Yazdır e-Posta
KENAN ECE HAYATA KARŞI KÖŞELERİ OLAN BİR ADAMIM
Röportaj

KENAN ECE

HAYATA KARŞI
KÖŞELERİ OLAN BİR ADAMIM

Kenan Ece ile ilk tanışmamız Yusuf Kurçenli’nin ‘Yüreğine Sor’ filmiyle oldu. Ardından peş peşe dizi projeleri geldi. Yakın zamanda tiyatro sahnesinde muhafazakar dünyadan bir karakteri canlandırdığı ‘Bakarsın Bulutlar Gider’de rol aldı. Önümüzdeki günlerde gösterime girecek olan Hasan Karacadağ’ın ‘Magi’ isimli korku filminde bir ingilizce öğretmenini canlandırıyor. Çok iyi eğitimli, çok kültürlü, çok mantıklı ve çok ağırbaşlı Kenan Ece hakkında her şey sayfalarımızda...

kenan-ece-20140924

NESLİHAN PERKER Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
Fotoğraflar: EMRE YUNUSOĞLU

Dubai’de dünyaya geldi, Avusturya Lisesi’nde okudu. Üniversite eğitimi için Amerika’ya gitti, orada tiyatro ve ekonomi eğitimi aldı. Ardından bir süre İrlanda’da yaşadı. Söz konusu beyefendi Kenan Ece, rutinini değiştirmekten çok hoşlanmayan bir adam olmasına rağmen hayat ona şaka yapacak bir kader planı oluşturmuş belli... Biraz olgun ruhlu, çok ağırbaşlı ve kibar. Ancak sıkılıyor mu, yoksa nezaketinden mi sakin ve sessiz ilk başta anlayamayabilirsiniz. “Sorsam da bir şey anlatmayacak galiba” dürtüsü yaratıyor insanda. Fakat hiç de öyle olmadı. Uzun uzun konuştuk kendisiyle ve tüm samimiyetiyle verdi cevaplarını. Kendi dünyasını, hayatını, beklentilerini,
yaşamdan şimdiye kadar ne öğrendiğini paylaştı. 

Avusturya Lisesi’nde okumuş, yüksek öğrenimiz için Amerika’ya gitmişsiniz. Yabancı kültürlerin içinde yetişip, eğitim görmüş bir adam olmak hayatınızı nasıl etkiledi?

Üniversitede hem ekonomi, hem de tiyatro bölümünde okudum. Avantajı farklı kültürlere adapte süreci geçirdiğim için hayatı daha geniş görebiliyorum. Ama dezavantajı da var.

Nedir dezavantajı? 

Buraya geldiğimde adaptasyon sorunu yaşayarak bir süre zorluk çektim.

Neye adapte olamadınız?

Kültürler, enerji, iş yapma şekli ve işlerin yürüyüş şekli çok farklı. Döndüğünüz için pişmanlık duydunuz mu? Pişmanlık duymamı gerektirecek bir durum yoktu. Alışma
süreçleri kolay olmuyor.

Her türlü kabın içinde şekil alabilecek bir adam mısınız bu şartlarda?

Aslında çok da öyle bir adam değilimdir. Şimdiye kadar hayatımda çok hareket halinde olmama rağmen rutinimi bozmayı sevmem. Oğlak burcuyum ancak Merkür’üm Yay’da, böyle yaşıyorum. Beni açıklıyor bir yerde... Burçlara inanmasam da öyle.

kenan-ece-20140924

“Hayatımda eğlenceli, enerjisi yüksek, gülen ve hayata gülerek bakan bir kadın olmasını isterim. Mantık da olsun biraz, yoksa anlaşamayız.”

KENAN ECE


“Bir oyuncunun Akademi Ödülü kazanması mucize değil. Ancak mesela babamın Oscar alması mucize olur. Mucize olmayacak bir şeyin olmasıdır.”

KENAN ECE

Mantık ne kadar etkili hayatınızda?

Bilmiyorum ki...

Duygular ve mantık eşit oranda mı?

Birbirine karıştığı da oluyor, bazen bir taraf daha ağır basıyor. Çakışıyor.

Peki, durumlar karşısında mantık veya duygularınızın birbirinden daha baskın olmasından ötürü verdiğiniz karardan pişmanlık duyduğunuz oldu mu?

Oluyor evet... Mantık zihinsel olarak işlevini yapıyor, bazen aldanabilirsiniz. Hırslarınız, arzularınız devreye girebiliyor. Program yapıyorsunuz, kimi zaman
istediğiniz gibi gitmiyor. Bu sefer de, “Hislerim şöyle söylüyordu halbuki” diyorsunuz. 

Diğer isminiz Cahit’miş... Siz lisedeyken bahçeye çıktığınız zaman kızlar ‘Cahit çıktı bahçeye’ diye bağırırlarmış. Popüler miydiniz?

Avusturya Lisesi küçüktür. Ben de tiyatrodaydım, tanıyorlardı. Popüler bir adamdım mı diyeyim, ne diyeyim şimdi....

İçe kapalı bir adam da olabilirdiniz…

Yok içe kapalı değildim. Okul karma olduktan sonra herhalde bizim dönemden kız tarafına ilk geçen adam bendim, “Kızların bahçesine bakayım” diyen... Öyle de bir hareketim olmuştu, meraklıydım.

Mükemmeliyetçi misiniz?

Evet. İyi bir şey değil bence. Bununla gurur duyan insanlar da var ama bence değil. Çaba sarfetmenizi sağlıyor kimi zaman, bazen de işe yarıyor veya yaramıyor.

Neden ekonomi eğitimi aldınız?

Babam işadamı. Benim de onun yolundan gitmemi istiyordu. Oyunculukla falan da alakası yoktu, ben oyuncu olmayı istedim. Çift dal yaptım, bu büyük şanstı.

Oyuncu olmayı istediğiniz için babanızla tartıştınız mı?

Hayır. O doğru bildiğini söyledi, ben de doğru bildiğimi okudum. 

Karakter olarak birbirinize benzer misiniz?

Evet benziyoruz. İkimiz de Oğlak burcuyuz.

İkinizde de inatçılık var mı?

Babam inatçı bir adam değildir, ben de değilim. Ancak damarıma basılırsa inatçı olabilirim.

Gelenekçi misiniz? Kurallarınız var mıdır?

Gelenekçilik dendiği zaman ilk aklıma gelen kadın-erkek ilişkisi. O geleneksel rolleri seviyorum galiba. Ama illa ki, öyle bir dünya kurmuyorum.

Sizin gelenekselliğiniz nedir?

Çok klişe bir şey belki bu. Erkeğin korumacı olması, kadının evi toparlaması gibi... İki kişi arasındaki şeyler.

Kolej eğitimi, Amerika’da yüksek öğrenim... Siz belli standartı olan ve belli standartta yaşayan insanların hayatınızda olduğu, elit diyebileceğimiz bir çevrede büyümüşsünüz. Peki karşımdaki adamın, bu dünyasının içinde kavgacı veya belalı tarafları var mıydı?

Tabii vardı. Belalı değil belki ama kavgacı taraflarım vardır. Zamanla törpülendi. Daha öfkeliydim, şimdi eskisi kadar sinirlenmiyorum Her şeyi olduğu gibi kabul etmek lazım.

Peki, olduğu gibi kabul edebildiniz mi?

Gittikçe daha çok kabul ediyorum. Bence hayatı rahat yaşamanın başka bir yolu yok. Yaşama karşı direnmek diye bir şey var.

Hayatınızda, “Tamam yeter artık” diyerek kırılma noktasına sebep olan bir durum oldu mu?

Hayatımdaki tekrarlardan bahsedebilirim. Benim öfkem vardı. Ona, buna öfkeleniyordum. Hep aynı tepkiyi verdikçe sonradan fark ediyorsunuz ki, sonuç olarak aynı şey oluyor. Delilik bu. Belli bir süreden sonra, “Ben ne yapıyorum?” dedim kendime.

En büyük korkunuz…

Başarılı olamamak.

Tatminkar mısınız?

Yok değilim, o noktayı henüz yakalamadım.

Nedir o nokta?

Eğer ben Amerika’da sinemaya girip kendi filmimi izlersem, tatmin olurum.

Bunun olma olasılığı var mı?

Uzun zamandır aklımda vardı bu. “Yurtdışından geldim, uzun zaman oldu, bir şey yapmak istiyorum” diyordum. Tam o süre içinde Hasan Karacadağ tarafından çekilecek olan yabancı oyuncu kadrosuna sahip ‘Magi’ filminin senaryosu geldi. Orada rol aldım. İngilizce konuştuğum sahneler var, bir İngilizce öğretmenini canlandırıyorum.

Sever misiniz korku filmlerini?

Bu filmi normalde seyredemem. Tabii seyredeceğim o ayrı. Yine cinler, görünmeyen varlıklarla ilgili bir yapım bu. Amerika’da korku öğelerinin hepsi denendi ve tekrarlanıyor. Bizim ise bu tür için konu olacak bir öğemiz var. Ben de çocukken görünmeyen bu varlıklardan korkardım. Bir şekilde kafamızın bir köşesinde hep kalmış. Bakalım, nasıl oldu ben de merak ediyorum.

Esrarengiz veya fantastik olaylar başınıza geldi mi?

Yok gelmedi. Mantıklı bir insan olduğumu söyleyebilirim, anlatılanlara da inanamıyorum. Ya da böyle şeyler beni bulmuyor. Bu tip durumlar ona inanınca ortaya çıkıyor. Ben ise orada değilim, görmüyorum.

Mucizelere inanır mısınız? Yoksa bu konuda da mı mantık devreye giriyor? Mesela bir Amerikan yapımında rol almanız mucize mi
olasılık mı?

Olasılık... Mucize olmayacak bir şeyin olmasıdır.

Oscar alsanız mucize olur mu?

Oscar kazansam mucize olmaz... Bir oyuncunun Akademi Ödülü kazanması mucize değil. Ancak mesela babamın Oscar alması
mucize olur.

Aşkta mucizeye inanıyor musunuz? Yine mantık devrede mi?

Mantık devreye hep girer, aslında ben ne bileyim... Aşk yaşla değişiyor.

Ne değişti?

Aşk tanımlanabilecek bir şey değil.

Aşık olduğunuzda nasıl oluyorsunuz; endişeli mi, mutlu mu? Karın ağrıları var mı mesela?

Endişeli olmam, mutlu oluyorum. Tabii, heyecan yaşıyorum. Bazıları aşkı yanmak olarak tanımlar.

Aşka karşı korku duygusu geliştirdiğiniz zamanlar oldu mu? Yani o hissiyata girip de, bir durmalıyım, olmasın dediğiniz anlar…

Oldu evet.

kenan-ece-20140924-1

Sizi etkileyen kadını nasıl tanımlarsınız?

Eğlenceli, enerjisi yüksek, gülen ve hayata gülerek bakan bir kadın olmasını isterim. Mantıklı olmak zorunda da değil. Yok mantık da olsun biraz, o zaman anlaşamayız. Yani benim kadar mantık odaklı olmasın, hisleri kuvvetli olsun... Kendine güveni olan hayatı yaşamak için erkeğe gereksinim duymayan bir kadın. Elbette hepimizin birbirine ihtiyacı var, o ayrı. Mesela ben olaylar ve hayat karşısında daha ağır tavırlı bir adam olabilirim. Eğer benim gibi olursa o zaman da çok ağır olur. Gülmek çok önemli. Bazı insanlar öyle yaşayabiliyorlar.

İyi baba olur musunuz?

Olurum bence... Rahat bir baba olurum. Kendi babam öyle demiyor mesela, daha sert olabileceğimi düşünüyor. Babam, kendine göre beni hayata karşı daha sert bulur. Hayata karşı köşeleri olan bir adamım biraz. Ancak çocuklarla çok iyi anlaşıyorum ve onlarla rahatlıyorum. Anaokulu öğretmenliği yapmıştım iki ay. Beş yaşındaki çocuklarla ilgilenmiştim. Onlarla frekansım tutuyor. Ben de ilk başta nasıl yaparım demiştim. İngilizce öğretmenliği sertifikam var. Tabii söz konusu çocuklar olunca pedagojik bilginizin de olması lazım. Ama doğal olarak güzel gitti... İyi baba olacağımı düşünüyorum.

Kendinizi beğeniyor musunuz?

Beğenirim, severim kendimi. Sevmediğim taraflarım da var.

Olgun bir ruh musunuz biraz?

Olabilir, bunu düşündüğüm oluyor. 20’li yaşlarımda da yaşımdan büyük olduğum söylenirdi.

Geçmişte ilişki yaşadığınız Hatice Aslan sizden 19 yaş büyüktü... Onunla birlikte olmanızda bu olgun ruh durumu etkili miydi?

Yok alakalı değil... O eğlenceliydi, yaşama farklı bir pencereden bakan, hayatın akışını anlamış, onun içine girebilmiş ve o şekilde hayatı idame ettirebilmiş biriydi.

Sağlam bir dost musunuz?

Evet. Sadık, sağlam, dürüst, vefalı ve güvenilirimdir. Bunlar sevdiğim özelliklerimdir.

Stilinizi nasıl tanımlarsınız?

Şu sıralar renkli pantolonları çok tercih ediyorum. Spor ayakkabı hiç giymezdim bu yaza kadar. Şimdi moda oldu ve çok rahat. Tişört her zaman tercihimdir. Rahat olmayı seviyorum. Sonbahar-kış döneminde deri ceketler, trençkot, palto giyinirim. Genellikle kahve tonları, koyu renkleri severim. Yazın açık renkleri tercih ediyorum. Aksesuvar kullanmayı deniyorum ama olmuyor saat bile fazla kaçıyor.

Sizi en çok etkileyen roman karakteri?

‘Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği’nin Tomas’ı, Paul Auster’ın ‘New York Üçlemesi’ndeki karakterler ve Henry Miller’ın kendisini hep yakın buldum.

Tek başına birşeyler yapmaktan keyif alır mısınız?

Hep öyleydim... Öyleyim.

kenan-ece-20140924-2

“Gelenekçilik dendiği zaman ilk aklıma gelen kadın-erkek ilişkisi. O geleneksel rolleri seviyorum galiba. Ama illa ki, öyle bir dünya kurmuyorum.’’

KENAN ECE

 

Paylaşmak ister misin?

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Mutfak

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım

News image

 Yemek yazarı, çikolatacı ve pastacı 5 ÜNLÜ İSİMDEN ANNELER GÜNÜ’NE özel tatlılar ve güne enerjik ve dinç başlamak istey... DEVAMI

Bayram mönüsü için önerilerim

News image

Çocukluğumun bayramlarında beni en çok heyecanlandıran kısım yemekten ya da kahvaltıdan sonra ikram edilen ç... DEVAMI

Komposto mu, hoşaf mı?

News image

Yaz sıcaklarında artık vazgeçilmezimiz soğuk içecekler. Ben bu ay sizi Ramazan dolayısıyla da nostaljik bir y... DEVAMI

Düğün-davet mevsimi

News image

Hiç şüphesiz düğündavet hazırlıkları titizlik gerektirir. Her şeyi ince eleyip sık dokumak gerekir. Peki, ... DEVAMI

En iyi kek tarifi hangisi?

News image

Mükemmel kek tarifine ulaşmak için bugüne dek pek çok farklı reçete hazırladım. Ortası delik olandan, dolgulusun... DEVAMI

Dondurma dünyasında 'in'ler 'out'lar...

News image

 İtalyanların dondurma konusundaki uzmanlığı, dünyadaki en yeni dondurma trendleri ve bizim geleneksel Ma... DEVAMI

Kültür - Sanat

Ece Seçkin bu ayki röportajımızın konuğu...

News image

Lakabı Roket Müzik dünyasının başarılı ve genç isimlerinden Ece Seçkin, kendisini ve yeni çalışmalarını bu ayki r... DEVAMI

Keman virtüözü Canan Anderson

News image

Sihirli parmakların sahibi Canan Anderson, bu ayki röportajımızın konuğu. 3 Haziran’da Mardan Palace’de, 8 Hazira... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

Konser David Garrett, ilk kez Türkiye’de Dans ‘Beyazgül-White Rose’ İstanbul’da... Sinema Sema Şimşek, ‘Tehl... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

MÜZİKAL Dünyaca ünlü Broadway yapıtı ‘Operadaki Hayalet’ bu ay İstanbul’da... SERGİ Yaratıcı deha Mimar Sinan, Tophane-i ... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

KONSER :Efsane şarkıcı Julio Iglesias, İstanbul’da... ETKİNLİK :Ünlü oyuncu Hugh Jackman, Broadway şo... DEVAMI

Derya Beşerler en son ne yaptı?

News image

DERYA BEŞERLER EN SON NE YAPTI? BKM Mutfak’ta her Salı ‘No Name’ adlı oyunla sahne alan Derya Beşerler, son zamanlard... DEVAMI

Astroloji

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Haziranın aynın burçlar üzerindeki etkisi Halen retro (geri harekette) olan Merkür 11 Haziran’da düz pozisyona ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Mayıs ayının burçlar üzerindeki etkisi(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Mayıs’ta Akrep’te Dolunay, 18 ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ NİSAN AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Nisan’da Terazi burcunda bir A... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ MART AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 20 Mart’ta Balık burcunun son der... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ŞUBAT AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) Koç ( 21 Mart-19 Nisan ) Koç’lar, 20’sine k... DEVAMI

Gezi

Masal diyarı Kapadokya

News image

Masal diyarı Kapadokya Sadece tarihi açısından değil aynı zamanda ruhani dünya sahnesiyle de yüzyıllardır varlığını koruy... DEVAMI

Hızlandırılmış Madrid turu

News image

Voleybolcu Naz Aydemİr Akyol'dan Hızlandırılmış Madrid turu Biz sporcular kamplar, maçlar, turnuvalar vs. yüzünden çok f... DEVAMI

Sanatın merkezi bir şehir, Londra...

News image

OYUNCU ASUMAN DABAK YAZDI SANATIN MERKEZİ BİR ŞEHİR, LONDRA... Bu şehrin mevsimi yok. Ne zaman giderseniz gidin, Londra sokaklar... DEVAMI

Başak Sayan yazdı...

News image

CENNET BURASI Eğer bir gün bana cennetin nerede olduğu sorulursa, hiç düşünmeden Saint Lucia Adası derim. Doğu Karayip Denizi... DEVAMI