Yazdır e-Posta
Oyuncu olmasaydım ralli yarışçısı olurdum
Röportaj

mart-2012-roportaj-resim-1Behzat Ç.’nin gözükara narkotik komiseri Suna’yı canlandıran Mine Tugay, “Suna katı kuralları olan bir kadın. Ama haklı gerekçeleri var” diyor. Tugay ise Suna’nın tam tersine kendisinin katı olmadığını, en azından sevdiklerine karşı affedici olduğunu söylüyor.

Mine Tugay, zor bir insan olduğunu söylüyor; “Fazla değişken ruh hallerine sahibim. Çoğu zaman kendimi dizginlemeye, dengelemeye çalışıyorum. Çekingen biri değilim ama biraz yabaniyim maalesef” diyor.

Ekranların yeni kuşak fenomen dizisi Behzat Ç.’nin genç ve başarılı oyuncusu Mine Tugay ile oyunculuk kariyerinden modaya bakışına ve aşka dair görüşlerine uzanan samimi bir söyleşi gerçekleştirdik. Behzat Ç. Kısa sürede bir fenomen oldu. Dizinin başarısını neye bağlıyorsunuz? Nasıl tepkiler alıyorsunuz? İnsanlar çoğu zaman izlediklerinin bir dizi, film olduğunu unutabiliyor. Bu durumu o yapımın çok gerçekçi oluşu ve çok sağlam senaryo ve oyunculukları barındırmasına bağlıyorum. Benim canlandırdığım Suna’nın hikayesi ortaya çıkmaya başladığında sokakta bana yönelen şaşkınlık ve korku dolu bakışlar yakaladım. Ama Behzat Ç’nin seyircisi şaşırmaktan ve zeki manevralardan hoşlanan bir kitle olduğundan ve senaryonun hatırlattığı ya da birçok yapımın göstermekten çekindiği önemli gerçekleri izlemekten zevk alan bir kitle olduğu için izleyicilerimle çok hoş sohbetler yapabiliyorum. Yani izlediğinin film olduğunu unutabilecek beyinlerle karşılaşmıyorum aslında…


Behzat Ç. dizisine odaklandığını ve tüm enerjisini Suna’ya adadığını söyleyen Tugay, yeni bir projeye hazırlanıyor. Suna karakterini seviyor musunuz? En çok hangi özelliklerini beğeniyor ya da belki de katlanamıyorsunuz içten içe?
Suna biraz katı kuralları olan bir kadın. Ama sebepleri ve gerekçeleri var. Başınabuyruk hareket edebiliyor. Narkotikte kadın memur sayısı çok az. Fakat güçlü bir kadın. Peşine düştüğü davalar insanın vicdanına dokunan türden. Yabana atılamaz. Adalet kavramı başka çalışıyor onun beyninde. Dolayısıyla adaleti sağlamak için yöntemleri de biraz farklı.

Behzat Ç.’de canlandırdığınız Suna, kendisini kızdıran olaylara karşı soğukkanlı kalabiliyor. Siz sinirlenince nasıl tepkiler verirsiniz?
Suna sakin bir şekilde akılcı ve organize davranıyor. Her şeyi ince ince hesap ediyor. Onun öfkesini yakalamak pek mümkün değil. Benim ne yapacağım ise sinirlendiğim duruma ve bulunduğum mekana bağlı. Ama genellikle sakin kalmaya ve oradan uzaklaşmaya çalışırım. Yürüyüş yaparım sakinleşmek için.

Bugüne kadar en çok neye kızdınız, tepkiniz nasıl oldu?
Büyük kızgınlıklarım yok. Evde kedim Ninja’ya kızıyorum en çok. Çok yaramaz çünkü. Ama tatlı tatlı kızıyorum tabii.

Oyunculuğunuzu izlerken hiç kendinize şaşırdığınız oluyor mu?
İşte bütün mesele o zaten. İzlerken yarattığınıza şaşırma hali. Bu olduğunda rolün dışına çıkıp hikayeyi izlemeye başlıyorum. O doğru yolda olduğunuzun göstergesi gibi geliyor bana.

mart-2012-roportaj-resim-2Mesleğinizin sizce en güzel yanı nedir?
Araştırma kısmı ve can verme kısmı çok keyifli. Karakterinizi yavaş yavaş yapılandırıyorsunuz. Sonra size ait malzemelerden ama asla siz olmayan bir karakter oluşuyor. İşin en güzel kısmı da onu seyretme olanağınızın olması.

Oyuncu olmasaydınız seçeceğiniz en sıra dışı meslek ne olurdu?
Adrenalini yüksek bir iş yapardım kesin. Ralli yarışçısı olabilirdim mesela.

Gerçek başarı nedir?
Varoluşu tamamlamak ve farkındalıkla dolu bir hayat yaşamak bir başarıdır bence. Onun dışında başarı kavramı tartışılır bir şeydir. Seçimlerinize ve isteklerinize bağlı sanki. Başarının ispat amaçlı değil de kendiliğinden olanı insanın hayatında değerli bir şey gibi geliyor bana.

Bir kadını en çok ne mutlu eder?
Anne olmak bir kadını en mutlu eden şey diye düşünürdüm hep. Beni en çok mutlu edecek şey ise dünyayı dolaşmak diyebilirim. İnsan tanımak ve farklı kültürler içinde devinmek, ruhumu beslemek… Şu an böyle düşünüyorum. Yarını bilemem. Ve sinema oyunculuğu yapmak istiyorum çok. Eksikliğini hissediyorum hep. İyi filmlerde oynamak beni çok mutlu ederdi.

Gezgin ruhlusunuz galiba. Hangi kültürleri merak ediyorsunuz?
Seyahat etmek benim için keşfetmek ve nefes almak anlamına geliyor. Yola çıkmak bile yeterince heyecan verici... Avrupa kültürü ve sanatı beni çok çabuk içine alır. Belçika, İsveç, Norveç ise görmek istediğim ülkeler. Biz Bulgaristan göçmeniyiz. Kendi tarihimin peşine düşmek için de Bulgaristan’ı da en kısa zamanda görmek istiyorum. Amsterdam’da tekne evlerde yaşamak isterim bir de.

Mine Tugay bir gün aile kurmak istediğini ama şu an seyahat etmeyi istediğini söylüyor. Tugay, “Amsterdam’da bir tekne içinde yaşamak isterdim” diyor.

Anne olmak planlarınız içinde mi?
Hayat sürprizlerle dolu. Sürprizleri güzel karşılamak gerekli. Birgün aile kurmak isterim.

Sizin için en önemli olan üç şey nedir?
Ailem çünkü onlar olduğu için varım. İşim çünkü nefes almamı sağlıyor, enerjimi diri tutuyor. Üretmezsem ölürmüşüm gibi geliyor bana. Üçüncüsü ise şimdilik yok (gülüyor).

Aşkta affedici misiniz? Neleri affedebilir, neleri affedemezsiniz?
Ne zaman ne koşulda ve nasılken ne yaşadığınıza bağlı bu. Ve karşınızdakini kim olduğuna da. Ama çok katı bir insan değilim. En azından sevdiklerime karşı...

Ünlü birisiniz ve isminizin birlikte geçtiği kişilerde ünlü oldu. Birlikte görüntülendiğinizde çok rahat görünüyorsunuz...
İşiniz gereği maalesef özel hayatınız merak ediliyor. Bunu ne kadar kabullenirseniz o kadar rahat olmaya başlıyorsunuz sanırım. Ama oldukça sıradan biriymiş gibi yaşamaya bazen ihtiyacınız oluyor bir oyuncu olarak.

mart-2012-roportaj-resim-8Sizin lügatınızda aşk nedir?
Aşk bilinmezliktir ve sürprizlerle doludur. Kavga etmeyi sevmiyorum ben. Kendimle yeterince kavgam oluyor zaten. İlişki de huzur istiyorum. Huzur tutkuyu tüketen bir şey değildir ki. Kalıplara sığamayacak kadar derin ve değişken bir şeydir aşk. Kimi duyguyu içine alır, kimi duyguyu dışına iter. Sağı solu belli olmaz aşkın.

Kendimle yeterince kavgam oluyor dediniz ya, bunu biraz açar mısınız?
Zor bir insanım bence. Biraz fazla değişken ruh hallerine sahibim. Çoğu zaman kendimi dizginlemeye, dengelemeye çalışıyorum.

Genelde çekingen biri gibi görünüyorsunuz...
Çekingen biri değilim. Biraz yabaniyim maalesef. Çok sosyal bir çocuk değildim. İçe kapanıklığı kanıksadım ve bu ben oldu diyebilirim. İç dünyamla oyunculuk vasıtasıyla uğraşmayı da çok seviyorum.

Şansa inanır mısınız?
İnanırım. Yıllarca çok şanssız olduğumu düşündüm. Şimdi bu saçma düşünceden kurtuldum. Gerçekten şanslıyım. Şu an her şey yolunda gidiyor. Ben doğru zaman kavramına inanan biriyim. Hayatta bazen güzellikler yaşamınıza girmek için doğru zamanı bekliyor bence.

Son olarak, yeni bir dizi ya da film, oyun projeniz var mı?
Yazın çekilecek bir sinema filmi projesi için bugünlerde görüşmeler yapıyorum. Detaylarını vermem doğru olmaz takdir edersiniz ki, ama bir kadın hikayesini anlatıyor olacak bu film.

Kendimle yeterince kavgam oluyor zaten, zor bir insanım ben diyen Tugay, hayatta güzelliklerin yaşamımıza girmek için doğru zamanı beklediklerine inandığını söylüyor.

ÇOK ÖZEL

DİSİPLİNİ OKULDA ÖĞENDİ
Babası bir subay olan Mine Tugay, disiplinli bir çocukluk geçirdiğini ama esas disiplini okulda öğrendiğini söylüyor. Sahne hayatı için disiplinin önemine inanan Tugay’a göre bir oyuncunun disiplini kendini, aklını ve duygularını diri tutması ve teknik oluşturmasından geçiyor.
mart-2012-roportaj-resim-3
HEM ALAYLI HEM OKULLU
Tugay, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Oyunculuk Bölümü mezunu. İlk sahne deneyimi ise ‘Tilt’ adlı tiyatro oyunu.
mart-2012-roportaj-resim-4 mart-2012-roportaj-resim-6
DERTLİ KADIN
Mine Tugay, 2010 tarihli ‘Herkes Mi Aldatır?’da aldatılan mutsuz bir kadını canlandırdı. Tugay’ın rol aldığı dizler arasında ‘Kapalıçarşı’, ‘Aynadaki Düşman’ ve ‘Sınıf’ gibi başarılı yapımlar var.
mart-2012-roportaj-resim-5
BEHZAT Ç.’NİN İZLEYİCİSİNİ SEVİYOR
Mine Tugay, Star TV’de yayınlanan Behzat Ç. dizisine gelene kadar dönem dönem kendini şansız bulduğu uzun bir dönemden geçmiş. Güzel oyuncu, oyunculuğa ise Ayla Algan’ı ‘Moliere ya da Kara Komplo’ adlı oyunu izlerken görünce karar vermiş. Oyunculuğu sürekli gelişim isteyen bir sanat olarak gören Mine Tugay, Behzat Ç.’nin izleyicisini ise algısı yüksek ve sohbet etmekten hoşlandığı bir kitle olarak tanımlıyor.
mart-2012-roportaj-resim-7
SEÇİL KILIÇ

Seninle Dergisi Mart 2012 Sayısı

Paylaşmak ister misin?

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Mutfak

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım

News image

 Yemek yazarı, çikolatacı ve pastacı 5 ÜNLÜ İSİMDEN ANNELER GÜNÜ’NE özel tatlılar ve güne enerjik ve dinç başlamak istey... DEVAMI

Bayram mönüsü için önerilerim

News image

Çocukluğumun bayramlarında beni en çok heyecanlandıran kısım yemekten ya da kahvaltıdan sonra ikram edilen ç... DEVAMI

Komposto mu, hoşaf mı?

News image

Yaz sıcaklarında artık vazgeçilmezimiz soğuk içecekler. Ben bu ay sizi Ramazan dolayısıyla da nostaljik bir y... DEVAMI

Düğün-davet mevsimi

News image

Hiç şüphesiz düğündavet hazırlıkları titizlik gerektirir. Her şeyi ince eleyip sık dokumak gerekir. Peki, ... DEVAMI

En iyi kek tarifi hangisi?

News image

Mükemmel kek tarifine ulaşmak için bugüne dek pek çok farklı reçete hazırladım. Ortası delik olandan, dolgulusun... DEVAMI

Dondurma dünyasında 'in'ler 'out'lar...

News image

 İtalyanların dondurma konusundaki uzmanlığı, dünyadaki en yeni dondurma trendleri ve bizim geleneksel Ma... DEVAMI

Kültür - Sanat

Ece Seçkin bu ayki röportajımızın konuğu...

News image

Lakabı Roket Müzik dünyasının başarılı ve genç isimlerinden Ece Seçkin, kendisini ve yeni çalışmalarını bu ayki r... DEVAMI

Keman virtüözü Canan Anderson

News image

Sihirli parmakların sahibi Canan Anderson, bu ayki röportajımızın konuğu. 3 Haziran’da Mardan Palace’de, 8 Hazira... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

Konser David Garrett, ilk kez Türkiye’de Dans ‘Beyazgül-White Rose’ İstanbul’da... Sinema Sema Şimşek, ‘Tehl... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

MÜZİKAL Dünyaca ünlü Broadway yapıtı ‘Operadaki Hayalet’ bu ay İstanbul’da... SERGİ Yaratıcı deha Mimar Sinan, Tophane-i ... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

KONSER :Efsane şarkıcı Julio Iglesias, İstanbul’da... ETKİNLİK :Ünlü oyuncu Hugh Jackman, Broadway şo... DEVAMI

Derya Beşerler en son ne yaptı?

News image

DERYA BEŞERLER EN SON NE YAPTI? BKM Mutfak’ta her Salı ‘No Name’ adlı oyunla sahne alan Derya Beşerler, son zamanlard... DEVAMI

Astroloji

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Haziranın aynın burçlar üzerindeki etkisi Halen retro (geri harekette) olan Merkür 11 Haziran’da düz pozisyona ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Mayıs ayının burçlar üzerindeki etkisi(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Mayıs’ta Akrep’te Dolunay, 18 ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ NİSAN AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Nisan’da Terazi burcunda bir A... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ MART AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 20 Mart’ta Balık burcunun son der... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ŞUBAT AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) Koç ( 21 Mart-19 Nisan ) Koç’lar, 20’sine k... DEVAMI

Gezi

Masal diyarı Kapadokya

News image

Masal diyarı Kapadokya Sadece tarihi açısından değil aynı zamanda ruhani dünya sahnesiyle de yüzyıllardır varlığını koruy... DEVAMI

Hızlandırılmış Madrid turu

News image

Voleybolcu Naz Aydemİr Akyol'dan Hızlandırılmış Madrid turu Biz sporcular kamplar, maçlar, turnuvalar vs. yüzünden çok f... DEVAMI

Sanatın merkezi bir şehir, Londra...

News image

OYUNCU ASUMAN DABAK YAZDI SANATIN MERKEZİ BİR ŞEHİR, LONDRA... Bu şehrin mevsimi yok. Ne zaman giderseniz gidin, Londra sokaklar... DEVAMI

Başak Sayan yazdı...

News image

CENNET BURASI Eğer bir gün bana cennetin nerede olduğu sorulursa, hiç düşünmeden Saint Lucia Adası derim. Doğu Karayip Denizi... DEVAMI