Yazdır e-Posta
Atiye Deniz "Bu yıl benim yılım oldu"
Röportaj

Atiye DenizKıpır kıpır şarkıları, kıvrak danslarıyla müziğe yeni bir soluk getiren Atiye, şu sıralar ‘Camp Rock 2: Büyük Final’ filmi için seslendirdiği Türkçe sountrack’iyle konuşuluyor. Genç yıldız müzik dünyasına girdiği yıldan itibaren başarısını arttırmaya devam ediyor.

Üç yıl önce çıkardığı ‘Gözyaşlarım’ albümündeki ‘Don’t Think’ parçasıyla hayatımıza girdi Atiye. R&B tarzındaki albümünde hem İngilizce hem de Türkçe parçalar söylüyordu. Çok kısa sürede yakaladığı başarı, Kral TV Müzik Ödülleri’nde ‘En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı’ ödülünü kazanmasını sağladı. Sonra ikinci albüm geldi. Yine şarkılarıyla müzik kanallarının listelerinde ilk 3’te yerini aldı. Almanya’dan gelen bu kızı çok seviyoruz. Neden sevmeyelim ki? Sahnede rengarenk giyiniyor, konserlerinde, kliplerinde kıpır kıpır danslara imza atıyor. Kısacası Atiye, yerinde duramıyor. Bu yüzdendir ki, müziğin farklı türlerini seslendirmekten hiç çekinmiyor. Bazen R&B söyleyerek gırtlak yapısının ne kadar iyi olduğunu gösteriyor bazen de rock müziğinin isyankar tonlarında kaybolmayı tercih ediyor. Onun bu cesur başarılı adımları, ismini sık sık duymamıza da neden oluyor. İşte kendisinin de dediği gibi bu yıl Atiye’nin yılı oldu. Önce ‘Salla’ şarkısıyla yerimizde duramadık, sonra yazın o kavurucu sıcaklarında ‘Dondurma’ parçasıyla eğlendik. Teoman’la düet yaptığı ‘Kal’ isimli şarkısı ise sezonun en popüler dizisi ‘Küçük Sırlar’ın müziği oldu. Şimdi de Atiye’yi tüm dünya gençlerinin beğenerek izlediği ‘Camp Rock’ filminin devam filminde seslendirdiği Türkçe soundtrack’le dinliyoruz. Hiç kuşkusuz ki, bu kız ileride hem müziği hem de danslarıyla müzik dünyasındaki yerini daha da sağlamlaştıracak.


Atiye Deniz 137 milyonun üzerinde izleyiciye ulaşan ‘Camp Rock’ filminin devamı olan ‘Camp Rock 2: Büyük Final’de, ‘Wouldn’t Change A Thing’ isimli şarkının cover’ını yaptınız. Teklif nasıl geldi?
Disney Channel, ‘Camp Rock 2: Büyük Final’in Türkçe soundtrack’ini seslendirmek için bir isim aradıklarında beni düşünmüşler. Beni düşünmelerinin nedeni de filmin karakterine uygun olmamdı. Yani genç olmam, şarkı söylemeyi ve dans etmeyi çok sevmemden dolayı beni istemişler. Ben de böyle bir teklif karşısında çok sevindim. Disney Channel’ın önemli bir projesinde yer almak çok hoşuma gitti ve hemen projeyi kabul ettim.

Filmin yine büyük ses getireceğini düşünüyor musunuz?
Gösterildiği tüm ülkelerde ‘Camp Rock’ filminin kendisi de ve müzikleri de çok ilgi gördü. Dediğiniz gibi ilk film, 137 milyonun üzerinde bir izleyici kitlesine ulaştı. Film, aynı zamanda ülkemizde de çok beğeniliyor. Durum böyle olunca ‘Camp Rock 2: Büyük Final’ de kesinlikle çok beğenilecek. Zaten bu film de yine ilk film gibi çok hareketli. Filmin oyuncuları, Jonas Brothers ve Demi Lovato hayranları tarafından çok seviliyor.

Filmin birincisini daha önce seyretmiş miydiniz?
Evet, filmin birincisini izledim ve çok sevdim. Bana göre film, gençliğin ruhunu ve müzik tutkusunu çok güzel yansıtıyor. Bence bu yüzden de herkes tarafından seviliyor.

Filmin genç yıldızı Demi Lavato’nun büyük bir hayran kitlesi var. Lavato’yla ortak noktalarınızın olduğunu düşünüyor musunuz?
Gerçek hayatta bilemiyorum ama filmdeki rolüyle ortak noktalarımız var. Genç olması, müziği ve dansı çok sevmesi aramızdaki benzer noktaları oluşturuyor. Zaten öyle ki bu benzer noktalardan dolayı Disney Channel, filmin Türkçe soundtrack’ini benim seslendirmemi istedi.

Atiye DenizTürkiye’de hem şarkı söyleyip hem dans eden şarkıcı yok gibi. Ama siz şarkılarınızla olduğu kadar danslarınızla da adınızdan söz ediyorsunuz. Ne zamandan beri dans ediyorsunuz? Özel bir koreografla çalışıyor musunuz?
Çocukluğumdan beri müziği ve dansı çok seviyorum. 5 yaşında dans etmeye başladım. Daha sonra bu tutkumu farklı dans dallarında eğitim görerek pekiştirdim. Bunların arasında bale, jazz, modern dans, hip hop, Latin Amerikan dansları var. Kliplerimdeki, konserlerimdeki koreografileri genelde kendim yapıyor olsam da bazen dansçılarımla bazen de koreografla ortak bir şekilde yaptığımız koreografiler de yok değil. Şu bir gerçek ki, koreografilerim için özel çalışıyorum.

Aslında Türkiye’nin ilk kadın R&B şarkıcısı olarak lanse edildiniz. Ama pop ve rock tarzına da kaydığınız oluyor. Tarzınızı nasıl yorumluyorsunuz?
Rock ve R&B türleri müziğimde çok etkin ama ben tüm müzik türlerine yakınım. Onun için kendimi belli bir müzik türüne ait hissetmiyorum. Şarkılarımı en iyi şekilde yansıtacağını düşündüğüm müzik türü, yakın olduğum müziktir. O yüzden rock’çıyım, R&B’ciyim, diye sınıflandırılmak istemiyorum.

Soundtrack, başarılı albümler derken, yurt dışında albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?
Evet, artık yurt dışında da başarılı albümlere imza atmam gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden de şu anda böyle bir albüm için yoğun bir çalışma programı sürdürüyorum. Geçtiğimiz ay bu çalışmalara başladık. Bir sorun yaşamazsak önümüzdeki yıl, yurt dışı için hazırladığım albüm piyasada olacak. Umarım bu albümüm de diğer albümlerim gibi çok beğenilir.

‘Salla’ ve ‘Dondurma’ şarkılarınız dinleyicileriniz tarafından çok beğenildi. Hayatın içindekileri eğlenceli bir dille anlatıyorsunuz. Tarzınızla müziğe yeni bir bakış açısı getirdiğinizi düşünüyor musunuz?
Dediğiniz gibi, bu iki parçam gerçekten çok beğenildi. Aslına bakarsanız müzik bir ifade biçimidir. Tüm sanatçılar yaptıkları müzik türlerine kendi bakış açılarını getirmeye çalışıyor. Ben de kendi bakış açımı, sözlerimle ve müziğimle ortaya koymaya çalışıyorum. Şarkılarımın eğlenceli olduğu kadar romantik veya başkaldıran tarafları olabilir. Bu da bir anlamda beni anlatıyor. Yani romantik olduğum kadar başkaldıran taraflarımı da.

Teoman ile düet yaptığınız ‘Kal’ isimli şarkınız, ‘Küçük Sırlar’ dizisiyle yeniden gündemde. Yine bu yıl Kelebek Ödülleri’nde ‘En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı’ ödülünü aldınız. “Bu yıl benim yılım oldu” diyebilir misiniz?
Aslında bu yıl sesimi geniş bir kitleye duyurabildiğim bir yıl oldu ve umarım hep böyle devam eder. Çünkü daha yolun çok başındayım. Sorduğunuz gibi rahatlıkla “Bu yıl benim yılım oldu” diyebilirim.

Yeşiller Partisi’nin başlattığı ‘İstanbul’un 2 milyon ağacı için 2 milyon İstanbullu’ kampanyasında 3. köprüye “Hayır” dediniz. Ne oldu da “Hayır” demeye karar verdiniz?
Kentleşme konusunda Türkiye’de aceleci veya yanlış kararların verilmiş olduğunu düşünüyorum. Her yerde çarpık bir kentleşmenin olduğunu hepimiz görüyoruz. Bu çarpık kentleşme hem şehrin silüetini değiştiriyor hem de doğayı katlediyor. Oysa gelecek nesilleri düşünerek doğanın ve tarihin korunmasıyla ilgili daha temkinli kararlar vermek gerekiyor. 3. köprü projesiyle yeşil alanların zarar görmesine karşı olduğumu belirtmek istedim.

DENİZ VARGELOĞLU
Devamı Seninle Dergisi Ekim 2010 Sayısında...


Paylaşmak ister misin?

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine
 

Yorumlar  

 
0 #1 Yusuf KISA 25-10-2010 13:31
Hocam süper bir site yaratmışsınız.Link takası yaptığınız siteden geldim.Alt kısımdaki linkleri incelerken tesadüfen geldim ve bir yorum yapayım dedim.Fakat siteyi muhteşem buldum doğrusu bir webmaster olarak böyle bir site yapamama utancını yaşıyorum.Teşekkürler
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Mutfak

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım

News image

 Yemek yazarı, çikolatacı ve pastacı 5 ÜNLÜ İSİMDEN ANNELER GÜNÜ’NE özel tatlılar ve güne enerjik ve dinç başlamak istey... DEVAMI

Bayram mönüsü için önerilerim

News image

Çocukluğumun bayramlarında beni en çok heyecanlandıran kısım yemekten ya da kahvaltıdan sonra ikram edilen ç... DEVAMI

Komposto mu, hoşaf mı?

News image

Yaz sıcaklarında artık vazgeçilmezimiz soğuk içecekler. Ben bu ay sizi Ramazan dolayısıyla da nostaljik bir y... DEVAMI

Düğün-davet mevsimi

News image

Hiç şüphesiz düğündavet hazırlıkları titizlik gerektirir. Her şeyi ince eleyip sık dokumak gerekir. Peki, ... DEVAMI

En iyi kek tarifi hangisi?

News image

Mükemmel kek tarifine ulaşmak için bugüne dek pek çok farklı reçete hazırladım. Ortası delik olandan, dolgulusun... DEVAMI

Dondurma dünyasında 'in'ler 'out'lar...

News image

 İtalyanların dondurma konusundaki uzmanlığı, dünyadaki en yeni dondurma trendleri ve bizim geleneksel Ma... DEVAMI

Kültür - Sanat

Ece Seçkin bu ayki röportajımızın konuğu...

News image

Lakabı Roket Müzik dünyasının başarılı ve genç isimlerinden Ece Seçkin, kendisini ve yeni çalışmalarını bu ayki r... DEVAMI

Keman virtüözü Canan Anderson

News image

Sihirli parmakların sahibi Canan Anderson, bu ayki röportajımızın konuğu. 3 Haziran’da Mardan Palace’de, 8 Hazira... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

Konser David Garrett, ilk kez Türkiye’de Dans ‘Beyazgül-White Rose’ İstanbul’da... Sinema Sema Şimşek, ‘Tehl... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

MÜZİKAL Dünyaca ünlü Broadway yapıtı ‘Operadaki Hayalet’ bu ay İstanbul’da... SERGİ Yaratıcı deha Mimar Sinan, Tophane-i ... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

KONSER :Efsane şarkıcı Julio Iglesias, İstanbul’da... ETKİNLİK :Ünlü oyuncu Hugh Jackman, Broadway şo... DEVAMI

Derya Beşerler en son ne yaptı?

News image

DERYA BEŞERLER EN SON NE YAPTI? BKM Mutfak’ta her Salı ‘No Name’ adlı oyunla sahne alan Derya Beşerler, son zamanlard... DEVAMI

Astroloji

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Haziranın aynın burçlar üzerindeki etkisi Halen retro (geri harekette) olan Merkür 11 Haziran’da düz pozisyona ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Mayıs ayının burçlar üzerindeki etkisi(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Mayıs’ta Akrep’te Dolunay, 18 ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ NİSAN AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Nisan’da Terazi burcunda bir A... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ MART AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 20 Mart’ta Balık burcunun son der... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ŞUBAT AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) Koç ( 21 Mart-19 Nisan ) Koç’lar, 20’sine k... DEVAMI

Gezi

Masal diyarı Kapadokya

News image

Masal diyarı Kapadokya Sadece tarihi açısından değil aynı zamanda ruhani dünya sahnesiyle de yüzyıllardır varlığını koruy... DEVAMI

Hızlandırılmış Madrid turu

News image

Voleybolcu Naz Aydemİr Akyol'dan Hızlandırılmış Madrid turu Biz sporcular kamplar, maçlar, turnuvalar vs. yüzünden çok f... DEVAMI

Sanatın merkezi bir şehir, Londra...

News image

OYUNCU ASUMAN DABAK YAZDI SANATIN MERKEZİ BİR ŞEHİR, LONDRA... Bu şehrin mevsimi yok. Ne zaman giderseniz gidin, Londra sokaklar... DEVAMI

Başak Sayan yazdı...

News image

CENNET BURASI Eğer bir gün bana cennetin nerede olduğu sorulursa, hiç düşünmeden Saint Lucia Adası derim. Doğu Karayip Denizi... DEVAMI