Yazdır e-Posta
Kadınlar yeşil erkekler kırmızıdır
Röportaj
Lolita AsilKadavra ressamı Lolita Asil, her insanın çevresine bir renk yaydığını söylüyor. Renginiz oranında da sağlığınız, ilişkileriniz, başarınız, istekleriniz ve geleceğiniz şekilleniyor.

Çok sakin, huzurlu... Ama ölüm ile yaşam hakkında bilmek istedikleri var. Annesini 4 yaşında kalp romatizmasından kaybetmiş. Babasını ise 6 ay önce annesinin yanına uğurlamış. Ama o oldum olası hep hayatı ve renklerini sorgulamış. İnsanların da iç renklerinin olduğunu, her renkten bir tutam bulunduranların çok daha huzurlu yaşadığını düşünüyor. Örneğin mavi huzur rengi, mor dahilik... Ama ikisinin de fazlasında kaçacak delik arayacak kadar fena. Bunu anlamak o kadar kolay değil, anlatmak da... İşin ucunu bir kere tuttunuz mu bırakmayacak kadar da sarıyor. Renkler dünyasında fırçalarla huzur bulan ressam Lolita Asil ile bu kez kadavraların içine değil, gerçek yaşamdaki insanların renklerine yolculuğa çıktık.

Kadınların rengi var mı?
Sadece kadınların değil, herkesin rengi vardır. Ruh soyut bir şeydir ama beden renk taşır.

Biraz daha detaya inersek...
Vücut bu sisteme ayak uydurmak zorundaysa bu sistemin içindeki yapıları taşımak zorunda. Ses dalgalarını algılayabilecek bir vücut yapısına sahip olmak zorunda. Belli bir renk skalasını kendi vücudunda da mikro ve makro denge olarak barındırmak zorunda. Biz aslında bu evrenin bir parçasıyız. Öyle düşünürsek her gezegenin, her büyük ve küçük parçanın rengi olmak zorunda zaten. Dışarıdaki dünya madde dünyası değil, manevi bir dünya. Bu dünyada ses, ısı ve renk dediğimiz, ışık dediğimiz şeyler var. Bunları elementlerle, ses dalgalarıyla, renklerle açıklıyoruz. Gözümüzle göremediğimiz binlerce molekül var. Biz de bunların bir parçasıyız. Hücrelerimiz de bunların daha küçük bir parçası. Dışarıda gördüğümüz renkler gibi olmayabiliriz. Bizim vücudumuz çok farklı olabilir. Boyalı renkler değildir. Bizim vücudumuzun taşıdığı renkler çok daha nötr renklerdir. Işıkta rengi nasıl farklı görürsünüz öyle renkler taşıyoruz bedenimizde. Ama bunları da her göz algılayamaz.

Ben sizin ne renk taşıdığınızı nasıl bileceğim?
Bunu anlamak o kadar kolay değil. Aslında her organımız ayrı bir renk taşıyor. Tenimiz ayrı bir renk, beynimiz ayrı. Bunların karışımı bizim aura rengimizi oluşturuyor. Bedenimizin dışına yansıyan renk, içimizdeki renklerin karışımıdır. Örneğin vücudumuzda herhangi bir bölgede bir rahatsızlık varsa -yani sarı rengimde bir bozukluk varsa- o benim vücudumdaki bütün renk yapısını bozuyor. Dolayısıyla ben dışarıya farklı bir renk sunuyorum. Bu o kadar değişken ki!

Yani insanlar hep renk mi değiştiriyorlar?
Evet. Ben mesela çok renk değiştiririm. Çünkü değişken bir insanım. Her an psikolojik olarak farklı bir mod’a giriyorum. Sıkıntılarımı, üzüntülerimi en uç noktalarda yaşıyorum. Çok alıcı bir insanım, dışarıdan en ufak iyi ya da kötü bir şeyi anında bedenime indiriyorum ki bu çok yanlış. Sanatçı kişiliğimden kaynaklanan acayip hassas bir yapım var. Dolayısıyla orada belki bir anda kendimi koruyamadan direkt dışarıdaki şeyi vücuduma yerleştiriyorum. Bu bende kısa bir sürede olsa minik bir yapı değişikliğine neden oluyor. Sonra kendimi korumaya alıyorum. Bu da İstanbul’un hareketliliğinden kaynaklanıyor olabilir. İnsanlarla olan sürekli ilişkimin, o günkü uykusuzluğumun yani her şeyin etkisi var rengimize...

Lolita AsilŞunu anlamaya çalışıyorum; bu kadar etkenle rengimiz değişebiliyor, siz karşıdaki insana bakınca şimdi anlayabiliyor musunuz auranın rengini?

Çok uzun çalışmam gerekiyor. İçime bir sıkıntı bastı der insan mesela. Canım çok domates çekti. Ya da salata... Bu tamamen o rengin eksik olmasından kaynaklanır.

Domates canım çektiği zaman içimdeki kırmızı rengin azaldığı anlamına mı geliyor?
Vücudunuz ihtiyaç duyuyor kırmızıya. Komplemanter rengi yeşilin orada bir sorunu vardır. Ona kırmızı yüklemek lazım. Vücudunuzda yeşil fazla olduğu zaman ister. Renkbilimciler bilirler; renklerle tedavide önce o rengin takviyesi gerekir. Örneğin boğaz bölgesinde bir sorun varsa onun rengi mavidir. Komplemanter rengi de turuncudur. Portakal suyu içersiniz ya da bir portakala uzun süre bakarsınız, bu durumda o rengi yüklemeniz gerekir. Daha sonra da kendi rengiyle dengelemeniz gerekir. Bunların belli bir oranda ve fazla olmaması da gerekir.

Hangi renkler neyi temsil ediyor? Mavi sıkıntı mıdır mesela?
Hayır tam tersi mavi şifadır. Her rengin orta kararı iyidir ama fazlası da vücuda zarar verir, ben buna inanıyorum. Çok kırmızı boyalı bir odada ne kadar süre kalabilirim düşünemiyorum. Çünkü o odada başka bir şey göremez, düşünemezsiniz. Bir zaman sonra algılamak çok güçleşir, vücut titreşim yapamaz. Sadece leke olarak görürsünüz, bu da vücut için, göz için çok zararlıdır. Her şeyin oranı, dengesi, düzeni olması gerek. Giydiğinize de bu yüzden dikkat etmelisiniz. Tamamen siyah giydiğinizde dışarıya yansıttığınız renkle biraz beyaz katarak giydiğiniz siyahın etrafa yaydığı renk farklıdır.

Bunları herkes bulmak zorunda mı?
Bilmeden sezgisel olarak da yapıyoruz aslında.

Örneğin ben size bugün nasıl bir mesaj veriyorum?
Üzerinizde kırmızı-beyaz desenli bir bluz var. Bir kere çok hayat dolu olduğunuzu görüyorum. Çok canlı bir renk... Beyaz ve kırmızı son derece güzel, birbirini dengeliyor. Aktif bir renk ve kendinizle barışıksınız. Enerjik bir renk aynı zamanda. Ne kadar sürede tespit edebiliyorsunuz? O insanın ne kadar açık olduğuna bağlı. Çünkü bazı insanlar kapalıdır, renklerini de insanlara kapatır. Siz ona aylarca ulaşamazsınız.

Mesela Başbakanımızın rengi ne renk?
Şu an içimden geldi koyu mavi, lacivert olabilir.

Ne anlatıyor bize o koyu mavi?
Lacivert ve siyah zaten resmi renktir. Bence son derece disiplinli, zaman zaman koyu renk olduğu için kapatıcı olduğunu düşünüyorum. Nötr olmadığını, çok net olmadığını düşünüyorum, rengi koyu olduğu için. Bana verdiği izlenim rengi öyle. Ama siyah değil rengi. Çünkü kendini çok rahat ifade ediyor ve dışarıya sıkıntılı bir izlenim, negatif bir izlenim vermiyor.

Sezen Aksu’nun aurasının çok güçlü olduğu söylenir. Sizce nasıl?
Hakkımda yanlış bir izlenim edinilmesin ben aura okumuyorum. Sezen Aksu’nun içinde yaşadığı farklı bir dünyası var, hızlı... Onun bizden çok ileride de düşünce açısından, görüntü açısından, içinde acayıp bir hızlılığı var. Ama iletişim kurmak zor. Ben onunla iletişim kuramıyorum. Titreşim hiç alamıyorum. Ben sanatçıyım, çok derinlerdeyim, ben de çok zor iletişim kuruyorum, bundan dolayı olabilir.

Bazı insanların negatif elektrik verdiği söylenir, bu iç renklerimizle mi alakalı?
Her şey ile alakalı. Sesimiz de bunun bir maddesel görüntüsü, yüzümüzün rengi de. Ses tonu ve göz rahat iletişim kurulacak organlardır. Birinin elini sıktığınız zaman aşağı yukarı o kişinin size karşı neler hissettiğini algılayabilirsiniz. İlle rengini görmeniz gerekmez.

Neden kadavra ressamlığı yapıyorsunuz? Sizin sorununuz ne?
Yaşam ve ölümle ilgili bilmek istediklerim var. Annemi 4 yaşındayken kaybettim, onun etkisi var tabii. İsmimin etkisi var, yaşadıklarımın, aile yapımın... Her şeyin etkisi var. Hiçbir şey tesadüf değil.

Mesela kalp ne renk?
Kalp rengi yeşildir.

Erkek ve kadınlar daha çok ne renktir?
Genelleme olmaz ama çoğunlukla kadınları daha duygusal düşünürsek kalbin renginin de yeşil olduğunu katarsak kadınlar kırmızı ve yeşil karışımı, erkekler kırmızıdır. Erkekler daha tehlikeli yaratıklardır, o anlamda kırmızı biraz daha temsil ediyor.

İnsanlara renk konusunda ne öneriyorsunuz?
Çalışsınlar. Ellerine kalem alsınlar boyamaya başlasınlar. İstedikleri şeyleri yapsınlar. Boyalar onlara nasıl dönüş yapıyor onları gözlemlesinler. Mesela bir duvarı istedikleri bir renge boyasınlar. Tek renk. O rengi değiştirsinler sonra, kirletsinler. Bu tamamen onların omurilik, beyin, göz bağlantılarındaki ilişkiyi artıracaktır. Gözünün iyi dediğini hemen elleri müdahale edecektir. Beş duyularını aynı anda kullanabilirler.

GÜZİDE YÜLEK
Devamı Seninle Dergisi Eylül 2010 Sayısında...

Paylaşmak ister misin?

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Mutfak

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım

News image

 Yemek yazarı, çikolatacı ve pastacı 5 ÜNLÜ İSİMDEN ANNELER GÜNÜ’NE özel tatlılar ve güne enerjik ve dinç başlamak istey... DEVAMI

Bayram mönüsü için önerilerim

News image

Çocukluğumun bayramlarında beni en çok heyecanlandıran kısım yemekten ya da kahvaltıdan sonra ikram edilen ç... DEVAMI

Komposto mu, hoşaf mı?

News image

Yaz sıcaklarında artık vazgeçilmezimiz soğuk içecekler. Ben bu ay sizi Ramazan dolayısıyla da nostaljik bir y... DEVAMI

Düğün-davet mevsimi

News image

Hiç şüphesiz düğündavet hazırlıkları titizlik gerektirir. Her şeyi ince eleyip sık dokumak gerekir. Peki, ... DEVAMI

En iyi kek tarifi hangisi?

News image

Mükemmel kek tarifine ulaşmak için bugüne dek pek çok farklı reçete hazırladım. Ortası delik olandan, dolgulusun... DEVAMI

Dondurma dünyasında 'in'ler 'out'lar...

News image

 İtalyanların dondurma konusundaki uzmanlığı, dünyadaki en yeni dondurma trendleri ve bizim geleneksel Ma... DEVAMI

Kültür - Sanat

Ece Seçkin bu ayki röportajımızın konuğu...

News image

Lakabı Roket Müzik dünyasının başarılı ve genç isimlerinden Ece Seçkin, kendisini ve yeni çalışmalarını bu ayki r... DEVAMI

Keman virtüözü Canan Anderson

News image

Sihirli parmakların sahibi Canan Anderson, bu ayki röportajımızın konuğu. 3 Haziran’da Mardan Palace’de, 8 Hazira... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

Konser David Garrett, ilk kez Türkiye’de Dans ‘Beyazgül-White Rose’ İstanbul’da... Sinema Sema Şimşek, ‘Tehl... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

MÜZİKAL Dünyaca ünlü Broadway yapıtı ‘Operadaki Hayalet’ bu ay İstanbul’da... SERGİ Yaratıcı deha Mimar Sinan, Tophane-i ... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

KONSER :Efsane şarkıcı Julio Iglesias, İstanbul’da... ETKİNLİK :Ünlü oyuncu Hugh Jackman, Broadway şo... DEVAMI

Derya Beşerler en son ne yaptı?

News image

DERYA BEŞERLER EN SON NE YAPTI? BKM Mutfak’ta her Salı ‘No Name’ adlı oyunla sahne alan Derya Beşerler, son zamanlard... DEVAMI

Astroloji

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Haziranın aynın burçlar üzerindeki etkisi Halen retro (geri harekette) olan Merkür 11 Haziran’da düz pozisyona ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Mayıs ayının burçlar üzerindeki etkisi(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Mayıs’ta Akrep’te Dolunay, 18 ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ NİSAN AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Nisan’da Terazi burcunda bir A... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ MART AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 20 Mart’ta Balık burcunun son der... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ŞUBAT AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) Koç ( 21 Mart-19 Nisan ) Koç’lar, 20’sine k... DEVAMI

Gezi

Masal diyarı Kapadokya

News image

Masal diyarı Kapadokya Sadece tarihi açısından değil aynı zamanda ruhani dünya sahnesiyle de yüzyıllardır varlığını koruy... DEVAMI

Hızlandırılmış Madrid turu

News image

Voleybolcu Naz Aydemİr Akyol'dan Hızlandırılmış Madrid turu Biz sporcular kamplar, maçlar, turnuvalar vs. yüzünden çok f... DEVAMI

Sanatın merkezi bir şehir, Londra...

News image

OYUNCU ASUMAN DABAK YAZDI SANATIN MERKEZİ BİR ŞEHİR, LONDRA... Bu şehrin mevsimi yok. Ne zaman giderseniz gidin, Londra sokaklar... DEVAMI

Başak Sayan yazdı...

News image

CENNET BURASI Eğer bir gün bana cennetin nerede olduğu sorulursa, hiç düşünmeden Saint Lucia Adası derim. Doğu Karayip Denizi... DEVAMI