Yazdır
İnandığım şeylerde cesurum
Röportaj

kasim-2012-portre-resim-1Oyuncu Özge Özberk, hayata bakışını, oğlu Leo’yu, yeni filmini, tiyatro oyununu ve makyaj sırlarını anlattı

‘Mavi Gözlü Dev’, ‘Şaban Askerde’, ‘Otogargara’, ‘Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?’, ‘Yıldız Tepe’, ‘Çemberimde Gül Oya’, ‘G.O.R.A’, ‘Başka Yerde Yok’, ‘Babam ve Oğlum’, ‘Kırık Kanatlar’, ‘Hakimiyet’, ‘Geniş Zamanlar’, ‘Sinekli Bakkal’, ‘Canım Babam’ gibi dizi, oyun ve filmlerde izlediğimiz Özge Özberk, başarılı bir oyuncu. Ama onun ötesinde bıcır bıcır, pozitif, gülünce gözlerinin içi gülen, oğlu Leo’ya aşık bir kadın ve anne… Çok sevdiği eşi ve oğlunun babasından şu an ayrı. Boşanmasıyla ilgili herkes pek çok şey söyledi. O şu an bunlarla ilgili konuşmak istemiyor. Çünkü söylediği her kelimenin oğlu Leo’yu etkileyeceğini biliyor. Yeni filmi için koşturuyor. Bir yandan da uzun süre ara verdiği Tiyatro Kare’nin oyunları için… Oğlu onun yaşam kaynağı. Bir kadın olarak ayakta dimdik durması da Leo için. Hayatının en büyük aşkıyla gülüyor, oynuyor, eğleniyor. Yarım gün yuvaya gidiyor Leo. Evde tüm yaşam da doğal olarak ona göre organize ediliyor. Röportaj ve kapak çekimimiz için buluşmamızın saatini bile Leo belirliyor. Önce o okula bırakılacak. Her şeyi hatasız ve en kısa sürede halletmemiz gerekiyor çünkü Leo’nun okul çıkışına yetişmesi gerekiyor Özge’nin. Çekim aralarında sık sık bakıcıyı arıyor ve bilgi alıyor. Görünüşe bakılırsa çok zayıflamış. Hayatının çalkantılı döneminin etkisiyle yemeden içmeden mi kesildi acaba diye merak ediyoruz? Üzüldüğü muhakkak ama onun rejimle, diyetle alakası yok. İşler ve çekimler arasında doğal olarak kilo vermiş. Nihayet saç-makyaj yapılıyor ve ilk kareler için Murat Sargın’ın objektifinin karşısına geçiyor. Kahkaha dolu, enerjik bir çekim gerçekleştiriyoruz. Samimi bir de röportaj... İşte o röportajımız.


kasim-2012-portre-resim-2Sokak çocuğu
Şöyle bir gözlerinizi yumun ve geçmişe gidin. Neredesiniz? Neler yapıyorsunuz? Aklıma ilk gelen, ilkokul yıllarında annemin bizi sokaklardan toplayamadığı günler. Okul dönüşü önlük bir yana, çanta bir yana kendimizi sokağa oyun oynamaya atardık. Çok çocuklu bir sitede büyüdüm ben. Arkadaşlığın, paylaşmanın, yaramazlığın ne demek olduğunu iyi bildiğim yıllardı o zamanlar. Şimdiki çocukların sokakta büyüme kültürünü yaşayamayacak olmaları çok üzücü.

Ya sahne, kameralar... Onlar ne zaman hayatınıza girdi?
Tiyatroyla 1994 yılında BKM’de Otogargara müzikaliyle başladım. Onun öncesinde lise yıllarında birkaç sahne denemem de olmadı değil. Ama sahne tozunu adamakıllı yuttuğum yer BKM’dir. Kameralarla tanışmam da yaklaşık aynı yıllara denk gelir. Aslında benim için önemli olan hangi yıl olduğu değil, ilk kez kiminle kamera karşısına geçtiğimdir. O kişi de usta oyuncu rahmetli Kemal Sunal’dı.

Oğluna aşık
Peki şimdi hayat nasıl gidiyor, neler yapıyorsunuz?
Dizinin bitmesiyle artık oğlum Leo’ya daha fazla vakit ayırabiliyorum. Bu yıl yuvaya gidiyor. Oyun oynamanın hayattaki yerini ve önemini daha ilkokul yıllarından çok iyi bildiğim için evde sürekli hareket halindeyiz. Şimdi artık tam olarak konuşmaya başladı. Bıcır bıcır olduğu bir dönem. Çok keyifleniyorum. Bunun dışında filmimiz ‘Napcaz Şimdi’ vizyona girdi. Onun koşuşturması içindeyim.

Kendinizi mutlu hissediyor musunuz?
Mutluluk göreceli. An be an değişen bir şey. Önemli olan bunu hayatınızın her anına yerleştirebiliyor olmanız. Yapı itibariyle pozitif bir insanım. Etrafımdaki herkesin de böyle olmasını bekliyorum. Olmayanları da zaten hayatıma sokmamaya çalışıyorum. Çünkü bu koşturmacanın içinde sürekli bir mücadele halindeyiz. Bırakın çevremizdeki insanları, kendimize bile zor vakit ayırıyoruz. Dolayısıyla bu minik mutluluk aralarını iyi değerlendirmek gerekiyor. Benim en büyük mutluluk kaynağım, oğlum.

Polyanna Özge
Pozitif bir enerjiniz var. İnsanlar sizi çok seviyorlar. Özge Özberk denildiğinde herkesin gözünde bıcır bıcır, cıvıl cıvıl bir genç kadın canlanıyor. Siz kendinizi nasıl görüyorsunuz?
Aynen dediğiniz gibi görüyorum. Biraz Polyanna tarafım var aslına bakarsanız. Belki de bu özelliğimden dolayı kötü düşünmemeye çalışıyorum. Olayları iyi yönlerinden ele almaya çabalıyorum. Bunun kolay bir şey olduğunu söyleyemem. Ama akıl sağlığınız için bu düşünceyi hayatınızın her alanına yaymanız gerekir. Aksi takdirde işin içinden çıkamazsınız.

Kadife eldiven içinde demir yumruk gibi bir tarafınız var mı? Çünkü bir yanınız da sanki öyle gibi...
Durumlara ve koşullara bağlı olarak insanların geliştirdiği bir savunma mekanizması bu sanki. Bendeki demir yumruk sadece haksızlığa uğradığımı düşündüğüm anlarda çıkar. Onun dışında kadife eldivenim tertemizdir.

Güzel kadın olmanın zorluklarını hiç çektiniz mi?
Zorluk olarak görülen şeyin güzel olabileceğini düşünmüyorum. En azından size iyi gelmeyen bir şeydir. Güzel kadın olmak da göreceli. Kime göre güzel kadın, neye göre güzel kadın?

Her şey yolunda
Siz kendinizi güzel buluyor musunuz?
Mood’uma bağlı olarak evet. Eğer iç enerjim yüksekse benden güzeli yok. Ama iyi bir günümde değilsem zümrütten, yakuttan taçlar takayım nafile.

Artık hayata oğlunuzla birlikte devam ediyorsunuz. Leo ile hayat nasıl gidiyor?
Leo’yla hayat şu sıralar pek keyifli ve eğlenceli olmaya başladı. Çünkü artık konuşuyor. Çok rahat iletişim kurabiliyor ve derdi neyse çok eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Çok şükür onunla her şey yolunda.

“Hayat, siz izin verdiğiniz sürece size pi şmanlıklar yaratır. Tabii ki zaman zaman bunların üzerinde düşünüyorum.”


Devamı Seninle Dergisi’nin Kasım 2012 Sayısında

GÜZİDE YÜLEK Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir FOTOĞRAFLAR: MURAT SARGIN
MODA EDİTÖRÜ: MELİS PEREZ www.melisperez.com
SAÇ: KEMAL ARSLAN-DİBA MAKYAJ: ÇİĞDEM ÇİMEN-DİBA
MEKAN İÇİN BOSPHORUS PALACE BEYLERBEYİ’NE TEŞEKKÜR EDERİZ


Seninle Dergisi Kasım 2012 Sayısı

Paylaşmak ister misin?

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine