Yazdır e-Posta
Almanya’nın kuzeyinde gizli bir cennet HARZ
Gezi

nisan-2012-gezi-resim-1Son birkaç yıldır yaz ve kış spor adresleri arasında yıldızı giderek yükselen Harz bölgesi, Almanya’nın kuzey ufuk çizgisinde belirgin bir şekilde kendini gösteriyor. Bölgenin en yüksek noktası olan Brocken ise ziyaretçilerine macera dolu bir dünyanın kapılarını aralıyor.

KAFANIZI ÇEVİRDİĞİNİZ HER YERDE GEÇMİŞLE YÜZYÜZE...
Harz, yüzyıllardan bu yana insanoğlunun dikkatini çekmiş. Bölgede bulunan değerli maden ocakları günümüzden çok çok önce imparatorların ve kralların gözlerini kamaştırmaya başlamış. Büyücüler, hayaletler ve mitolojik kahramanlar kulaktan kulağa yayılan efsanelerle ölümsüzleşmiş. Kaleleri ve saraylarıyla kralların, şövalyelerin ve asilzadelerin hikayelerini anlatan bu tipik Ortaçağ şehri, günümüze fazla değişim göstermeden gelmeyi başarmış. Sanatçılara, tarihçilere ve müzisyenlere hala ilham kaynağı olan Harz, işte tam da bu yüzden 1992’den bu yana UNESCO’nun dünya mirası olarak koruma altına aldığı uluslararası kültür hazineleri arasında yer alıyor.


GOSLAR’DA DÜNYA KÜLTÜR MİRASINI KEŞFEDİN
Türk Havayolları’nın yeni rotalarından biri olan Hannover’den sadece bir saat uzaklıktaki Goslar, tarihi çekiciliği ve kusursuz doğasıyla akılları baştan alacak güzellikte. Bugüne kadar sadece yerli turistlerin ilgisini çekmiş kent, bundan böyle yabancı misafirlerini de ağırlamaya hazır görünüyor. Kentin görülmeye değer mekanları sadece kiliseler ve müzelerle sınırlı değil. Kafanızı çevirdiğiniz her yerde gözünüzden kaçmayan nostaljik atmosferi, kentin en eski meydanlarından biri olan pazar meydanında sıralanmış modern kafeleri eşlik ediyor. Eski şehir Goslar ve Rammelsberg maden ocağı, 1992 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Tabii ki Almanya’nın birçok şehrinde olduğu gibi burada da yaşayan Türkler var. Artık bir müze haline getirilmiş maden ocağı gezisi sırasında bize eşlik eden -kapanana kadar ocakta çalışmış- Süleyman Aziz Akcivan, kaldığımız süre boyunca bize enfes yemekler hazırlayan otelin aşçısı Nadir Kavzan ve Belediye binası ziyaretimiz sırasında karşılaştığımız Hürriyet’in Hannover temsilcisi Ekrem Sağır onlardan sadece üçü.

EISLEBEN; MARTIN LUTHER'İN MEMLEKETİ
Din reformunun tarihteki en önemli isimlerinden Martin Luther de Eisleben şehrinde doğmuş. Herbiri insanlığın tarihini gözler önüne seren reformların otantik kanıtları olan Luther anısına yapılmış anıtlar da UNESCO koruması altında. Martin Luther’ın çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği Eisleben, 2012 Ağustos’unda yeniden açılacak müzesiyle de dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini bekliyor.

YAPMADAN DÖNMEYİN

VAHŞİ DOĞA'NIN İÇİNDE YAZ VE KIŞ SPORLARI
Harz bölgesinin mistik doğasının sahipleri; derinliklerinde bulunan değerli granit taşları, dallı budaklı dağ ladinleri, vadiden sessizce süzülen suları, gizemli ormanları ve ormanın vahşi bekçileri artık ulusal bir parka evsahipliği yapıyor. Hem kış hem de yaz mevsiminde her türlü spora elverişli hale getirilmiş bölge, kilometrelerce uzunluktaki kayak pistleri, yemyeşil golf alanları, yürüyüş ve bisiklet parkurlarıyla modern bir macera merkezine dönüşmüş durumda. Maceraseverlerin rüyalarını süsleyen Harz’da, ayrıca sportif ruhlu çocuklar için de inanılmaz sürprizler hazırlanmış.

BUHARLI TRENLE DAĞIN ZİRVESİNE YOLCULUK
Buharlı lokomotifle dağın zirvesine nostaljik bir yolculuğa ne dersiniz? Ben kendi adıma çok eğlendim. Trenin 1897 yılına ait olması ise şaşırtıcıydı. Oldukça yavaş ama bir o kadar eğlenceli bu 1000 m’lik zirve yolculuğunu mutlaka yapmalısınız diyorum.
nisan-2012-gezi-resim-2
BUNLARI NOT ALIN

nisan-2012-gezi-resim-3NE YENİR , NE İÇİLİR ?
Harz bölgesinin en bilindik tatları arasında bulunan ve görüntüsü ağaç gövdesinin damarlarını hatırlatan üzeri çikolatalı ‘Baumkuchen’, kekinin tadına mutlaka bakmalısınız. Bölge ayrıca yerel peynirleriyle de anılıyor. Ve buraya gelmişken Goslar’a ait ve meşhur ‘Gose’ birasını denemenizi öneriyorum.

NEREDE KALINIR ?
Harz bölgesinin nostaljik atmosferini solumak istiyorsanız, özellikle de tarihi mekanlarıyla ilgileniyorsanız Goslar’ın eski şehir merkezinde konaklamalısınız. Orijinalliğini aynen koruyan kent, sizi yüzyıllar öncesine götürecek kdar etkileyici. Ancak doğa sporlarına daha yakın duruyorsanız, kentteki 15 otel arasında seçim yapabilirsiniz.

NASIL GİDİLİR ?
Türk Havayolları’nın Hannover seferiyle yaklaşık 3,5 saat süren uçak yolculuğunun ardından, bir saatlik bir otobüs yolculuğuyla bölgeye ulaşabilirsiniz.

ALIŞVERİŞ
Bölgede öyle büyük alışveriş merkezleri bulunmuyor. Küçük hediyelik eşyalarla yetinmelisiniz.

FOTOĞRAFLAR : HARZER TOURISMUSVERBAND, ERCAN GÜMÜŞ, ORHAN KABAOĞLU

nisan-2012-gezi-resim-4Yanıbaşınızdaki cennet köşeler Polonezköy, Ağva ve Riva
Polonezköy, Ağva ve Riva nefes kesici güzelliği ile şehrin yorgunluğunu üzerinizden söküp atmak için bire bir adresler. Baharın sıcak yüzünügöstermeye başladığı bugünlerde fazla uzağa gitmeden gezgin ruhunuzu tatmin etmek istiyorsanız, yanı başınızdaki küçük doğa cennetlerini keşfetmenizi öneririz. Polenezköy, Ağva, Riva’da enerji depolamaya var mısınız? İstanbul’un hemen yanıbaşında bulunan Polenezköy, adından da anlaşılacağı gibi Polonyalılar tarafından kurulmuş. Göz alıcı doğası, özgün mutfağı kadar sıra dışı mimari özellikleriyle de dikkat çeken evleriyle Polenezköy, görülmeye değer bir yer. Yeşilçay ve Göksu’nun denize döküldüğü yerde oluşan küçük bir delta üzerinde kurulan Ağva ise, 3 km uzunluğa sahip nefes kesici bir kumsalıyla iddialı. Karadeniz’in bir diğer incisi, Riva ise Anadolu Feneri ile Şile arasında saklı kalmış bir hazineye benziyor.


nisan-2012-gezi-resim-5


NE YAPILIR ?

Polenezköy’de yemyeşil ağaçlar arasında şehrin stresini üzerinizden atacak bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Polenezköy Kültür Evi ve Meryem Ana Kilisesi mutlaka görmeniz gereken yerler. Polenezköy’de en popüler aktiviteler arasında binicilik bulunuyor. Ağva’da yapılabilecek en güzel aktiviteler arasındaysa, balık avlamak ilk sıralarda. Ayrıca fotograf meraklıları Saklı Köy’de harika kareler yakalayabilirler. Göksu deresinde deniz bisikleti ve kanoyla gezmenizi de öneririz. Ağva’dan duvaklı bir geline benzetilen Gelin Kayası ve Kilim Koyu’nu da görmeden dönmek affedilemez bir hata olur. Riva’daysa küçük bir kültür gezisi için Riva Kalesi görmeye değer bir adres.

BEĞENDİKLERİMİZ
Polenezköy’de kendinizi sadece doğanın kalbinde değil, aynı zamanda farklı bir kültürün de kucağında buluyorsunuz. Ağva’daysa şelale başında piknik yaparken insan kendini yeniden doğmuş gibi huzurlu hissediyor. Riva’da dere üstünde kayık keyfi yapmak da bir harika!

NE YENİR , NE İÇİLİR ?
Polenezköy’de uzun bir doğa yürüyüşünün ardından Polonyo pansiyonlarından birinde enfes Polonya yemeklerini tadabilirsiniz. Karadeniz’in sahil nisan-2012-gezi-resim-6kasabaları Ağva ve Riva ise balık restoranları cenneti gibi. Izgara balık keyfi için harika bir sebebimiz var, öyle değil mi? Ağva’da Yeşilçay Nehri üstünde, Riva’da ise nehir kenarında harika restoranlar bulunuyor. Ayrıca Riva’nın sazan ve yaygın balığının meşhur olduğunu hatırlatalım.

NEREDE KALINIR ?
Yemyeşil doğasıyla konuklarını kendine hayran bırakan Polenezköy’de Polonyalılar tarafından işletilen sevimli pansiyonlar var. Ağva’da konaklamak isteyenler için ise Göksu Nehri’nin yamacına serpişen tesisler iyi birer alternatif olabilir. Riva’da sahil kenarında konaklamak isteyenler için küçük moteller inşa edilmiş.

NASIL GİDİLİR ?
Polenezköy’e ulaşmak için, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün ilk çıkışı olan Kavacık sapağından girip 2 km sonra sola dönmeniz yeterli. Ağva’ya ise İstanbul-Şile arasındaki otobanı takip ederek ulaşabilirsiniz. Ağva, İstanbul’a sadece 97 km uzaklıkta. Riva’ya ulaşmak için ise TEM’den Kavacık sapağına saptıktan sonra tabelaları izlemeniz yeterli.
nisan-2012-gezi-resim-7 nisan-2012-gezi-resim-8
FOTOĞRAFLAR : HÜRRİYET ARŞİV, DBİMAJ / UFUK SARIŞEN / İSTANBUL LİFE
NİLÜFER PAZVANTOĞLU


Seninle Dergisi Nisan 2012 Sayısı

 

Paylaşmak ister misin?

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Mutfak

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım

News image

 Yemek yazarı, çikolatacı ve pastacı 5 ÜNLÜ İSİMDEN ANNELER GÜNÜ’NE özel tatlılar ve güne enerjik ve dinç başlamak istey... DEVAMI

Bayram mönüsü için önerilerim

News image

Çocukluğumun bayramlarında beni en çok heyecanlandıran kısım yemekten ya da kahvaltıdan sonra ikram edilen ç... DEVAMI

Komposto mu, hoşaf mı?

News image

Yaz sıcaklarında artık vazgeçilmezimiz soğuk içecekler. Ben bu ay sizi Ramazan dolayısıyla da nostaljik bir y... DEVAMI

Düğün-davet mevsimi

News image

Hiç şüphesiz düğündavet hazırlıkları titizlik gerektirir. Her şeyi ince eleyip sık dokumak gerekir. Peki, ... DEVAMI

En iyi kek tarifi hangisi?

News image

Mükemmel kek tarifine ulaşmak için bugüne dek pek çok farklı reçete hazırladım. Ortası delik olandan, dolgulusun... DEVAMI

Dondurma dünyasında 'in'ler 'out'lar...

News image

 İtalyanların dondurma konusundaki uzmanlığı, dünyadaki en yeni dondurma trendleri ve bizim geleneksel Ma... DEVAMI

Kültür - Sanat

Ece Seçkin bu ayki röportajımızın konuğu...

News image

Lakabı Roket Müzik dünyasının başarılı ve genç isimlerinden Ece Seçkin, kendisini ve yeni çalışmalarını bu ayki r... DEVAMI

Keman virtüözü Canan Anderson

News image

Sihirli parmakların sahibi Canan Anderson, bu ayki röportajımızın konuğu. 3 Haziran’da Mardan Palace’de, 8 Hazira... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

Konser David Garrett, ilk kez Türkiye’de Dans ‘Beyazgül-White Rose’ İstanbul’da... Sinema Sema Şimşek, ‘Tehl... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

MÜZİKAL Dünyaca ünlü Broadway yapıtı ‘Operadaki Hayalet’ bu ay İstanbul’da... SERGİ Yaratıcı deha Mimar Sinan, Tophane-i ... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

KONSER :Efsane şarkıcı Julio Iglesias, İstanbul’da... ETKİNLİK :Ünlü oyuncu Hugh Jackman, Broadway şo... DEVAMI

Derya Beşerler en son ne yaptı?

News image

DERYA BEŞERLER EN SON NE YAPTI? BKM Mutfak’ta her Salı ‘No Name’ adlı oyunla sahne alan Derya Beşerler, son zamanlard... DEVAMI

Astroloji

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Haziranın aynın burçlar üzerindeki etkisi Halen retro (geri harekette) olan Merkür 11 Haziran’da düz pozisyona ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Mayıs ayının burçlar üzerindeki etkisi(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Mayıs’ta Akrep’te Dolunay, 18 ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ NİSAN AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Nisan’da Terazi burcunda bir A... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ MART AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 20 Mart’ta Balık burcunun son der... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ŞUBAT AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) Koç ( 21 Mart-19 Nisan ) Koç’lar, 20’sine k... DEVAMI

Gezi

Masal diyarı Kapadokya

News image

Masal diyarı Kapadokya Sadece tarihi açısından değil aynı zamanda ruhani dünya sahnesiyle de yüzyıllardır varlığını koruy... DEVAMI

Hızlandırılmış Madrid turu

News image

Voleybolcu Naz Aydemİr Akyol'dan Hızlandırılmış Madrid turu Biz sporcular kamplar, maçlar, turnuvalar vs. yüzünden çok f... DEVAMI

Sanatın merkezi bir şehir, Londra...

News image

OYUNCU ASUMAN DABAK YAZDI SANATIN MERKEZİ BİR ŞEHİR, LONDRA... Bu şehrin mevsimi yok. Ne zaman giderseniz gidin, Londra sokaklar... DEVAMI

Başak Sayan yazdı...

News image

CENNET BURASI Eğer bir gün bana cennetin nerede olduğu sorulursa, hiç düşünmeden Saint Lucia Adası derim. Doğu Karayip Denizi... DEVAMI