Yazdır e-Posta
Annelik mucizevi bir duygu
Anne - Bebek Dünyası

nisan-2013-anne-bebek-resim-1Aşkın Nur Yengi, kızı Nazlı ile tattığı annelik duygusu için, “Annelik deneyimlemeden anlaşılamayacak, mucize gibi bir şey” diyor.

Kızımla çocuk gibi oluyorum
“Çocuk ne kadar gülüyorsa, anne o kadar başarılı” diyor Aşkın Nur Yengi. Zorlu geçen bir hamilelik sürecinin ardından sağlıklı ve neşeli bir bebek dünyaya getirebildiği için mutlu olduğunu söylüyor. Anneliğin tadını çıkarmak için işlerini bir dönem azalttığını belirten Yengi, kızının ilk gülüşü, ilk konuşması, ilk adımları; tüm bu değerli ‘ilkleri’ sürecinde ‘orada’ olmanın kendisi için her şeyden önemli olduğunu anlatıyor.

EN BÜYÜK TUTKULARI OYUNCAK ALIŞVERİŞİ
Nazlı büyüdükçe onunla oynadıkları oyunların artmış, “Nazlı’yla oynarken içimdeki çocuk ortaya çıkıyor. Çok eğleniyoruz. Tüm çocuklar gibi onun da en büyük zevki oyuncak alışverişi” diyor. Her kadında olduğu gibi annelik onda da anaç duyguları su yüzüne çıkarmış. Anne olduktan sonra, çevreye, dünyaya, sosyal konulara ve çocuklara dair her konuya karşı duyarlı hale geldiğini söylüyor sanatçı.


BEBEK KOKUSU HER ZORLUĞA DEĞER
Anneliğin ilk etapta zorlayıcı olabildiğini, uykusuz gecelerin her anne gibi onu da çok zorladığını söyleyen Aşkın Nur Yengi, “Geri dönüp baktığımda aslında o günlerin çok tatlı günler olduğunu görüyorum. Bir de bebeğimin kokusunu her anımsadığımda, tebessüm ediyorum” diyor. Bir bebeğin dünyaya gelişini ‘mucize’ olarak tanımlayan Yengi, “Onu kucağıma ilk aldığımda bu duygunun ilahi bir güç tarafından yaşatıldığını hissettim.”

NAZLI’nın hayatında SANAT hep olsun
Kızının eğilimlerini yakından izleyen Aşkın Nur Yengi, hangi mesleği yaparsa yapsın kızının her zaman en büyük destekçisi olacağını söylüyor. Nazlı’nın zaman zaman kendisiyle birlikte stüdyoya da girdiğini söyleyen sanatçı, şarkı söylemeyi seven kızının sanatla ilgilenmesini çok istediğini belirtiyor, “Çünkü sanat insanın ufkunu açıyor” diye ekliyor.

BAŞARILI ANNENİN ÇOCUĞU GÜLÜMSÜYOR
Annelik ona göre tarif edilemez, ancak yaşanarak anlaşılabilecek bir duygu. Aşkı Nur Yengi, “Bir evde gülen bir çocuk varsa, orada başarılı bir anne vardır” diyor. Çünkü başarılı bir anne, çocuğuna her an sevildiğini hissettirip, onu mutlu edebilen annedir. Sanatçı anne adaylarına ise şu tavsiyelerde bulunuyor, “Hamilelik sürecinde bedeninizdeki değişimleri izleyin ve bu değerli sürecin keyfini çıkarın.”

KIZ ÇOCUK BABAYA DAHA MI DÜŞKÜN ?
Çocukların anneyle olan ilişkisinin başka, babasıyla olan ilişkisinin başka olduğunu söyleyen Yengi, “Bunları birbirine karıştırmamak gerekir. Ortak bir şey var ki, her anne-baba çocuğuna en iyisini ve doğrusunu vermeye çalışır” diyor.

nisan-2013-anne-bebek-resim-2Püreyi nasıl sevdirebilirsiniz?
Eğer bebeğiniz sebze çorbası veya püreyi yemeyi reddediyorsa aşağıda verdiğimiz bu tarifi deneyin. Birer adet havuç ve patates ile bir kaşık pirinci çok az suda veya buharda haşladıktan sonra sebzeler hala sıcakken üzerine suyla birlikte bir miktar alışkın olduğu tatlardan, devam sütü veya kendi sütünüzü ekleyerek püre yapın. Pürenin kıvamını, bebeğinizin ayına göre ayarlayın. Ayrıca ilerleyen zamanlarda, daha doyurucu olsun diye çorbanın içine tahıllı mama da ekleyebilirsiniz.

nisan-2013-anne-bebek-resim-3Tırnaklarını ihmal etmeyin
Uzun tırnaklarıyla kendini yaralamaması için tırnaklarını kesmelisiniz. İlk zamanlar bebeğinizin tırnağını kesmeye korkabilirsiniz. O durumda bebekler için özel üretilen tırnak makaslarını kullanın. Eğer bebeğiniz rahat durmuyorsa, tırnaklarını uyurken kesin. El tırnaklarını 2 haftada, ayak tırnaklarınıysa ayda bir kesebilirsiniz. Yürümeye başladıktan sonra ayak tırnaklarını daha sık kontrol edin.

nisan-2013-anne-bebek-resim-4Solunum yolu enfeksiyonuna dikkat
Uzmanlar uyarıyor: Soğuk havalarda ve mevsim geçişlerinde bebekler solunum yolu enfeksiyonlarına daha açıktır. Burunda akıntı ve hafif ateş ise ilk belirtilerdir!

İki yaşına kadar hemen hemen tüm çocuklarda görülebilen, bebeklerde yaşamı tehdit eden boyutlara ulaşan ve şiddetli solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabilen RSV (Respiratuar Sinsityal Virüs) virüsü, mevsim geçişlerinde sıkça görülüyor. Göz ve burun yoluyla bulaşan ve hızla çoğalan bu virüs, burunda akıntı ve tıkanıklık, nefes almada zorlanma, gözlerde kızarıklık, sulanmayla hafif ateş şeklinde kendini gösterebiliyor. Virüs ellerde 30 dakika, bazı çevresel yüzeylerdeyse birkaç saat yaşayabildiği için bebeklerin yaşadığı ortamlarda hijyen çok daha önemli.KİMLER RİSK ALTINDA? Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Namık Kemal Akpınar, “Üst solunum yollarında çoğalan RSV virüsü, hızla alt solunum yollarına da ulaşıyor. Rahatsızlık bu aşamada öksürük, hırıltılı solunum ve solunumda sıkıntı yaşama gibi bulgulara neden oluyor” diyor. Dr. Akpınar, prematüre bebekler, doğumsal veya kazanılmış bağışıklık yetmezliği olanlar, doğumsal kalp hastalığı görülenler, kemik iliği ve organ nakli yapılan, evde oksijen tedavisi gören, nörolojik ve metabolik problemi olan çocukların RSV için yüksek risk taşıdığını dile getiriyor.

BURUN TEMİZLİĞİ HASTA BEBEĞİ RAHATLATIYOR
Bakteri nedenli olmadığı için RSV tedavisinde antibiyotik kullanılmıyor. Etkili burun temizliği yapılması özellikle hasta bebeği rahatlatıyor.

EL HİJYENİNE DİKKAT EDİLMELİ
Tedaviden çok, hastalıktan korunmanın önemli olduğunu söyleyen Dr. Akpınar, doğru el hijyeni, ellerin antiseptik solüsyonlarla yıkanması, aynı şekilde bulaşık çevresel yüzeylerin ve oyuncakların temizlenmesi gibi genel temizlik kurallarının uygulanmasının hastalıktan korunmada büyük önem taşıdığını belirtiyor. Dr. Akpınar, bebekli ailelerin hijyene ve özellikle el hijyenine herkesten daha hassas yaklaşmaları gerektiğini söyleyerek, “Belirtilerin gözlenmesi halindeyse uzmana başvurun” diyor.

nisan-2013-anne-bebek-resim-5Dünyasına renk katın
Design Turkey 2010 Üstün Tasarım Ödülü’ne sahip Joy Collection, eğlenceli, renkli ve dekoratif yeni modelleriyle çocukların hayal dünyasında faklı bir yolculuğun kapılarını aralıyor. Çebi’nin çocuk ve genç mobilyaları için tasarladığı Joy Collection’ın büyük ilgi görmesi üzerine 26 parçadan oluşan koleksiyona, 13 yeni karakter ve form daha katıldı. Mobilya kulpları, düğmeler ve askılardan oluşan koleksiyonun yeni karakterleri, uğurböceğinden salyangoza, fareden yengece farklı hayvan ve şekilleri içeriyor. Çocuğunuzun odasını düzenlerken ve masallar anlatırken Joy Collection, renkli ve neşeli seçenekleriyle size ve çocuğunuza yeni ufuklar açacak. Renkli bir dünya için Joy Collection’a göz atın.

nisan-2013-anne-bebek-resim-6Anne-baba okulu açıldı
Ebeveyn- çocuk iletişimiyle ilgili olarak Gordon Enstitüsü tarafından geliştirilen ‘Etkili Anne ve Baba Eğitimi’ programı Yasemin Sungur Gelişim Enstitüsü’nde uygulanmaya başladı. 24 saatlik bir workshop olan program, 4 hafta sonu boyunca 6’şar saatlik oturumlar şeklinde uygulanıyor ve tüm teknikleri öğrenen katılımcılar ‘Gordon Enstitüsü Etkili Anne & Baba Diplomalarını’ almaya hak kazanıyorlar. Ödüllü psikolog ve 3 kez Nobel Barış Ödülü Adayı olan Dr. Thomas Gordon tarafından oluşturulan ve 1962 yılından bu yana uygulanan program, uzmanlar tarafından ‘devrim niteliğinde’ bir yaklaşım olarak değerlendiriliyor.

FOTOĞRAFLAR: THINK STOCK

SEÇİL KILIÇ


Seninle Dergisi Nisan 2013 Sayısı

Paylaşmak ister misin?

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Mutfak

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım

News image

 Yemek yazarı, çikolatacı ve pastacı 5 ÜNLÜ İSİMDEN ANNELER GÜNÜ’NE özel tatlılar ve güne enerjik ve dinç başlamak istey... DEVAMI

Bayram mönüsü için önerilerim

News image

Çocukluğumun bayramlarında beni en çok heyecanlandıran kısım yemekten ya da kahvaltıdan sonra ikram edilen ç... DEVAMI

Komposto mu, hoşaf mı?

News image

Yaz sıcaklarında artık vazgeçilmezimiz soğuk içecekler. Ben bu ay sizi Ramazan dolayısıyla da nostaljik bir y... DEVAMI

Düğün-davet mevsimi

News image

Hiç şüphesiz düğündavet hazırlıkları titizlik gerektirir. Her şeyi ince eleyip sık dokumak gerekir. Peki, ... DEVAMI

En iyi kek tarifi hangisi?

News image

Mükemmel kek tarifine ulaşmak için bugüne dek pek çok farklı reçete hazırladım. Ortası delik olandan, dolgulusun... DEVAMI

Dondurma dünyasında 'in'ler 'out'lar...

News image

 İtalyanların dondurma konusundaki uzmanlığı, dünyadaki en yeni dondurma trendleri ve bizim geleneksel Ma... DEVAMI

Kültür - Sanat

Ece Seçkin bu ayki röportajımızın konuğu...

News image

Lakabı Roket Müzik dünyasının başarılı ve genç isimlerinden Ece Seçkin, kendisini ve yeni çalışmalarını bu ayki r... DEVAMI

Keman virtüözü Canan Anderson

News image

Sihirli parmakların sahibi Canan Anderson, bu ayki röportajımızın konuğu. 3 Haziran’da Mardan Palace’de, 8 Hazira... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

Konser David Garrett, ilk kez Türkiye’de Dans ‘Beyazgül-White Rose’ İstanbul’da... Sinema Sema Şimşek, ‘Tehl... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

MÜZİKAL Dünyaca ünlü Broadway yapıtı ‘Operadaki Hayalet’ bu ay İstanbul’da... SERGİ Yaratıcı deha Mimar Sinan, Tophane-i ... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

KONSER :Efsane şarkıcı Julio Iglesias, İstanbul’da... ETKİNLİK :Ünlü oyuncu Hugh Jackman, Broadway şo... DEVAMI

Derya Beşerler en son ne yaptı?

News image

DERYA BEŞERLER EN SON NE YAPTI? BKM Mutfak’ta her Salı ‘No Name’ adlı oyunla sahne alan Derya Beşerler, son zamanlard... DEVAMI

Astroloji

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Haziranın aynın burçlar üzerindeki etkisi Halen retro (geri harekette) olan Merkür 11 Haziran’da düz pozisyona ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Mayıs ayının burçlar üzerindeki etkisi(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Mayıs’ta Akrep’te Dolunay, 18 ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ NİSAN AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Nisan’da Terazi burcunda bir A... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ MART AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 20 Mart’ta Balık burcunun son der... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ŞUBAT AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) Koç ( 21 Mart-19 Nisan ) Koç’lar, 20’sine k... DEVAMI

Gezi

Masal diyarı Kapadokya

News image

Masal diyarı Kapadokya Sadece tarihi açısından değil aynı zamanda ruhani dünya sahnesiyle de yüzyıllardır varlığını koruy... DEVAMI

Hızlandırılmış Madrid turu

News image

Voleybolcu Naz Aydemİr Akyol'dan Hızlandırılmış Madrid turu Biz sporcular kamplar, maçlar, turnuvalar vs. yüzünden çok f... DEVAMI

Sanatın merkezi bir şehir, Londra...

News image

OYUNCU ASUMAN DABAK YAZDI SANATIN MERKEZİ BİR ŞEHİR, LONDRA... Bu şehrin mevsimi yok. Ne zaman giderseniz gidin, Londra sokaklar... DEVAMI

Başak Sayan yazdı...

News image

CENNET BURASI Eğer bir gün bana cennetin nerede olduğu sorulursa, hiç düşünmeden Saint Lucia Adası derim. Doğu Karayip Denizi... DEVAMI