Yazdır e-Posta
Sandığa gitmeden onları da dinleyin
Ayın Konusu

Kadınlar mecliste hak ettiği yeri alacak mı?

Kadınların mecliste yeterince temsil edilmediğini biliyoruz. Yeni dönemde de bu durum pek fazla değişmeyecek gibi gözüküyor. Çünkü her ne kadar kadın aday sayısı fazla gibi gözükse de, listelerde sonlara doğru yer almaları, geçmişe göre mecliste pek fazla bir şeyin değişmeyeceği sinyalini veriyor adeta. Bu ay sizin için dört siyasi partiden, dört kadın milletvekili adayıyla görüştük ve siyasete bakışlarını, neleri değiştirmek istediklerini, nasıl bir Türkiye hayal ettiklerini konuştuk. 'Mecliste daha fazla kadın olsun' diyorsanız, onların sesine de kulak verin...

Güldal Mumcu (CHP) "Korku ve cehalet tutsaklık yaratır"

Faili meçhul bir cinayete kurban verdiğimiz gazeteci yazar Uğur Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu, CHP'den İzmir milletvekili adayı. Mumcu, her şeyden önce korku ve cehaletin tutsaklığına karşı mücadele edilmesi gerektiğine inanıyor.


Siyasete girme kararı

Öncelikle siyasete girmeye nasıl karar verdiğini soruyoruz Güldal Mumcu'ya. "Senelerce politikaya girmem konusunda öneriler vardı. Bugüne kadar bu önerilerin hepsini geri çevirdim. Neden bugün? Hani bazı şeyler vardır, birikir birikir... Üstüne en son bir şey geldiğinde uygun zamandır o. 'Hah tamam işte' dersiniz. Her insanın hayatında vardır böyle anlar, benim de öyle oldu. Politikaya girme önerileri 14 yıldır ara ara geliyordu. Bilirsiniz böyle önemli konularda, o an reddedersiniz ama zihninizin arka planında durur. Siz farkına varmazsınız ama beyninizin arka tarafında o devamlı döner, ara sıra size kendini hissettirir. Bu da öyle bir şeydi işte." Bu kararı vermeden önce aklına güvendiği kişilere, arkadaşlarına, dostlarına, ailesine de danışmış bu arada. Her zaman ona "Sen bilirsin" diyen arkadaşları bu defa "Kabul edersen iyi olur" demişler. Çocukları da bu yönde fikir beyan edince, kabul etmiş CHP'den gelen teklifi Güldal Mumcu. Ama "Demek ki olgunlaşma sürecinde ben de son aşamaya gelmişim zihinsel planda" diye de belirtiyor.

Mustafa Kemal'in hayal ettiği Türkiye


Güldal Mumcu'ya "Siyasete girmekten korkmuyor musunuz hiç?" diye sorunca yıllardır korkuya karşı mücadele veren, korkuya karşı cesur bir duruş sergileyen bir kadının yanıtıyla karşılaşıyoruz: "İnsanın doğasında var 'hakim olma' ve 'baskı kurma'. Bu kadınlarda da var ama erkeklerde daha çok. Kadınları ezen yöndeki bu söylemin giderek daha arttığını görüyoruz. Bu konuda Türkiye'de kayan aksın tekrar yerine oturması lazım. Benim ana düşüncem korkuya karşı çıkmaktır her zaman. Çünkü korku insanın genlerinde vardır ama insan olmak biraz da bu korkunun üstüne çıkabilmeyi gerektirir. Eğer duruşunuz belliyse, insandan yanaysanız, sevgiden yanaysanız, yok etmenin karşısındaysanız, var etmenin olumlu enerjisiyle bir arada olmak istiyorsanız, korkmaya hiç gerek yok. Korku ve cehalet tutsaklık yaratır insanda. Korku ve cehaletin tutsaklığına karşı mücadele edilmeli."
Son olarak nasıl bir Türkiye hayal ediyorsunuz diye soruyoruz ve o bir cümle, bir tek cümle zaten özetliyor her şeyi: "Mustafa Kemal Atatürk nasıl bir Türkiye hayali çizdiyse, ben de o hayalle aynı yerde duruyorum."

İdil Özer (Genç Parti) "Eğitimli ve kültürlü kadınlar siyasetin içinde olmalı"

Uluslar arası bir finans kuruluşunun Ortadoğu, Türki Cumhuriyetleri, Kuzey Afrika bölgelerinin temsilcisi olan İdil Özer, Genç Parti İstanbul 2. Bölge’den milletvekili adayı...

İdil Özer, Sivas doğumlu. Boston Üniversitesi'nde ve Boğaziçi Üniversitesi'nde siyasal bilimler, uluslar arası ilişkiler ve uluslar arası işletme okumuş. Birçok uluslar arası firmada üst düzey yöneticilik yapmış. Şu anda dünyanın çok önemli finans şirketlerinden birinin Ortadoğu, Türki Cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika bölgelerinin yöneticisi. İdil Hanım evli ve biri altı diğeri on bir yaşında iki çocuğu var. Uzun yıllar yurt dışında yaşamasına rağmen, çocuklarını kendi ülkesinin kültürüyle yetiştirmek istediği için Türkiye'ye dönmüş, iki buçuk yıl önce. İdil Hanım'ın siyasete girmesinde, Türkiye'ye döndükten sonra gördükleri etkili olmuş aslında.

Önce gençler ve kadınlar

"Yıllardır birikimimi, vizyonumu sadece uluslar arası şirketler için kullandım, neden artık ülkem için kullanmayayım?" Belki de bu soruyu kendine sorduğunda siyasete yeşil ışık yakmaya karar vermiş İclal Hanım ve eğer milletvekili seçilirse, önce kadınlardan başlamayı düşünüyor işe. "Ev hanımları, yalnız yaşayan hanımlar, şehitlerin anneleri, süt veren anneler, dayak yiyen kadınlar, mesleğinde ilerlemek isteyen kadınlar, yatırımcı ruhu olup fırsat verilmeyen kadınlar, teknolojiyi kullanmayı bilmeyen kadınlar, birikimlerini değerlendirmek isteyen kadınlar... Bu profilleri belirledik ve üzerinde çalışıyoruz ama önemli olan doğru projelerle bütünleyebilmek. Amacımız bu. Ben kendi çocuklarıma sahip çıktığım gibi, ülkemin gençlerine, kadınlarına ve ezilenlere sahip çıkmak istiyorum. Bir kadın siyasetçi olarak yıllardır cesaret edilemeyen, ele alınamayan sorunlara sosyal projelerle çare olmak istiyorum." Nasıl bir Türkiye hayal ediyorsunuz sorusuna da "Her şey hayal etmekle başlar" diye yanıt veriyor İdil Özer ve devam ediyor. "Ailemin bana verdiği değerlerle, kafamda kurduğum Türkiye'yle olması gereken Türkiye'yi birleştirebilmeyi çok isterim. Umutsuz ve heyecansız hiçbir şeyin tadı olmaz. 38 yaşındayım ve papatyayla çimeni daha bu yaşta ayırabiliyorum. Bakmak ayrı, görmek ayrıdır. Daha önce baktığınızda çayır çimen hepsi bir görünüyor size. Bir cenazeye gittiğinizde, oradaki insanlardır hayatta sizin ne kadar sevildiğiniz, budur hayat. O kadar kısa biçilmiş, hassas bir kumaş ki! Harika başarılar elde etmişim diyelim, harika iki çocuğun annesi olmuşum. Ama ben ülkem için bir şeyler yapmış olmak, geriye bırakmış olmak istiyorum. Yani bana biçilen hayatta geriye dönüp baktığımda sadece kendim için yaşamadım, ülkem için de bunları yaptım diyebilmek istiyorum."

Canan Baykurt (Ak Parti) "Kadınlar siyasete nezaket getirecek"

AK Parti İstanbul 2.bölgeden milletvekili adayı Avukat Canan Baykurt, öncelikle kadınların siyasete nezaket, meclise kalite getireceklerine inanıyor.

On yıldır avukatlık yapan Canan Baykurt, henüz 32 yaşında genç bir milletvekili adayı. Eşi de kendisi gibi avukat olan Canan Hanım'ın 3 yaşında bir kızı var. Cağaloğlu'ndaki avukatlık bürosunda görüştüğümüz Baykurt, bize neden siyasete girmek istediğini, kadınların siyasetteki yerini ve projelerini anlattı.

En büyük sorun eğitimsizlik

Eşi, bu süreçte en büyük destekçisi Canan Hanım'ın... Başarılı her erkeğin arkasında bir kadın vardır cümlesi tersine dönmüş bu defa. "O kadar aday adayı içinden neden sizi seçtiler aday olarak?" diyoruz, hemen yanıtlıyor. "Ben kişilik olarak muhafazakar bir insanım bu anlamda AK partiye kendimi yakın hissediyorum. Bu partinin kuruluş aşamasından beri hizmet veriyorum. Avukat olmam, bir vizyon sahibi olmam etkili olmuştur sanıyorum aday seçilmemde". "Eğer milletvekili seçilirseniz, işe nereden başlayacaksınız?" diyoruz, "Önce kız çocuklarının eğitimi" diye yanıtlıyor ve ekliyor "Töre cinayetleri, şiddet bunların hepsi eğitimsizlikten kaynaklanıyor. Bu yüzden önce eğitimi yaygınlaştırmak gerek. Benim projelerim ağırlıklı olarak kadınlarla ilgili. Onların sorunlarını dinlemek istiyorum. Kadınların yüzde doksanı eğitimsizlikten ve baştan yaşadığı o şanssızlığın devamı olarak parasızlıktan, eşine muhtaç olmaktan şikayetçi. Kadın sığınma evleri hiç yeterli değil Türkiye'de. Kocasından kaçan bir kadının sığınabileceği bir yer yok. Malum baba evine de dönemiyorlar, özellikle Doğu'da. Bir hukukçu olduğum için de yasaların uygulamada yeterli olmadığını düşünüyorum. Bir kadın, bir anne ve bir hukukçu olarak inandığım projelerim var en kısa zamanda gerçekleştirmek istediğim."
Canan Hanım'a da soruyoruz nasıl bir Türkiye hayal ettiğini. "İnsanların birbirini öldürmediği, birbirlerinin görüşlerine ve fikirlerine saygı duyduğu, eğitimin arttığı, töre cinayetlerinin ve cinsel istismarların olmadığı bir Türkiye hayal ediyorum" diyor. Kadınların siyasete girmeleri gerektiğini düşünüyor Canan Hanım "Kadınların meclise girmesi siyasetin kalitesini çok daha artıracak" ona göre. "Niye sizi seçsinler, niye size oy versinler?" sorumuza yanıtı ise kısa ve net: "Çünkü ben onlardan biriyim."

Pınar Eczacıbaşı (Demokrat Parti)

"Siyasetteki mücadele, iş dünyasındakinden farklı değil"

Demokrat Parti, İstanbul milletvekili adayı Pınar Eczacıbaşı, Türkiye'yi ileriye taşıyacak kararlarda, kadın milletvekillerinin imzasının olacağını düşünüyor.

Meclise girmek isteyen kadın milletvekili adayları arasında, Eczacıbaşı ailesinden de genç bir kadın var. New Hampshire Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü mezunu olan Pınar Hanım, Boğaziçi Üniversitesi'nde İşletme dalında yüksek lisans yapmış. Şu anda da, dünyanın en büyük yatırım ve finans kuruluşlarından olan Schroder & Co Banque SA'nın Türkiye temsilciliğini yapıyor. Ayrıca Genç İşadamları Derneği (GYİAD) Yönetim Kurulu Başkanı. Pınar Eczacıbaşı ile siyaset yolculuğunu konuştuk.

Daha çok kadın olmalı

İlk olarak "Neden siyaset?" sorumuza cevap veriyor Pınar Hanım. "Yaklaşık on yıldır çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'ndaki görevlerim nedeniyle, topluma yönelik pek çok projede yer aldım. Bu projeler Türkiye'nin sorunlarıyla meşgul olmama neden oldu. Türkiye'de iyi yapılan işler olduğu gibi, bir o kadar da çözülemeyen ve gittikçe derinleşen önemli sorunlar var. Mevcut siyasi yapının bu sorunlardan uzak tavrı ve Türkiye'yi bekleyen tehlikeleri görmezden gelmesi, siyasete girmem konusundaki teklifleri değerlendirmeme ve Demokrat Parti'den aldığım milletvekilliği adaylığı önerisini kabul etmeme neden oldu."

Pınar Eczacıbaşı, bir kadın olarak mecliste daha fazla kadın olmasını önemsiyor. Kadın milletvekillerinin sayısının artmasının her anlamda Türkiye için yararlı olacağını düşünüyor. "Siyasetteki mücadeleyi, iş dünyasındaki başarılı olma mücadelesinden farklı görmüyorum. Kadınların iş dünyasında elde ettikleri başarıyı mecliste de rahatlıkla göstereceklerine inanıyorum. Türkiye'yi ileriye taşıyan kararlarda kadın milletvekillerinin önemli rol oynayacağı kanısındayım."

Haberin tamamı Seninle Dergisi'nde

Paylaşmak ister misin?

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Mutfak

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım

News image

 Yemek yazarı, çikolatacı ve pastacı 5 ÜNLÜ İSİMDEN ANNELER GÜNÜ’NE özel tatlılar ve güne enerjik ve dinç başlamak istey... DEVAMI

Bayram mönüsü için önerilerim

News image

Çocukluğumun bayramlarında beni en çok heyecanlandıran kısım yemekten ya da kahvaltıdan sonra ikram edilen ç... DEVAMI

Komposto mu, hoşaf mı?

News image

Yaz sıcaklarında artık vazgeçilmezimiz soğuk içecekler. Ben bu ay sizi Ramazan dolayısıyla da nostaljik bir y... DEVAMI

Düğün-davet mevsimi

News image

Hiç şüphesiz düğündavet hazırlıkları titizlik gerektirir. Her şeyi ince eleyip sık dokumak gerekir. Peki, ... DEVAMI

En iyi kek tarifi hangisi?

News image

Mükemmel kek tarifine ulaşmak için bugüne dek pek çok farklı reçete hazırladım. Ortası delik olandan, dolgulusun... DEVAMI

Dondurma dünyasında 'in'ler 'out'lar...

News image

 İtalyanların dondurma konusundaki uzmanlığı, dünyadaki en yeni dondurma trendleri ve bizim geleneksel Ma... DEVAMI

Kültür - Sanat

Ece Seçkin bu ayki röportajımızın konuğu...

News image

Lakabı Roket Müzik dünyasının başarılı ve genç isimlerinden Ece Seçkin, kendisini ve yeni çalışmalarını bu ayki r... DEVAMI

Keman virtüözü Canan Anderson

News image

Sihirli parmakların sahibi Canan Anderson, bu ayki röportajımızın konuğu. 3 Haziran’da Mardan Palace’de, 8 Hazira... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

Konser David Garrett, ilk kez Türkiye’de Dans ‘Beyazgül-White Rose’ İstanbul’da... Sinema Sema Şimşek, ‘Tehl... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

MÜZİKAL Dünyaca ünlü Broadway yapıtı ‘Operadaki Hayalet’ bu ay İstanbul’da... SERGİ Yaratıcı deha Mimar Sinan, Tophane-i ... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

KONSER :Efsane şarkıcı Julio Iglesias, İstanbul’da... ETKİNLİK :Ünlü oyuncu Hugh Jackman, Broadway şo... DEVAMI

Derya Beşerler en son ne yaptı?

News image

DERYA BEŞERLER EN SON NE YAPTI? BKM Mutfak’ta her Salı ‘No Name’ adlı oyunla sahne alan Derya Beşerler, son zamanlard... DEVAMI

Astroloji

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Haziranın aynın burçlar üzerindeki etkisi Halen retro (geri harekette) olan Merkür 11 Haziran’da düz pozisyona ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Mayıs ayının burçlar üzerindeki etkisi(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Mayıs’ta Akrep’te Dolunay, 18 ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ NİSAN AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Nisan’da Terazi burcunda bir A... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ MART AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 20 Mart’ta Balık burcunun son der... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ŞUBAT AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) Koç ( 21 Mart-19 Nisan ) Koç’lar, 20’sine k... DEVAMI

Gezi

Masal diyarı Kapadokya

News image

Masal diyarı Kapadokya Sadece tarihi açısından değil aynı zamanda ruhani dünya sahnesiyle de yüzyıllardır varlığını koruy... DEVAMI

Hızlandırılmış Madrid turu

News image

Voleybolcu Naz Aydemİr Akyol'dan Hızlandırılmış Madrid turu Biz sporcular kamplar, maçlar, turnuvalar vs. yüzünden çok f... DEVAMI

Sanatın merkezi bir şehir, Londra...

News image

OYUNCU ASUMAN DABAK YAZDI SANATIN MERKEZİ BİR ŞEHİR, LONDRA... Bu şehrin mevsimi yok. Ne zaman giderseniz gidin, Londra sokaklar... DEVAMI

Başak Sayan yazdı...

News image

CENNET BURASI Eğer bir gün bana cennetin nerede olduğu sorulursa, hiç düşünmeden Saint Lucia Adası derim. Doğu Karayip Denizi... DEVAMI