Yazdır e-Posta
Aşık olunca IQ’um düşüyor!
Röportaj

mayis-2012-roportaj-1-resim-1 ‘Doktorlar’ın sert karakterli Zenan’ı Melike Güner, ‘İffet’ dizisinde aşkla sınanan genç bir kadını canlandırıyor. Güzel oyuncu gerçek hayatta aşkın canını yakmasına izin vermediğini söylese de itiraf ediyor; “Aşık olunca IQ’um düşüyor, dünya kararıyor etrafta bir o ve bir ben kalıyorum sanki...” diyor.

SEVDİKLERİNİN MELİKE’Sİ, ANNESİNİN KÜÇÜK KIZI... HAYATINI OYUNCU KİMLİĞİYLE YAŞAMADIĞINI SÖYLEYEN MELİKE GÜNER, “ALLAH HERKESİ OYUNCU EGOSUNDAN KORUSUN” DİYOR

‘İncir Reçeli’ ile tanınan ve ‘Doktorlar’ dizisiyle hayran kitlesi edinen genç oyuncu Melike Güner ile oyunculuktan, aşka ve yaşama bakışına dair bir söyleşi...


İffet’teki karakteriniz Betül tek başına çocuk büyütmeyi göze alan bir kadın. Gerçek hayatta siz de onun kadar cesur olur muydunuz?
Betül, bebeğinin babasını yakın arkadaşı ile gördüğü için bir kadın olarak yaralanıyor ve çocuğunu babasından saklamaya ve tek başına büyütmeye karar veriyor. Ben de olsam böyle yapardım sanırım. Zamanımızda çekirdek aile kavramı değişime uğradı zaten. Anneannelerimizin, dedelerimizin döneminde olduğu gibi kocaman aileler geçmişte kaldı. Etrafınızda kaç tane boşanmamış aile görebiliyorsunuz? Annelik kadına verilmiş bir hak ve şartlarından dolayı onu bundan mahrum etmek büyük bir haksızlık olur.

Hiç kimsenin aşkını çalmadım, kimseye aşkımı da çaldırmadım. Ama hayatta neler olacağı belli olmaz. Neye ‘asla’ dediğinize dikkat etmelisiniz...

mayis-2012-roportaj-1-resim-2Aile kavramının değişmesinde, bozulmasında insanların tahammülsüzleşmeleri de rol oynuyor mu?
Bu da var ve daha birçok neden var tabii. Evet insanlar artık hayata karşı çok tahammülsüzleşti. Anne babalarımızın tolere edebildiği şeylere biz anlayış gösteremiyoruz. Boşanmak eskiden nadir görülen bir olaymış. Boşanmış bir çocuk olmak da öyle. Şimdiyse etrafa baktığımda boşanma çok normal görülen bir şey.

Ama yine de yalnız bir anne olarak çocuk büyütmek zor, Türkiye buna alışık değil.
Yok bence Türkiye’de buna alışmaya başladı artık.

Siz nasıl bir anne olurdunuz?
Nasıl bir anne olurum bilmiyorum ama rahat bir anne olurdum herhalde… Ama şu da bir gerçek ki, herkes ben şöyle anne olacağım böyle yetiştireceğim çocuğumu diyor. Anne olduğunda çok daha farklı davrandığını görüyorsunuz. Yakın zaman planımda annelik yok ama çok istediğimi hissettiğim anda çocuğum olsun isterim.

Betül aşkta ihanet yaşayan bir kadın, siz gerçek hayatta böyle bir şey yaşadınız mı?
Kimsenin aşkını çalmadım, kimseye de aşkımı çaldırmadım. Ama bu bir gün bunu yaşamayacağım anlamına da gelmez. Hayatta her şey olabilir. Asla yapmam dediğiniz şeyleri de yapabilirsiniz.

mayis-2012-roportaj-1-resim-3Aşık olunca nasıl biri oluyorsunuz?
Aşık olunca IQ’m düşüyor. Tuhaf bir hal alıyorum. Sanki tüm dünya kararıyor, ışıklar yanıyor ortada bir o ve bir ben kalıyorum. Başka kimse yok. Bir enerji patlaması yaşıyorum. Aşık olunca sanki biri bana bir şey enjekte ediyor. Aşk benim için bir doping, ilham kaynağı. Bu sette de yansıyor daha şevkle çalışıyorum. Her şeyden 5 kat daha zevk alıyorum.

Aşk bitince üzüntüsü de büyük mü oluyor o zaman sizde?
Aşk bitince hayata bana bu güzel duyguyu yaşattığı için teşekkür edip üzüntüye düşmeden hayata yeniden kanallarımı açarım. Çünkü orada kalmak çok hastalıklı bir psikoloji. Çıkmak lazım oradan. Aşk acısı çekersiniz elbette biraz ama bunu sürdürmek hayatı kaybetmektir. Hayat kısa çünkü. Aşk yaşadığım kişiye küsüp onu hayatımdan da atmam; şartların değiştiğini, varolan duygulardan bir diğerinin mesela dostluğun ön plana çıktığını düşünürüm ve otomatik olarak o kişiyle ilişkimi arkadaşlık boyutuna taşırım.

Bunu başarmak kolay değil ama oyunculuğun faydası galiba bu...
Bu yaptıkça pratikleşen, alışkanlık halini alan bir şey. Oyunculukla ilgisi yok ama. Hayatımda oyunculuğumu kullanmıyorum asla. Yalan bile söyleyemeyen biriyim. Gerçek hayatın içinde oynayamam. Mesela birinden hoşlanıyorsam hoşlanıyorumdur, hoşlanmıyormuş gibi yapamam. Zaten yüzüm bir ayna gibidir ne hissediyorsam onu hemen dışarı yansıtır.

mayis-2012-roportaj-1-resim-4Hiç arkasından kötü söz söylediğiniz bir ayrılık yaşamadınız mı?
Aşkta hep şanslı oldum. Birinin ardından beddua etmek filan bana korkunç geliyor. Kötü dileğin dönüp dolaşıp beni bulacağına inanırım. Bazen biri canımı sıkınca durup o da aynısını yaşasın dediğim oluyor ama bunu fark eder etmez hemen pişman oluyorum.

Aşk için fedakarlık yaptınız mı hiç? Gerçek aşk nedir sizce?
Aşk hayatım hep güzel gitti. Güzel bir şey yaşamak için başka şeylerden vazgeçmem gerekmedi hiç. Aslında hayatta hiçbir şeyin olmadığı gibi aşkın da tarifi yok. Aşkın en önemli malzemesi uyumdur bence. Uyumlu olduğunuz kişi gerçek aşkınızdır.

mayis-2012-roportaj-1-resim-5Kaderci misiniz?
İstediğinizi yaşarsınız. Ben hiçbir şeyin sebepsiz olduğuna inanmam; ne yaşıyorsak onu tercih ettiğimiz için yaşıyoruzdur. Biraz tesadüfler vardır hayatta ama geçmişte yaptıklarınızın sonuçları, beklentilerinizle birleşerek hayatınızı ortaya çıkarır. Kadere inanıyorum ve inanmayı da seviyorum.

Hayatta başınıza gelen en güzel şey neydi?
Çok güzel sürprizler yaşadım ama özel şeylerdi herbiri. Aşka ve güzelliklere açık olunca tüm güzelliklerin kişiye doğru aktığına inanıyorum.

Bir röportajınızda bir yıldır alışveriş yapmadığınızı söylemişsiniz…
Evet bir yıldır alışveriş yapmıyorum. Çünkü fark ettim ki, artık bizler ihtiyacımız olmadığı halde sırf yaşam biçimi halini aldığı için çok şey satın alan insanlara dönüştük. Bu nedenle kıyafetlerim gerçekten kullanılamayacak hale gelmedikçe yenisini almıyorum.

mayis-2012-roportaj-1-resim-6Boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz?
Spor yapıyorum. Vücudumu sıkı tutmaya çalışıyorum, özel bir hoca eşliğinde düzenli olarak egzersiz yapıyorum. Dışarı insanı değilim, evcimenim. Evde arkadaşlarımla vakit geçirmeyi, film seyretmeyi seviyorum. Plana bağlı yaşamaktan hoşlanmıyorum. Boş zamanlarımda özgür olabilmeliyim.

Oyuncu olmasaydınız ne olurdunuz?
Dansçı olurdum… Sesim de fena değildir, belki de şarkıcı olurdum. Yine sahnede olurdum yani.

Oyunculuk egosu yüksek olan bir iş, bu özelliğiyle sizi de yorduğu oluyor mu?
Hayatınızı set dışında da bir oyuncu olarak yaşamaya devam ederseniz yıpratıcı bir işe dönüştürürsünüz. Ama mesleğiniz olarak görüp kenarda bırakmasını bilirseniz yıpratmaz sizi kolay kolay. Ben hayatımı oyuncu Melike Güner olarak yaşamıyorum; arkadaşlarım için Melike, annem için onun küçük kızıyım. Allah herkesi oyuncu egosundan korusun diyorum!

‘DOKTORLAR’ BİTMESEYDİ
Set arkadaşlığını yaz aşklarına benzeten Güner,“Set bitince aşk da bitiyor. Bu normal de aslında... Zaten insanın en fazla 4-5 tane dostu olabileceğine inanıyorum. Ama ‘Doktorlar’da harika arkadaşlıklar kurdum, hala arada bir araya geldiğimizde keşke hiç bitmeseydi o dizi dediğimiz çok oluyor.

ANNEME BENZEMEYE BAŞLADIM
Güner, “Yaşlandıkça anneme benzemeye başladığımı görüyorum. Hayalim benim de yaşlandığımda annemin bizlere kurduğu gibi kalabalık sofralar kurabilmek.”

SİNEMAYLA TANINDI
Melike Güner, ‘İncir Reçeli’ ile çıkış yaptı. Yeni bir sinema projesinin henüz bulunmadığını söyleyen Güner, en gerçekleşmesi güç hayalinin ise dizi film çekimlerinin yaz aylarında yapılması olduğunu söylüyor. Böylece kış aylarında çok sevdiği Küba ve Brezilya gibi sıcak ülkelerde yaşamayı hayal ediyor. Bu yaz tatil rotası belli: New York...

Uyumlu olmamı seviyorum
Karakterinde en sevdiği yön uyumlu olması. Ancak “Daha hırslı olmayı isterdim” diyor. Özel hayatından iş yaşamına kadar hayatının hiçbir alanında hırslı olmadığını söyleyen oyuncu,“Bir şey beni üzüyorsa orada durup savaşmaktansa altından kalkamıyorsam oradan kaçmayı tercih ediyorum. İşimde kötü bir yerdeyim demiyorum ama hırslı olsam daha iyi yerlerde olabilirdim” diyor.
mayis-2012-roportaj-1-resim-7 mayis-2012-roportaj-1-resim-8 mayis-2012-roportaj-1-resim-9 mayis-2012-roportaj-1-resim-10
SEÇİL KILIÇ

Seninle Dergisi Mayıs 2012 Sayısı

Paylaşmak ister misin?

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine
 

Yorumlar  

 
0 #1 hale 26-08-2013 20:17
seni cok ama cooooooooook seviyorum melike senin tersine cok hirsli biriyim ve zenan gibi kalp cerrahi olmayi cok ama coook istiyorum zenan rolunlede aklimi basimdan aliyosun buarada sana bayiliyirum melike ;-)
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Mutfak

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım

News image

 Yemek yazarı, çikolatacı ve pastacı 5 ÜNLÜ İSİMDEN ANNELER GÜNÜ’NE özel tatlılar ve güne enerjik ve dinç başlamak istey... DEVAMI

Bayram mönüsü için önerilerim

News image

Çocukluğumun bayramlarında beni en çok heyecanlandıran kısım yemekten ya da kahvaltıdan sonra ikram edilen ç... DEVAMI

Komposto mu, hoşaf mı?

News image

Yaz sıcaklarında artık vazgeçilmezimiz soğuk içecekler. Ben bu ay sizi Ramazan dolayısıyla da nostaljik bir y... DEVAMI

Düğün-davet mevsimi

News image

Hiç şüphesiz düğündavet hazırlıkları titizlik gerektirir. Her şeyi ince eleyip sık dokumak gerekir. Peki, ... DEVAMI

En iyi kek tarifi hangisi?

News image

Mükemmel kek tarifine ulaşmak için bugüne dek pek çok farklı reçete hazırladım. Ortası delik olandan, dolgulusun... DEVAMI

Dondurma dünyasında 'in'ler 'out'lar...

News image

 İtalyanların dondurma konusundaki uzmanlığı, dünyadaki en yeni dondurma trendleri ve bizim geleneksel Ma... DEVAMI

Kültür - Sanat

Ece Seçkin bu ayki röportajımızın konuğu...

News image

Lakabı Roket Müzik dünyasının başarılı ve genç isimlerinden Ece Seçkin, kendisini ve yeni çalışmalarını bu ayki r... DEVAMI

Keman virtüözü Canan Anderson

News image

Sihirli parmakların sahibi Canan Anderson, bu ayki röportajımızın konuğu. 3 Haziran’da Mardan Palace’de, 8 Hazira... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

Konser David Garrett, ilk kez Türkiye’de Dans ‘Beyazgül-White Rose’ İstanbul’da... Sinema Sema Şimşek, ‘Tehl... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

MÜZİKAL Dünyaca ünlü Broadway yapıtı ‘Operadaki Hayalet’ bu ay İstanbul’da... SERGİ Yaratıcı deha Mimar Sinan, Tophane-i ... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

KONSER :Efsane şarkıcı Julio Iglesias, İstanbul’da... ETKİNLİK :Ünlü oyuncu Hugh Jackman, Broadway şo... DEVAMI

Derya Beşerler en son ne yaptı?

News image

DERYA BEŞERLER EN SON NE YAPTI? BKM Mutfak’ta her Salı ‘No Name’ adlı oyunla sahne alan Derya Beşerler, son zamanlard... DEVAMI

Astroloji

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Haziranın aynın burçlar üzerindeki etkisi Halen retro (geri harekette) olan Merkür 11 Haziran’da düz pozisyona ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Mayıs ayının burçlar üzerindeki etkisi(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Mayıs’ta Akrep’te Dolunay, 18 ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ NİSAN AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Nisan’da Terazi burcunda bir A... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ MART AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 20 Mart’ta Balık burcunun son der... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ŞUBAT AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) Koç ( 21 Mart-19 Nisan ) Koç’lar, 20’sine k... DEVAMI

Gezi

Masal diyarı Kapadokya

News image

Masal diyarı Kapadokya Sadece tarihi açısından değil aynı zamanda ruhani dünya sahnesiyle de yüzyıllardır varlığını koruy... DEVAMI

Hızlandırılmış Madrid turu

News image

Voleybolcu Naz Aydemİr Akyol'dan Hızlandırılmış Madrid turu Biz sporcular kamplar, maçlar, turnuvalar vs. yüzünden çok f... DEVAMI

Sanatın merkezi bir şehir, Londra...

News image

OYUNCU ASUMAN DABAK YAZDI SANATIN MERKEZİ BİR ŞEHİR, LONDRA... Bu şehrin mevsimi yok. Ne zaman giderseniz gidin, Londra sokaklar... DEVAMI

Başak Sayan yazdı...

News image

CENNET BURASI Eğer bir gün bana cennetin nerede olduğu sorulursa, hiç düşünmeden Saint Lucia Adası derim. Doğu Karayip Denizi... DEVAMI