’da... ETKİNLİK :Ünlü oyuncu Hugh Jackman, Broadway şo... DEVAMI

Derya Beşerler en son ne yaptı?

News image

DERYA BEŞERLER EN SON NE YAPTI? BKM Mutfak’ta her Salı ‘No Name’ adlı oyunla sahne alan Derya Beşerler, son zamanlard... DEVAMI

Astroloji

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Haziranın aynın burçlar üzerindeki etkisi Halen retro (geri harekette) olan Merkür 11 Haziran’da düz pozisyona ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Mayıs ayının burçlar üzerindeki etkisi(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Mayıs’ta Akrep’te Dolunay, 18 ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ NİSAN AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Nisan’da Terazi burcunda bir A... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ MART AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 20 Mart’ta Balık burcunun son der... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ŞUBAT AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) Koç ( 21 Mart-19 Nisan ) Koç’lar, 20’sine k... DEVAMI

Gezi

Masal diyarı Kapadokya

News image

Masal diyarı Kapadokya Sadece tarihi açısından değil aynı zamanda ruhani dünya sahnesiyle de yüzyıllardır varlığını koruy... DEVAMI

Hızlandırılmış Madrid turu

News image

Voleybolcu Naz Aydemİr Akyol'dan Hızlandırılmış Madrid turu Biz sporcular kamplar, maçlar, turnuvalar vs. yüzünden çok f... DEVAMI

Sanatın merkezi bir şehir, Londra...

News image

OYUNCU ASUMAN DABAK YAZDI SANATIN MERKEZİ BİR ŞEHİR, LONDRA... Bu şehrin mevsimi yok. Ne zaman giderseniz gidin, Londra sokaklar... DEVAMI

Başak Sayan yazdı...

News image

CENNET BURASI Eğer bir gün bana cennetin nerede olduğu sorulursa, hiç düşünmeden Saint Lucia Adası derim. Doğu Karayip Denizi... DEVAMI